Głos pokolenia 90 Głos pokolenia 90
2145
BLOG

Mutacje genetyczne w Indiach i Pakistanie. Powodem małżeństwa w rodzinie.

Głos pokolenia 90 Głos pokolenia 90 Społeczeństwo Obserwuj notkę 2
Znaczna część małżeństw w regionie Azji Południowej jest aranżowanych w gronie rodziny. Uwarunkowania kulturowe sprawiają, że często dochodzi do małżeństw pomiędzy kuzynem i kuzynką. Wszystko po to aby zatrzymać majątek w obrębie rodziny, gdyż w tamtejszych kulturach wymagany jest posag.

Pomimo że mamy XXI wiek nadal wiele społeczeństw funkcjonuje na dawnych zasadach. Tak jest właśnie w Indiach czy Pakistanie. Zawarcie małżeństwa wiąże się z posagiem. Posag jest prezentem ślubnym ofiarowanym przez rodzinę panny młodej, składa się z artykułów gospodarstwa domowego, odzieży, pieniędzy oraz biżuterii. Zwyczaj wręczania posagu na terenie dzisiejszych Indii czy Pakistanu wywodzi się z tradycji hinduistycznej. Nie jest częścią islamu, jednakże wymóg jego wręczenia praktykowany jest w wielu krajach Azji Południowej, m.in. w Indiach, Bangladeszu, Pakistanie, na Sri Lance i w Nepalu. System posagowy doprowadził do powstania szeregu negatywnych zjawisk społecznych, takich jak selektywne aborcje, dzieciobójstwo dziewczynek oraz zabójstwa posagowe [1]. Aby tego uniknąć wiele małżeństw w Pakistanie i częściowo w Indiach jest zawieranych w rodzinie. Już często dzieci rodzeństwa biorą ze sobą małżeństwa. W Pakistanie w zasadzie ponad połowa społeczeństwa to małżeństwa w rodzinie. W Indiach w niektórych częściach kraju to ponad 20%.

image

Gdy weźmiemy pod uwagę, że na obszarach wiejskich ta pula genowa jest wąska jest to naprawdę ryzykowne dla potomstwa. Jeśli para blisko ze sobą spokrewniona wyda na świat potomstwo, może nastąpić u niego wzmocnienie recesywnych oraz dominujących cech zarówno negatywnych jak i pozytywnych. Wynik takiego związku może być zarówno albo bardzo niekorzystny albo bardzo korzystny zależnie od danego układu genetycznego w zbiorowości, w obrębie której zachodzi mieszanie genów [2].

image

image

Wiele dzieci właśnie w Indiach czy Pakistanie ma poważne choroby wynikające z mutacji genetycznych. Stopnie pokrewieństwa, a więc ilość wspólnych genów mają ogromny wpływ na dziedziczenie chorób, które mają podłoże genetyczne. Im niższy jest stopień pokrewieństwa między dwoma osobami, tym więcej mają one wspólnych genów, a więc większe jest prawdopodobieństwo, że zachorują one na te same schorzenia [3].

image

Niektóre dzieci z poważnymi mutacjami, najczęściej w wyglądzie są traktowane z przesądem. W Indiach niektóre noworodki są uznawane za kolejne wcielenie kogoś z boskich postaci [4]. W Pakistanie natomiast wykorzystuje się takie dzieci do żebrania, co stanowi często źródło dochodu dla całej rodziny [5]. Problem  spokrewnionych małżeństw jest jak najbardziej w tym rejonie świata aktualny.




[1] https://rebus.us.edu.pl/bitstream/20.500.12128/23404/1/Polok_Pozycja_prawna_kobiet_w_prawie_malzenskim.pdf
[2]https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazirodztwo
[3] https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,105912,25889175,stopnie-pokrewienstwa-czym-sa-jakie-maja-znaczenie-w-dziedziczeniu.html
[4] https://parenting.pl/wierza-ze-jest-reinkarnacja-bogini-dziewczynka-urodzila-sie-z-czterema-rekami-i-nogami
[5] https://www.opindia.com/2020/06/rats-of-shah-dola-pakistan-exploitation-children-deformed-forced-to-beg/

Pokolenie lat 90' przez Polskę stracone. Połowa na emigracji, połowa w kraju ale bez szans na własne mieszkanie czy dom. Stłumieni przez liczniejsze starsze pokolenia nie mamy za wiele do powiedzenia w społeczeństwie. Będziemy jednymi z ostatnich którzy w znakomitej większości urodzili się jako rodowici Polacy. Nie liczcie jednak że będzie jak wcześniej. W większości nie założymy rodzin i nie będziemy mieli dzieci. Warunki życia w tym kraju nam na to nie pozwalają. Zastąpią nas po prostu w przyszłości inne narody, a my i nasze problemy będziemy tylko wspomnieniem.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo