![](http://www.cilp.lasy.gov.pl/image/image_gallery/%C5%BCywa%20choinka%205.jpg?img_id=16763207&mini=16763206)
Ta piękna, świąteczna choinka "wyrosła" na stronie
Nadleśnictwa Włoszczowa: www.cilp.lasy.gov.pl/web/wloszczowa/93
Judaizm i chrześcijaństwo to dwie osobne i różniące się religie.
Myśląc o relacjach pomiędzy nimi można więc zastanawiać się nad tymi różnicami, ale można też dostrzegać i podkreślać to, co wspólne, są to bowiem religie, które więcej łączy niż dzieli.
Postawa łącząca jest nam bliższa.
Chrześcijaństwo zrodziło się z judaizmu i ma z nim wiele wspólnych wartości, szczególnie etycznych - i to tych najważniejszych zarówno dla wyznawców judaizmu jak i chrześcijaństwa. Są to wartości, które ukształtowały świat, w tym przede wszystkim świat Zachodu.
W tym roku chrześcijanie obchodzą Święta Bożego Narodzenia w tym samym czasie, w którym Żydzi obchodzą Święto Świateł - Chanukę.
Okres obu tych Świąt szczególnie sprzyja refleksji nad tym, co wspólne w obu religiach.
Chanuka upamiętnia zwycięstwo etycznego monoteizmu nad pogańską kulturą grecką, a Święta Bożego Narodzenia - narodziny tego, który stał się inspiracją do powstania religii głoszącej pogańskiemu światu poza tym, co charakterystyczne wyłącznie dla chrześcijaństwa, także przesłanie Biblii Hebrajskiej - Świętej Księgi judaizmu, znanej w chrześcijaństwie pod nazwą Starego Testamentu.
Oba Święta odwołują się do symbolu światła, które triumfuje nad ciemnością. W sferze symboli mamy więc do czynienia ze świecami płonącymi w chanukowej menorze zwanej chanukiją – światła związane z tradycją judaizmu oraz świece choinkowe czy światło Gwiazdy Betlejemskiej – światła związane z tradycją chrześcijańską. Jak wszyscy wiemy, światła pierwszej gwiazdki, jaka rozbłyska na wigilijnym niebie najbardziej wyczekują dzieci. :)
Światło w obu religiach symbolizuje i prawdę, i sprawiedliwość - wspólne dążenie nas wszystkich.
![](http://m.onet.pl/_m/a12b0054784a4e5b1a672d2550559c04,51,1.jpg)
(Grafika za: m.onet.pl/_m/a12b0054784a4e5b1a672d2550559c04,51,1.jpg )
Naszym Czytelnikom i Przyjaciołom chrześcijanom
składamy serdeczne i szczere życzenia
szczęśliwych, wypełnionych pokojem Świąt.
P.S. Czytelnikom chcącym wzbogacić swój stół o potrawy wigilijne wywodzące się ze wspólnej tradycji kulinarnej Polaków i polskich Żydów możemy polecić naszą notkę z ubiegłego roku:
fzp.salon24.pl/260875,wigilia-po-zydowsku .
Znajdziecie tam kilka przepisów na dania z ryb.
Inne tematy w dziale Kultura