Forum Żydów Polskich Forum Żydów Polskich
1029
BLOG

Ostatnia zbrodnia Stalina. 1953 : spisek lekarzy kremlowskich

Forum Żydów Polskich Forum Żydów Polskich Kultura Obserwuj notkę 7

W Polsce ukazuje się wiele pozycji książkowych związanych z Żydami. Forum Żydow Polskich prowadzi specjalnie wydzielony dział recenzji książek, w którym można znaleźć ponad sto recenzji pozycji wydanych w ostatnim czasie w Polsce.

Zainteresowanym możemy polecić ten dział: fzp.net.pl/ksiazki

 

Notka ta jest zapowiedzią nowego zwyczaju jaki za tydzeń wdrożymy na tym blogu. Mianowicie, co tydzień w sobotę lub w niedzielę w prawej kolumnie bloga pojawi się miniatura okładki książki. Będzie pod nią ukryty link, który przeniesie zainteresowanego Czytelnika tego bloga bezpośrednio do recenzji danej książki.

 

Ostatnio zamieściliśmy recenzję książki opisującej ciekawy i dość mało znany epizod z historii stalinowskiego totalitaryzmu. Oto ta recenzja:

 

 

 

„Ostatnia zbrodnia Stalina. 1953: spisek lekarzy kremlowskich” Jakowa Rapaporta jest niesamowitym dokumentem epoki stalinowskiej. Dziś wszyscy już wiemy, w jakim kierunku zmierzała ta  ostatnia,  niedokończona czystka stalinowska  i  jakie było jej podłoże. Opublikowany 13 stycznia 1953 roku  w radzieckiej „Prawdzie” artykuł  o spisku kilku lekarzy, którzy na zlecenie państw kapitalistycznych mieli szkodzić zdrowiu przywódcom ZSRR, jest dzisiaj trudny do zrozumienia bez zestawienia go w czasie z powstaniem państwa Izrael, które Stalin miał nadzieję  wykorzystać jako forpocztę komunizmu na Bliskim Wschodzie, z sympatiami  radzieckich Żydzi (głównie starszego pokolenia) do nowego państwa, czy pisaniem przez radzieckich historyków nowej historii XX wieku (zwłaszcza dotyczącej ludobójstwa hitlerowskiego). Rapaport swoją relację spisał dopiero w latach osiemdziesiątych, był on bowiem jednym z aresztowanych. W książce zawarł opis radzieckiej rzeczywistości począwszy od czystki w latach trzydziestych, a skończywszy na okresie powojennym, który wg niego był okresem wskrzeszania antysemickich resentymentów w ZSRR. Jeśli zestawimy relację Rapaporta z relacją Fiodora Hubera w książce o Wasiliju Grossmanie, dostrzeżemy zbieżność faktów i nastrojów panujących wśród obywateli ZSRR. Relacja Rapaporta pisana jest jednak z innej perspektywy - z perspektywy więźnia, który broni się przed fałszywym oskarżeniem, broni się, choć inni  przyjęli na siebie „winę” (i tym samym obciążyli również  jego). Brak jest więc w relacji Rapaporta opisywanej przez Hubera  grozy, jaka zapanowała w Moskwie, grozy przed deportacją czy też pogromami, które miałyby nastąpić.  Są natomiast represje, które spotkały rodzinę, osamotnienie rodziny, od której nagle odwróciło się wielu znajomych. Jest też opis przesłuchań, opis więzienia, a wreszcie to cudowne, niesamowite wręcz odwrócenie się losu, kiedy to po śmierci Stalina śledztwo umorzono, a aresztowanych uwolniono. Swą relację Rapaport kończy opisując walkę, jaką musiał dalej toczyć z poststalinowską biurokracją o uznanie go za pełnoprawnego obywatela ZSRR.

 

 

 

Wydawnictwo : Instytut Wydawniczy Erica

rok wydania 2011

 

Nasz portal: https://forumzydowpolskichonline.org/

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Kultura