Forum Żydów Polskich Forum Żydów Polskich
2504
BLOG

"Niechaj Polska zna, jakich synów ma"

Forum Żydów Polskich Forum Żydów Polskich Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 55

Śladami starych fotografii

 

 

"Na męczeńskim szlaku stuletnich zmagań Narodu Polskiego o wolność i niepodległość – od Insurekcji Kościuszkowskiej aż po Czyn Legionowy Józefa Piłsudskiego i po ostatnie wojny o całość wskrzeszonej już Ojczyzny – snuje się złotą nicią zasłużony poczet Żydów, którzy pełni męstwa i poświęcenia brali udział we wspólnych walkach o wolność."

 

 

Udział Polaków w walkach legionowych przedstawiony został w kilku artykułach opublikowanych przez Forum Żydów Polskich, np. fzp.net.pl/rok-1918/zydzi-w-legionach-jozefa-pilsudskiego lub fzp.net.pl/rok-1918/zydzi-legionisci-1915-1916   .

Szerszej publiczności mniej znana jest działalność Związku Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski. Oto garść informacji na ten temat.

 

 

Zwieńczenie sztandaru Związku Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski

Fotografia ze zbiorów ŻIH:  www.jewishinstitute.org.pl/pl/wystawy/obiekty/15,91.html

 

„ Związek Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski: żydowska organizacja kombatancka skupiająca byłych członków Legionów Piłsudskiego i Polskiej Organizacji Wojskowej. Działała w latach 1929-1939. Była silnie związana z rządami sanacji i miała charakter asymilatorski. Jej celem było, poza samopomocą, wspieranie zbliżenia polsko-żydowskiego. Na czele Związku stał Leon Bregman. Początkowo organizacja miała tylko trzy oddziały: w Warszawie, Lwowie i Stanisławowie. W 1933 roku weszła w skład Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny i od tej pory znacznie się rozbudowała. Tuż przed wojną miała 78 oddziałów i 6,7 tys. członków. Wydała kilka numerów pisma „Na Przełomie”. Związek prowadził też działalność wśród młodzieży, organizując obozy i kolonie letnie oraz wspierając żydowskie drużyny harcerskie. Pod koniec lat 30-tych Związek występował przeciwko nasilającemu się antysemityzmowi, odciął się od Obozu Zjednoczenia Narodowego, pomagał uchodźcom z Niemiec i wysiedlonym w obozie w Zbąszyniu.”

Za:  www.sztetl.org.pl/pl/term/577,zwiazek-zydow-uczestnikow-walk-o-niepodleglosc-polski/

Za swojego nieoficjalnego patrona Związek obrał Berka Joselewicza - bohatera Insurekcji Kościuszkowskiej, oficera Legionów Polskich we Włoszech, oficera armii Księstwa Warszawskiego. Vide: pl.wikipedia.org/wiki/Berek_Joselewicz 

 

Uroczyste poświęcenie sztandaru Związku Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski w Przemyślu 1934 (za:www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/162016/).

 

"Na męczeńskim szlaku stuletnich zmagań Narodu Polskiego o wolność i niepodległość – od Insurekcji Kościuszkowskiej aż po Czyn Legionowy Józefa Piłsudskiego i po ostatnie wojny o całość wskrzeszonej już Ojczyzny – snuje się złotą nicią zasłużony poczet Żydów, którzy pełni męstwa i poświęcenia brali udział we wspólnych walkach o wolność. Z tej tradycji wyrosło też i obecne pokolenie, które wiarą ojców i węzłami uczucia silnie związane z żydostwem, uważało że najlepiej przysłuży się Ojczyźnie, a zarazem i swoim braciom, gdy przez pobratymstwo oręża z najlepszymi synami Polski wywalczy i dla Żydów prawo do lepszego jutra".

Źródło: „Jednodniówka Oddziału Białostockiego Związku Żydów – Uczestników Walk o Niepodległość Polski.” Cały numer Jednodniówki, w tym wspomnienia por. Eugeniusza Strelingera z walk o Lwów w 1919 r. można przeczytać tutaj: www.polona.pl/dlibra/doccontent2  . Autor pisze tam m.in.: „Duch, który panował w naszej rodzinie nakazywał nam trzem braciom jedną drogę – w najkrótszym czasie osiągnięcie oddziałów linjowych.”

 

 

 

Za: www.jewishinstitute.org.pl/pl/wystawy/obiekty/19,102.html

 

 

Zjazd Związku Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski. Apel poległych przed Wielką Synagogą przy placu Tłomackie 7 w Warszawie. Przemawia szef Głównego Urzędu Duszpasterskiego Mojżeszowego Rabin Baruch Steinberg (1933). Za: www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/161980/h:337/

 

"Żydzi walczyli także w wojnie w obronie polskiej niepodległości w latach 1918-1921 i uzyskując odznaczenia, ale - nierzadko - oddając życie za Rzeczpospolitą. Przykładem może być porucznik 12. pułku piechoty ziemi wadowickiej Seweryn Jeschiwe poległy pod Lwowem, odznaczony orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.” (Cytat za: www.wck.wadowice.pl/Artykul.182.0.html  ) . Podporucznika Jeschiwe wspomina także m.in. dr Jerzy Pogonowski w „Bój o Lwów – z walk armii ochotniczej z 1920 roku”: „Kompanją 3-cią K. M. dowodził zacny żyd-Polak ppor. Seweryn Jeschiwe, znany z walk jeszcze w sprawie cieszyńskiej" (cytat za: www.irekw.internetdsl.pl/bojolwowpart4.html ).

Warto wspomnieć, iż ppor. Seweryn Jeschiwe walczył w tym samym pułku, w którym walczył także ojciec przyszłego Papieża-Polaka Jana Pawła II - Karol Wojtyła senior (Vide: pl.wikipedia.org/wiki/12_Pu%C5%82k_Piechoty_%28II_RP%29).

 

Więcej na ten temat: fzp.net.pl/historia/niechaj-polska-zna-jakich-synow-ma

 

Redakcja FŻP

 

Nasz portal: https://forumzydowpolskichonline.org/

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (55)

Inne tematy w dziale Kultura