Gal-Anonim Gal-Anonim
404
BLOG

Wielki powrót rusznic przeciwpancernych

Gal-Anonim Gal-Anonim Technologie Obserwuj notkę 2
Karbin przeciwsprzętowy, rusznica, UR,

Najpierw trochę historii. Pierwszą rusznicą przeciwpancerną był Mauser Tank-Gewehr M1918 

image

Była to stosunkowo mało wyrafinowana broń. Po prostu duży karabin strzelający tak dużym nabojem, że czasem zdarzało się, że odrzut łamał obojczyk strzelca. Jednak tajemnica skuteczności tej broni nie leżała w potędze amunicji tego karabinu lecz w słabości a raczej cienkości pancerzy pierwszowojennych  czołgów. Na przykład to MONSTRUM o wadze 29 ton było pokryte "pancerzem" o grubości zaledwie 12 mm.

image

Nie dziwota, broń o kalibrze 13,25 mm mógł to przebić. Na początku drugiej wojny światowej właściwie każda europejska armia miała takie uzbrojenie. Myśmy mieli Ur-a, Anglicy Boys-a, Japończycy Typ 97, Niemcy PzB38,  Szwedzi Pvg m/42, Finowie Lahti L-39, ale najwięcej i najdłużej używali tego typu broni Rosjanie. Ich PTRD i PTRS  używano do Operacji Barbarossa aż do Operacji Berlińskiej. W dużym skrócie. Na początku wojny większość czołgów miała dość cienki pancerz, z którym takie karabiny w sprzyjających okolicznościach mogły sobie poradzić. Ale jak na uzbrojenie weszły T-34, Shermany i Pantery nie mówiąc już o Tygrysach ta broń przestała być skuteczna. Pod koniec wojny niejako siłą rozpędu używała jej tylko Armia Czerwona, ale głownie przeciwko transporterom opancerzonym, gniazdom karabinów maszynowych czy w walkach uliczny gdzie rusznice bez trudu przebijały ceglane ściany. 

Ale dziś ten rodzaj uzbrojenia wraca w pięknym stylu.

image

To ukraiński Snipex Aligator jak widać jest to współczesna wersja radzieckich rusznic przeciwpancernych z czasów II wojny. Strzela nawet takim samym nabojem. Rzecz w tym, że znaczną część rosyjskiego, ale też ukraińskiego sprzętu pancernego stanową pojazdy raczej słabo opancerzone takie jak BMP 1 ,

przednia górna część kadłuba – 7 mm (80°), przednia dolna część kadłuba – 19 mm (57°), górna część burty – 16 mm (14°)

dolna część burty – 18 mm (0°), tylna ścianka kadłuba – 16 mm (19°), strop kadłuba – 6 mm (90°),

Wieża zespawana jest z blach stalowych o grubości:

przód wieży – 23 mm (42°), boki wieży – 19 mm (30°), tył wieży – 13 mm (30°), strop wieży – 6 mm (90°), 

BMP-2 , Pancerz tak samo gruby ale nieco mocniejszy. BMP-3 Stop aluminium + stal, 35 mm + z przodu, dookoła ochrona przeciwpożarowa broni strzeleckiej do 12,7 mm, nie mówiąc już o MT-LB 14 mm max., czy BTR-80 Czoło kadłuba, 10 mm.

W dużym skrócie. Rosyjscy wojskowi chcieli mieć BWP i transportery opancerzone szybkie, dobrze uzbrojone, lekkie. I dla tych cech byli gotowi poświęci opancerzenie. Czy coś za coś. Tak więc dzisiaj w XXI wieku rusznice przeciwpancerne zwane bardziej nowocześnie karabinami przeciwsprzętowymi ponownie znalazły swoją nisze. Są one groźnie również dla czołgów. Oczywiście nie przebiją pancerza Abramsa lub T-90, ale mogą zniszczyć głowice obserwacyjne czy inny sprzęt optyczny, szczególnie, że większość takich karabinów jest wyposażona optyczne celowniki.


 


Gal-Anonim
O mnie Gal-Anonim

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Technologie