Podstawowe informacje na jej temat znajdujemy chociażby w Wikipedii:
Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo
Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo (ang. European Commission for Democracy through Law, fr. Commission européenne pour la démocratie par le droit) – organ doradczy Rady Europy w sprawach konstytucyjnych. Komisja zwana jest również, niekiedy także w dokumentach oficjalnych, "Komisją Wenecką" (ang. Venice Commission, fr. Commission de Venise). W jej skład wchodzą eksperci w dziedzinie prawa, przede wszystkim konstytucyjnego i międzynarodowego. Miejscem obrad jest Scuola Grande di San Giovanni Evangelista w Wenecji.
Komisja powstała w 1990 roku na podstawie tzw. rozszerzonego porozumienia częściowego Rady Europy. Inicjatywę jej utworzenia przypisuje się ówczesnemu włoskiemu ministrowi, Antonio Mario La Pergoli. Powstanie Komisji związane było przede wszystkim z przemianami ustrojowymi państw Europy Środkowo-Wschodniej. Celem jej powołania było zapewnienie tym państwom instytucjonalnej pomocy w okresie transformacji. Obecnie uważana jest za instytucję o charakterze międzynarodowego prawnego think-tanku. Początkowo w jej skład weszło jedynie 18 państw członków-założycieli. Obecnie jest ich 60 (stan na grudzień 2015 r.). Jedno z państw (Białoruś) posiada status członka stowarzyszonego, pięć posiada status obserwatora: Stolica Apostolska, Kanada, Argentyna, Japonia i Urugwaj. Status specjalny posiadają: Unia Europejska, Autonomia Palestyńska i Republika Południowej Afryki[6]. Polska jest Państwem Członkowskim Komisji od 30 kwietnia 1992 roku.
itd
Od 19 grudnia 2015 roku po raz kolejny przewodniczącym Komisji jest przedstawiciel Włoch Gianni Buquicchio, wykładowca i wieloletni wysokiej rangi urzędnik organów Rady Europy.
Wiceprzewodniczący Komisji:
Hanna Suchocka (Polska) pierwsza wiceprzewodnicząca;
Christoph Grabenwarter (Austria);
Herdis Kjerulf Thorgeirsdottir (Islandia).
Członkowie:
Aivars Endzins (Łotwa);
Gagik Harutyunian (Armenia);
Il-Won Kang (Republika Korei);
Talia Khabrieva (Federacja Rosyjska)
itd
Warto przeczytać całość, ale również warto zajrzeć do innych wersji językowych hasła "Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo" w celu ustalenia czym Komisja Wenecka zajmowała się od momentu jej powstania, jakimi konkretnie sprawami, jakie wydała opinie oraz co dotychczas wynikało z opublikowanych przez nią opinii. Co w efekcie pozwoli nam zrozumieć jej rangę i znaczenie także w bezpośrednio nas dotyczącym przypadku.
Z Wikipedii dowiemy się niewiele. Jedynie w wersji angielskiej znajdujemy informację o tym, że w roku 2009 Komisja Wenecka rozpatrywała pojęcie bluźnierstwa w kontekście demokratycznego prawa zapewniającego wolność opinii i wypowiedzi. W dniu 29 maja 2009 komisja wydała na ten temat opinię następującej treści:
"Blasphemy is part of a person's freedom of expression and should not be made illegal, a Council of Europe advisory body said in a report published Wednesday".
Bluźnierstwo jest częścią indywidualnej wolności wypowiedzi i nie powinno być uznawane za nielegalne - ogłosił w swoim raporcie organ doradczy Rady Europy.
Z braku czasu, innych przykładów orzeczeń Komisji Weneckiej nie znalazłem, choć sądzę, że można do nich dotrzeć, ale pozostawiam to naszym prawnikom, tudzież rządowi, dziwiąc się, że sami jeszcze na to nie wpadli. A świadomość tego z czym i z kim mamy do czynienia jest dla nas bardzo istotna, gdyż jak sądzę całe, z nielicznymi wyjątkami, polskie społeczeństwo dopiero ostatnio, po raz pierwszy usłyszało o istnieniu tej zacnej instytucji i to raczej w jednoznacznie negatywnym dla Polski kontekście. Tak przynajmniej można sądzić po objawach wzmożonej niecierpliwości tych, którzy nie mogą się doczekać negatywnej opinii na temat poczynań obecnego polskiego rządu i prezydenta, ogłoszonej wszem i wobec przez Komisję Wenecką.
Inne tematy w dziale Polityka