3/4 notki to cytaty przepisów.
Ech belfer się w człowieku odzywa i czuje potrzebę wyjaśnienia w prostych słowach, jak to jest, choć prawem dawno się nie param. Zwracam uwagę na 2 drobne słowa w obiegu prawnym Ustawy o Prokuraturze – PRZEPIS PRZEJŚCIOWY.
Definicja:
Przepis przejściowy - Przepis ustawowy regulujący proces, który rozpoczyna się przed wejściem w życie zmiany lub uchwalenia ustawy, a kończy się po wejściu w życie zmiany lub uchwalenia ustawy.
Celem ustawy była zmiana ustroju prokuratury – zlikwidowano niezależną Krajową Radę Prokuratury i stworzono podporządkowaną Prokuratorowi Generalnemu (zupełnym przypadkiem wtedy ministrowi Ziobro;) Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym i dano ministrowi prawo do wymiany wszystkich prokuratorów do najniższego szczebla.
Ustawodawca dał na zmianę określony czas – 60 dni. Po tym terminie prokuratora pracuje według nowego ustroju, a przepisy przejściowe przestają obowiązywać z definicji.
Art. 35 i 38 wyraźnie określa ramy czasowe obowiązywania przepisów z tej ustawy – w przypadku PK 30 dni, dla pozostałych 60 dni. I tylko w tym terminie można było wrócić ze stanu spoczynku na podstawie art. 47.
Nie ma żadnego chaosu w prawie:)
Treści stosownych artykułów:
Art. 35. wprow. Prawa o prokuraturze
Przepis przejściowy
§ 1.
Prokurator Generalny, na wniosek Prokuratora Krajowego, powoła prokuratorów Prokuratury Krajowej spośród prokuratorów Prokuratury Generalnej, prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokuratorów prokuratur apelacyjnych, prokuratorów prokuratur okręgowych, prokuratorów wojskowych prokuratur okręgowych i prokuratorów wojskowych prokuratur garnizonowych, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
§ 2.
Dla prokuratorów Prokuratury Generalnej, którzy zostaną powołani na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej, okres pracy na stanowisku prokuratora Prokuratury Generalnej zalicza się do okresu pracy wymaganego do uzyskania wynagrodzenia zasadniczego w stawce awansowej.
§ 3.
Dla prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, którzy zostaną powołani na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej, okres pracy lub służby na stanowisku prokuratora Naczelnej Prokuratury Wojskowej zalicza się do okresu pracy wymaganego do uzyskania wynagrodzenia zasadniczego lub uposażenia wojskowego w stawce awansowej.
Art. 38. wprow. Prawa o prokuraturze
Przepis przejściowy
§ 1.
Prokurator Generalny, na wniosek Prokuratora Krajowego, powoła prokuratorów prokuratur regionalnych spośród prokuratorów dotychczasowych prokuratur apelacyjnych i prokuratorów prokuratur okręgowych, w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
§ 2.
Dla prokuratorów dotychczasowych prokuratur apelacyjnych i prokuratorów prokuratur okręgowych, którzy zostaną powołani na stanowiska prokuratorów prokuratur regionalnych, okres pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku zalicza się do okresu pracy wymaganego do uzyskania wynagrodzenia zasadniczego w stawce awansowej.
Art. 47. wprow. Prawa o prokuraturze
Przepis przejściowy
§ 1.
Prokurator pozostający w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy w stanie spoczynku może wrócić na swój wniosek do służby na ostatnio zajmowane stanowisko lub stanowisko równorzędne. Uprawnienie to nie dotyczy prokuratorów, którzy odeszli w stan spoczynku z przyczyn zdrowotnych.
§ 2.
Decyzję w sprawie wniosku, o którym mowa w § 1, podejmuje Prokurator Generalny.
§ 3.
Prokurator przywrócony do służby na wniosek, o którym mowa w § 1, może w każdym czasie wrócić na swój wniosek na poprzednio zajmowany stan spoczynku za miesięcznym wypowiedzeniem.
§ 4.
Prokurator Generalny nie może odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 3.
Inne tematy w dziale Polityka