W okresie międzywojennym z Polski także wyjeżdżano za chlebem na skalę podobną do czasów współczesnych. Znacznie więcej jednak Polaków emigrowało wtedy poza Europę. Popularnymi kierunkami były Kanada czy Argentyna.
Polacy to w dużej mierze naród emigrantów. Obecnie poza granicami Polski żyje około 20 milionów osób polskiej narodowości [1]. Liczba ta pewnie byłaby znacznie wyższa gdyby nie wysoki poziom integracji polskich emigrantów. Polonia w zasadzie nie tworzyła polskich gett, były jedynie dzielnice z dużym odsetkiem Polaków jak "Jackowo" w Chicago czy Greenpoint w Nowym Jorku. Dzisiaj w zasadzie nie ma po nich niemal śladu gdyż zostały zdominowane przez latynosów [2]. Gdzie więc wyjeżdżali Polacy w czasach II RP? Były to głównie Francja, Niemcy, USA, Kanada, Łotwa i Argentyna. Niewielka liczba polskich Żydów wyjeżdżała także do Palestyny.
Z Polski na skutek emigracji w 20 leciu międzywojennym ubyło około 720 tysięcy polskich obywateli. Tylko około połowa to byli jednak etniczni Polacy. Co czwarty polski emigrant był z pochodzenia Żydem. Najwięcej osób wyjeżdżało z województwa lwowskiego a najmniej śląskiego, co jest pewnym zaskoczeniem ale widocznie w tamtych czasach na Śląsku przemysł oferował względnie dobrze płatne miejsca pracy. Współcześnie to właśnie ze Śląska emigruje najwięcej osób [3].
Czym się różniła tamta emigracja od dzisiejszej? Napewno poziomem zachowania własnej tożsamości narodowej. Polacy zakładali rodziny z Polkami, dopiero ich dzieci w następnym pokoleniu wstępowały w związki mieszane. Dzisiaj to już mniej więcej pół na pół. Polki wolą już w pierwszym pokoleniu obcokrajowców niż własnych rodaków a ich dzieci ze związków z obcokrajowcami często wogóle nie mówią po polsku. Nie ma już polskich dzielnic na zachodzie, Polacy nie tworzą nigdzie większych skupisk tylko rozjeżdżają się po krajach równomiernie. Za 50 lat w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Holandii po Polakach nie będzie już śladu. Będą już tylko Brytyjczykami, Niemcami czy Holendrami.
Źródła:
[1] https://zpe.gov.pl/pdf/Pa3gL87jZ
[2] https://www.przewodnik-usa.pl/jackowo-polska-dzielnica-chicago/
[3] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/migracje-zagraniczne-ludnosci/informacja-o-rozmiarach-i-kierunkach-czasowej-emigracji-z-polski-w-latach-2004-2018,2,12.html
Pokolenie lat 90' przez Polskę stracone. Połowa na emigracji, połowa w kraju ale bez szans na własne mieszkanie czy dom. Stłumieni przez liczniejsze starsze pokolenia nie mamy za wiele do powiedzenia w społeczeństwie. Będziemy jednymi z ostatnich którzy w znakomitej większości urodzili się jako rodowici Polacy. Nie liczcie jednak że będzie jak wcześniej. W większości nie założymy rodzin i nie będziemy mieli dzieci. Warunki życia w tym kraju nam na to nie pozwalają. Zastąpią nas po prostu w przyszłości inne narody, a my i nasze problemy będziemy tylko wspomnieniem.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo