Spójrzmy na to samo zdjęcie (tłumu ludzi obserwujących pożar budynku) w dwóch różnych kontekstach i na dwu różnych portalach.
1.
2.
Pierwsze zdjęcie pochodzi z portalu "Fronda.pl" i zostało zamieszczone 4 lutego 2018 roku. Tłum stojący przed płonącymi budynkami ma być najwyraźniej uznany za żołnierzy lub policjantów niemieckich. Są tu obecne dwa "wzmocnienia" tego przekazu. Najpierw zdanie "w Jedwabnem nie mordowali Polacy". Wtedy powstaje naturalne pytanie "a kto?". Swastyka po prawej jest sugestią, KTO: Niemcy. I wtedy tłum obserwujący płonący budynek (rzekomą "stodołę") musi być - dla patrzącego na ten zestaw wizualnych informacji - tłumem niemieckich mundurowych.
Drugie zdjęcie zostało opublikowane przedwczoraj na portalu "The Jewish Voice". Na tym samym portalu, który zamieścił zdjęcia zamordowanych więźniów obozu niemieckiego w Bergen-Belsen, jako zwłok ofiar pogromu w Jedwabnem.
Podpis pod zdjęciem informuje: "Polacy przypatrują się stodole płonącej w Jedwabnem w Polsce 10 lipca 1941 roku, do której zagnali oni setki swoich żydowskich sąsiadów. Fotografia od Żydowskiego Kongresu Europejskiego".
Oba portale manipulują i kłamią.
To zdjęcie nie przedstawia ani Niemców, ani Polaków, ani nie pochodzi z lipca 1941 roku i nie zostało zrobione w Jedwabnem.
Fotografia została zrobiona w maju 1945 roku, na terenie wyzwolonego obozu Bergen-Belsen. Autorem zdjęcia był Bert Hardy, fotograf 5 Oddziału Filmu i Fotografii Armii Brytyjskiej. Fotografia przedstawia moment palenia ostatniego baraku, w którym wcześniej, przed wyzwoleniem obozu, przebywali więźniowie chorzy na tyfus. Działo się to w dwa dni po ostatecznej ewakuacji obozu.
Zdjęcie to znajduje się w zbiorach Imperialnego Muzeum Wojny pod numerem BU 6674. http://media.iwm.org.uk/ciim5/37/172/large_000000.jpg
Jest ono powszechnie znane i jego opis bez trudu można znaleźć w Wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bergen-Belsen_concentration_camp#/media/File:The_Liberation_of_Bergen-belsen_Concentration_Camp,_May_1945_BU6674.jpg
Zauważmy, że na zdjęciu w Imperialnym Muzeum Wojny widać wielką flagę brytyjską powiewającą nad obozem. Skąd flaga brytyjska nad stodołą w Jedwabnem w 1941 roku!?
Oba portale ją częściowo wycięły.
Ponieważ przed rokiem zwróciłem uwagę na oszukańcze wykorzystanie tego zdjęcia przez portal "Fronda.pl" (po jakimś czasie i mojej interwencji, zdjęcie i artykuł zostały usunięte przez redakcję tego portalu), dziś zwracam uwagę na identyczne oszustwo, którego dopuszcza się portal "The Jewish Voice".
Zapamiętajmy: manipulują i media polskie i media żydowskie.
Paweł Jędrzejewski
Inne tematy w dziale Kultura