Kiedy człowiek całe życie pracuje, emerytura jawi się jak zbawienie. Wreszcie będę mieć czas dla siebie – myślałam. Na książki, na podróże, na długie poranki z kawą w ręku i zerowym pośpiechem. I wiecie co? Pierwsze miesiące faktycznie były jak miodzio. Zero budzika, żadnych obowiązków, tylko ja i moje „nareszcie”.
Ale potem… No cóż, okazało się, że wolny czas w nadmiarze potrafi być pułapką. Kiedy dni zaczynają wyglądać tak samo, a kalendarz świeci pustkami, wkrada się nuda. Taka prawdziwa, co to sprawia, że przesiadujesz na kanapie, oglądając wszystko jak leci w telewizji i czujesz, że coś jest nie tak.
A może... wrócić do pracy?
W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać – a może wrócić do pracy? Tak, na trochę, na kilka godzin tygodniowo. Przecież wciąż mam energię i mogłabym coś robić. Nawet zaczęłam sprawdzać oferty pracy w internecie. Okazało się, że można znaleźć sporo propozycji także dla seniorów, którzy nie chcą siedzieć w domu. I nie powiem – kusiło mnie.
Ale wtedy moja córka powiedziała: „Mamo, ale Ty nie musisz wracać do pracy, żeby coś robić. Jest tyle innych możliwości!”
Nowe pomysły na życie
Nie od razu mnie przekonała, bo wiecie, człowiek z przyzwyczajenia myśli o pracy jako o głównym wypełniaczu czasu. Ale potem spróbowałam. Najpierw były spacery – takie porządne, codziennie. Z psem, z koleżanką, czasem sama. To niesamowite, jak zwykłe wyjście na świeże powietrze potrafi poprawić humor.
Potem córka zapisała mnie na Uiwersytet Trzeciego Wieku. Powiem szczerze – miałam opory. Myślałam: „Co ja, studentka na stare lata?” A teraz nie mogę się doczekać zajęć. To nie tylko nauka, ale przede wszystkim ludzie – rozmowy, nowe znajomości, śmiech. Czułam się jakbym znowu miała dwadzieścia lat, tyle że bez egzaminów!
Do tego doszły ćwiczenia dla seniorów – nic wielkiego, takie lekkie zajęcia w grupie. Kiedyś śmiałam się z tych wszystkich „gimnastyk dla babć”, a teraz widzę, że to naprawdę działa. Czuję się lepiej fizycznie, a ruch daje mi energię, której wcześniej brakowało.
Życie na emeryturze – nowe możliwości
Zrozumiałam, że emerytura to nie czas na „odsiedzenie swojego”, ale na odkrywanie nowych rzeczy. To jak druga młodość, tyle że bardziej świadoma. Nie muszę pracować, nie muszę się spieszyć, mogę wybierać, co chcę robić.
Czy nuda jeszcze się zdarza? Czasem tak. Ale teraz wiem, że wystarczy wstać z kanapy i zrobić choćby mały krok – wyjść na spacer, zadzwonić do znajomego, zapisać się na zajęcia. Bo życie po pracy wcale się nie kończy – wręcz przeciwnie, dopiero wtedy można naprawdę zacząć żyć.
A Wy? Macie jakieś sposoby na nudę na emeryturze? A może macie bliskich, którzy mogliby skorzystać z takich inspiracji? Podzielcie się swoimi pomysłami – może razem stworzymy listę rzeczy, które warto spróbować!
Nazywam się Basia i przez ponad trzy dekady pracowałam jako bibliotekarka. Można powiedzieć, że książki były moimi najlepszymi towarzyszami – nigdy się nie obrażają, zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia, a do tego można je „odłożyć na półkę”, gdy ma się ich dość!
Zaczynałam pracę w niewielkiej bibliotece osiedlowej, gdzie książki jeszcze katalogowano ręcznie. Pamiętam czasy, gdy dzieciaki wpadały po lektury z poobcieranymi kolanami, a starsze panie godzinami przesiadywały w czytelni, wertując encyklopedie. To były inne czasy, ale magia biblioteki zawsze pozostawała ta sama – cisza, zapach starych książek i to niezwykłe uczucie, że w tym miejscu można znaleźć odpowiedź na każde pytanie.
Z czasem trafiłam do większej biblioteki miejskiej. Tam już nie tylko wydawałam książki, ale też organizowałam spotkania autorskie, warsztaty i zajęcia dla dzieci. Najbardziej lubiłam pracować z najmłodszymi – ich wyobraźnia nie zna granic. Czasami jedna bajka zamieniała się w godzinne opowieści o smokach, księżniczkach i kotach, które podróżowały w kosmos.
Teraz, na emeryturze, postanowiłam dzielić się swoją miłością do literatury tutaj, na blogu. Znajdziecie tu wspomnienia z pracy w bibliotece, recenzje książek i różne ciekawostki ze świata literatury. Chcę, żeby to było miejsce dla każdego – tych, którzy czytają namiętnie, i tych, którzy dopiero szukają swojej pierwszej ulubionej książki.
Zapraszam Was do mojego małego literackiego świata! Może znajdziecie tu coś, co zainspiruje Was do sięgnięcia po kolejną książkę?
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości