Śmiertelność duszy ludzkiej to koncepcja, zgodnie z którą dusza (lub psychika) nie jest nieśmiertelna i przestaje istnieć wraz ze śmiercią ciała. Ta idea kontrastuje z powszechnie przyjętym w wielu religiach przekonaniem, że dusza żyje wiecznie, niezależnie od fizycznej śmierci.
W Biblii znajduje się kilka fragmentów, które zdają się wspierać koncepcję śmiertelności duszy i stanu nieświadomości po śmierci:
1. Księga Kaznodziei 9, 5. 10:
- Żyjący bowiem wiedzą, że muszą umrzeć, lecz umarli o niczym nie wiedzą i już nie mają zapłaty, gdyż pamięć o nich idzie w zapomnienie." (Kaznodziei 9, 5)
- "Wszystko, co masz do zrobienia, rób, póki możesz, bo w grobie, do którego idziesz, nie ma ani działania, ani rozumienia, ani poznania, ani mądrości." (Kaznodziei 9, 10)
Te wersety sugerują, że po śmierci nie ma świadomości ani aktywności.
2. Psalm 146, 4:
- "Gdy tchnienie jego ustanie, wraca do ziemi swej; w tymże dniu giną zamysły jego."
Werset ten mówi, że myśli człowieka przestają istnieć wraz z jego śmiercią.
3. Księga Daniel 12, 2:
- "A wielu z tych, którzy śpią w prochu ziemi, obudzą się, jedni do życia wiecznego, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie."
Tutaj jest mowa o zmartwychwstaniu, które ma nastąpić po okresie śmierci określonej jako "spanie w prochu ziemi".
4. Jan 11, 11-14:
- W historii wskrzeszenia Łazarza, Jezus mówi, że Łazarz "zasnął", a później wyjaśnia, że "umarł".
To wskazuje na metaforyczne użycie snu do opisania śmierci, sugerując stan nieświadomości.
Nauka Biblii o stanie umarłych
Biblijne opisy stanu umarłych jako "śpiących" w prochu ziemi można interpretować jako wskazujące na brak świadomości po śmierci, aż do czasu zmartwychwstania. Ta interpretacja jest kluczowa dla niektórych denominacji chrześcijańskich, które wierzą, że:
- Śmierć jest stanem nieświadomości: Umarli nie mają świadomości, nie odczuwają, nie myślą ani nie działają.
- Zmartwychwstanie: Wszyscy umarli zostaną wskrzeszeni w dniu ostatecznym, przy czym sprawiedliwi będą żyć wiecznie, a niesprawiedliwi zostaną osądzeni.
Podsumowanie
Koncepcja śmiertelności duszy i stan nieświadomości po śmierci jest oparta na biblijnych wersetach, które opisują śmierć jako stan nieaktywności i braku świadomości. Nauka ta jest zgodna z wiarą w przyszłe zmartwychwstanie, kiedy to wszyscy umarli zostaną wskrzeszeni. W ten sposób, Biblia przedstawia śmierć jako "sen" w oczekiwaniu na przyszłe wydarzenia eschatologiczne.
Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim (12 km na północ od Warmii) z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości