Dominik Kwiatkowski jeszcze jakiś czas temu miał problem z nadwagą. Dzięki swojej motywacji, wytrwałości i sile udało mu się schudnąć 28 kg w 3,5 miesiąca. W tej chwili cieszy się każdym dniem i pomaga innym w procesie odchudzania służąc radą i dobrym słowem. Zapraszam do lektury wywiadu ...
1. Dominik, wiem że kiedyś sam schudłeś parę kilogramów. Czy to od tamtego momentu zainteresowałeś się tematyką diet i odchudzania?
Tak, moje własne doświadczenia z odchudzaniem, czyli -28 kg w 3 miesiące zainspirowały mnie do zgłębienia tematyki odchudzania, nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia. Również był to wstęp do zgłębiania dalszych tajnik ludzkich możliwości przy wykorzystaniu potencjału emocji, umysłu i innych czynników do pełnej realizacji celów życiowych.
2. Jakie są najczęstsze błędy, które popełniają ludzie próbujący schudnąć?
Pierwsze co przychodzi mi na myśl na przykładzie własnego przypadku, ale także osób, które odzywają się do mnie to brak wsparcia i wiedzy konkretnego eksperta w danym temacie. Kiedyś uważałem, że wszystko znajdę w Internecie np. na YouTube za darmo. Jak to: "jak schudnąć", schudłem kiedyś 20 kg, lecz waga wróciła, a moje ciało dostało mocno "w kość", to było ostre katowanie na diecie. Inny przykład uczyłem się prowadzić media społecznościowe, coś działało, lecz się szybko skończyło. Dziś wygląda to tak, że zrzuciłem nadmiar kilogramów, wagę trzymam od ponad 3 lat, jestem szczęśliwy, a energia mnie roznosi, nigdy w życiu tak dobrze się nie czułem. A propo innych dziedzin, w których chce się rozwijać, nie oszczędzam żadnej złotówki. Widzę eksperta, kupuje jego wiedzę, wdrażam i mam natychmiast rezultaty, a w perspektywie czasu ogrom oszczędzonych pieniędzy i czasu + wspomniany TRWAŁY efekt. Polecam takie podejście.
Błędów oczywiście jest wiele, drugi, który opiszę to stwierdzenie "jedz wszystko tylko licz kalorie", czy inna jakże "prosta" a nic nie warta podpowiedz "dieta MŻ"- mniej żryj. Szczerze mówiąc nie znam ludzi, którzy trwale schudli, bo większość już wróciła do poprzedniego stanu z rozwalonym zdrowiem. Druga sprawa w tym błędzie to ludzie dalej jedzą "śmieci", czyli wiele przetworzonych produktów, które niszczą organizm od wewnątrz, powodują stany zapalne, rozregulowują hormony (szczególny problem u kobiet). Kluczem jest wdrażanie produktów kategoriami w ściśle określony sposób, aby zweryfikować jak organizm reaguje na te produkty. Być może produkt, który wydaje się zdrowy będzie mocno Ci szkodzić, a zmniejszenie jego spożywania zmieni totalne Twój poziom energii, snu, samopoczucia i także wyniki w odchudzaniu.
Inne błędy to totalne unikanie słodyczy czy fastfoodów, a na koniec odchudzania opychanie się nimi. Te kupne na mieście są okropne w składzie, lecz nadal możesz je jeść co będzie dobre dla psychiki, tylko zrób je w domu. Jest wiele prostych przepisów, na naszej grupie wsparcia są ich tysiące i prosta wyszukiwarka na co masz ochotę.
3. Czy istnieje idealna dieta dla każdego, czy raczej trzeba dostosować ją do indywidualnych potrzeb i preferencji?
Nie ma jednej idealnej diety dla wszystkich. Jest to sprawa bardzo mocno złożona i zależna od konkretnego człowieka. Jedno co jest pewne, to wiele diet i programów ma tak duże restrykcje, że każde odchylenie zaburza cały proces np. jedna wizyta u babci i podopieczny już nie działa dalej tracąc szanse na lepsze zdrowie i sylwetkę. Program przez który przeprowadziłem ponad 280 osób to styl życia i nawyki żywieniowe, nie jest to dieta. Diety nie działają długofalowo. Jesteśmy świadomi, że nasz program nie jest doskonały i zdarzą się osoby, dla których inne rozwiązania będą lepsze. Lecz skuteczność naszych podopiecznych wynosi ok. 99%, a każda nowa osoba otrzymuje gwarancję określonych wyników lub zwrot pieniędzy. Dzięki każdej osobie w programie możemy udoskonalić program, aby skuteczność i prostota była jeszcze lepsza. Na ten moment to jedyny program, który ma tak proste, a jednocześnie uniwersalne zasady, które są skuteczne dla większości populacji, a wszelkie odchylenia są korygowane przez indywidualnego prowadzącego, a także dodatkowe wskazówki przy większości wyzwań zdrowotnych jak np. hashimoto, niedoczynność tarczycy. Udział w programie ma niewiele przeciwskazań, lecz większość poważnych chorób program jest w stanie cofnąć lub chociaż zatrzymać, a na pewno zmniejszyć dawki leków.
4. Jakie są twoje ulubione zdrowe przepisy na śniadania, obiady i kolacje?
Moje ulubione przepisy to smażone jajka na śniadanie z pomidorkami koktajlowymi i czasami rukola. Na drugie śniadanie dodam, że uwielbiam czekoladową babeczkę z mikrofalówki, która musi tam być. Kocham słodkie, jestem od tego uzależniony i bez tego mógłbym być rozdrażniony i mieć pokusy zjeść coś niezdrowego. A na obiad i kolacje jem najczęściej to samo czyli np. kurczaka smażonego z przyprawami i różne warzywa np. do obiadu fasolka szparagowa czy kalafior. A na kolacje ten sam kurczak, mix warzyw, pomidorki, cebula, oliwa z oliwek. Na podwieczorek jem 10 migdałów. Uważam, że w ciągu dnia muszą znaleźć się rzeczy, które się lubi, tylko wtedy łatwo być w procesie i nie ma żadnych wyzwań i wyrzeczeń. Po prostu jest to wtedy dzień jak każdy, a waga leci.
5. Jakie są twoje najlepsze rady dla osób, które chcą schudnąć, ale mają trudności z utrzymaniem motywacji?
Dla utrzymania motywacji ważne jest określenie konkretnych celów, śledzenie postępów i znalezienie wsparcia w grupie lub u specjalisty. Materiały w programie i jego elementy zawierają każdy z nich, dlatego proces jest tak przyjemny. Opiekun sprawdza, kontroluje, podpowiada i motywuje, grupa również w tym pomaga, dostarcza inspiracji, przepisów i rozwiązań. Ciężko wytrzymać samemu w procesie, łatwo wtedy złamać się nawet jedną małą pokusą.
6. Czy uważasz, że suplementy diety są konieczne podczas odchudzania, czy raczej lepiej skupić się na naturalnych produktach spożywczych?
Tak, w obecnych czasach jest to podstawa, szczególnie podczas odchudzania. Na opisanie tego stwierdzanie poświęciłem kilka stron A4 w artykule na moim profilu przedstawiając przykłady, tabele i dane obrazujące, że w obecnych produktach spożywczych nie ma prawie nic wartościowego pod kątem witamin i minerałów, a co roku jest tylko gorzej. Również pokazałem informacje, że większość ludzi ma poważne niedobory, a tylko nieliczni, którzy mają świadomość i stosują suplementacje celowaną są w pełni zdrowi. Więc zestaw witamin również jest dobrany odpowiednio dla osoby w programie w cenie, ponieważ w procesie odchudzania jest niezbędne wpierać odpowiednie procesy organizmu jak trawienie, fizjologie czy sen. Po odchudzaniu nie jest to potrzebne lecz zdecydowanie rekomenduje. Lepiej zapobiegać, niż potem kosztownie leczyć.
7. Obserwuję Twoją aktywność w mediach społecznościowych i jestem pod wrażeniem. Jak zmieniła się twoja własna dieta i podejście do jedzenia od czasu, kiedy zacząłeś funkcjonować jako tzw. "Szeryf odchudzania", czyli specjalista od odchudzania?
Zmiana jest niesamowita. O większości elementów stylu odżywienia kiedyś bym nie pomyślał jak to: że można jeść intuicyjnie, bez ważenia posiłków, bez liczenia kalorii, jedząc smacznie do syta. Nie jest to dieta tylko odpowiednie nawyki żywieniowe, które pozwalają czuć się fantastycznie każdemu. Mieć więcej energii i być pełnym szczęścia. Ludzie w otoczeniu to widzą. Większość osób nie ma energii i humoru, więc ludzie naturalnie pytają jak to się stało. Natomiast kiedy zacząłem pomagać innym w odchudzaniu przyłożyłem się do zdobywania wiedzy jeszcze bardziej, dzięki temu jako zespół wyprzedzamy wszelkie trendy i usprawniamy wszelkie procesy każdego dnia, aby nowe osoby już w pierwszych dniach miały fantastyczne efekty i samopoczucie. W pierwszym tygodniu najczęściej od 1,5 kg do 4 kg. Dobre rezultaty nie potrzebują motywacji, ona sama się tworzy.
8. Jakie są największe wyzwania związane z prowadzeniem zdrowego stylu życia?
Brak wsparcia, sprawdzonej metody czy też bazy przepisów na każde okazje. Największym wyzwaniem jest utrzymanie zdrowych nawyków przez dłuższy okres i unikanie pokus jeśli m.in nie ma osoby przed, którą trzeba pokazać dzienniczek żywienia i pomiarów. Jeśli taka osoba jest to mentalnie wstyd "dać ciała" i człowiek automatycznie trzyma się postanowień do końca.
9. Czy należy unikać całkowicie określonych grup pokarmowych, takich jak węglowodany czy tłuszcze, czy lepiej uczyć się jeść je w umiarkowanych ilościach?
Każda z tych kategorii jest ważna, lecz stosowana w odpowiedniej ilości i co najważniejsze z odpowiednich produktów. Przykładowo tłuszcze. Powinniśmy unikać tłuszczy trans, czyli utwardzonych olejów roślinnych, które to są w prawie każdy przetworzonym produkcie. Natomiast są też tłuszcze zdrowe, które możemy dostarczyć np. z odpowiednich ryb, orzechów, nasion, owoców (jak awokado). W węglowodanach zasada jest taka sama. Są te dobre jak płatki owsiane i te beznadziejne jak wszelkie rodzaje pszenicy wysoce przetworzone. Całe szczęście da się ze zdrowych produktów zrobić wszystko np. zdrowy chleb czy bułkę, a także wiele słodyczy.
W związku z tym pytaniem dodam, że jest coś takiego jak kategorie produktów, które to trzeba zweryfikować jak wpływają na organizm. Przykładowo większość ludzi nie toleruje nabiału czy pszenicy, lecz są też osoby, których organizm jest w stanie to znieść w mniejszych ilościach. Wdrażanie i sprawdzanie takich kategorii produktowych musi odbywać się w ściśnie określonej kolejności i być umiejętnie zweryfikowane. Aby to miało sens organizm musi być odpowiednio przygotowany i oczyszczony za co odpowiada pierwszy miesiąc programu. To właśnie dzięki niemu podopieczni odkrywają, że da się czuć inaczej, czyli niesamowicie dobrze. Ludzie w programach i dietach, gdzie je się ciągle wszystko od początku nigdy tego uczucia nie doświadczą. Na końcu naszego programu jest etap podtrzymania, gdzie wdrożone są absolutnie wszystkie produkty nawet te przetworzone jak ciasteczka czy sernik od babci, lecz pełna świadomość jak określone ilości wpływają na wagę, sylwetkę, skórę czy sen.
10. Czy istnieje jakaś magiczna formuła, która gwarantuje sukces w odchudzaniu, czy raczej trzeba być cierpliwym i konsekwentnym?
Nie ma magicznej formuły. Sukces w odchudzaniu wymaga cierpliwości, konsekwencji i długofalowego podejścia. Odchudzanie jest niezwykle trudne jeśli próbujesz samemu bez sprawdzonego sposobu i jest także niesamowicie proste jeśli masz kogoś do pomocy, a sposób spełnia Twoje oczekiwania i dopasowuje się do Twojej sytuacji, a nie Ty do niego. Gorąco rekomenduje METODĘ PRO, ponieważ na przestrzeni 3 lat uwzględniony został każdy przypadek i wdrażana jest każda prośba ułatwiająca funkcjonowanie. W tym przykłady dzienniczków żywienia innych uczestników z opisami pracy jakie wykonują, aby można było się zainspirować i błyskawicznie wystartować kiedy jest największa chęć do działania. Z pewnością w programie są również rzeczy, które można poprawić i dzięki Twojemu przypadkowi zrobimy to wspólnie razem z Tobą. Wchodzisz w to?
Pozdrawia wszystkich internetowy Szeryf_Odchudzania.
Tak znajdziesz go w Internecie :D
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w dalszej działalności.
Wywiad przeprowadził:
Dariusz Paweł Trybuła,
Głos Dziennikarski
DARIUSZ PAWEŁ TRYBUŁA: Urodzony 29.12.1986 r. w Jaworze. Mieszka w miejscowości Wiadrów (woj. dolnośląskie). Z wykształcenia pedagog, pedagog - specjalny, terapeuta, terapeuta zajęciowy. Pracuje jako Wychowawca w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Jaworowy Start” w Jaworze. Radny Rady Gminy Paszowice.
Ogólnie spokojny facet. Lubi spacery, jazdę na rowerze (bardzo lubi), muzykę, film, książki, aktorstwo, w wolnym czasie lubi upiec ciasto. Interesuje się też dziennikarstwem. Autor materiałów szkoleniowych do szkoleń z zakresu pedagogiki, pedagogiki specjalnej, animacji i psychologii. Moje artykuły i wywiady z osobami z pasją były publikowane w serwisach internetowych: Interia360.pl, Wiadomości24.pl, naszemiasto.pl. od niedawna prowadzi bloga pn. Głos Dziennikarski w serwisie Salon24.pl - zamieszczał będzie artykuły i wywiady z ludźmi z pasjami.
Pisze wiersze, baśnie, opowiadania, wierszowane bajki. Lubi przyrodę, krajobrazy, wschody i zachody słońca itp. zjawiska. Trochę amatorsko fotografować, także śpiewać. Społecznik, animator kultury, od 2015 r. występuje w amatorskim Kabarecie "od 0 do 99" i od lipca 2018 r. w duecie z kolegą Sebastianem Majkutem tworzy Projekt Niechce Misie (mini serial na YouTube - nowatorska wersja humoru, absurdu, farsy i parodii). Wspólnie z Katarzyną Sitek i Danielem Brylewskim tworzą Klub Szalonych Pisarzy - planują działania poetyckie, kulturalne i literackie, a także związane z bajkoterapią i teatrem. Uczestnik wielu Antologii z poezją autorów z całej Polski. Ponadto autor i współautor kilku tomików poezji. Od niedawna współpracuje także z Fundacją KAMENA Łódź oraz Fundacją POETARIAT. Jest autorem scenariuszy do wszystkich odcinków I i II sezonu videobloga pt. "Na blogerskim ekranie" Patryka Szudobaj z Lubina. Prowadzi na Facebooku stronę fan page pn. Dariusz Paweł Trybuła - Myśli duszą słów.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo