WolnyAdresIP
WolnyAdresIP
WolnyAdresIP WolnyAdresIP
1294
BLOG

Klątwa Key West czyli Na przełaj przez Florydę

WolnyAdresIP WolnyAdresIP Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

 Floryda, "Słoneczny Stan". Po zwiedzeniu niemal całego stanu czujemy się, jakbyśmy pokonali ją na przełaj. Było warto, zapraszam do przeczytania relacji.

 Na przełaj przez Florydę, część pierwsza

Floryda to jeden z najbardziej popularnych stanów w USA, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Nie należy się dziwić, gdy na Collins Avenue w Miami Beach spotkamy wielobarwny tłum osób z różnych części świata.
Sama Floryda to centrum wielokulturowości. Bardzo szybko rozrasta się społeczność hiszpańskojęzyczna. Czasem, gdy robimy zakupy w sklepie lub zamawiamy posiłek w restauracji, pierwsze słowa skierowane do nas będą w języku hiszpańskim. 
 
Odkrywcą Florydy był zresztą Hiszpan - Juan Ponce de Leon, który wylądował tu w 1511 roku. St. Augustine na Florydzie, założone przez pierwszych hiszpańskich osadników w 1565 roku, jest najstarszym miastem w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych. 

Chce się wracać mimo huraganów

Otoczona z zachodu wodami Zatoki Meksykańskiej, a od wschodu Oceanem Atlantyckim, Floryda stanowi idealne miejsce do wypoczynku. I chociaż jest targana przez kilka miesięcy w roku sztormami i huraganami, warta jest zwiedzania i zachęca do powrotów.

Historia Florydy jest dość burzliwa i zaskakująca. Półwysep odkrył Hiszpan, potem zarządzali nim Brytyjczycy. Następnie Floryda znów znalazła się pod władaniem Hiszpanii, aby na końcu zostać odkupioną przez rząd amerykański. Przez cały ten czas trwały tu też wojny z Indianami.
 
Dziś Floryda to największe skupisko kubańskiej emigracji. Tutaj miała swój początek nieudana inwazja w Zatoce Świń na Kubie, przeprowadzona przez CIA i emigrantów kubańskich, a której celem było obalenie reżimu Fidela Castro. Właśnie od południowych wybrzeży Florydy, najbardziej zbliżonych do Kuby, rozpoczynamy jej zwiedzanie.

Wyspa kości - Key West

"Zostaw swoje kłopoty przed wyspą – odbierzesz je nietknięte, jak będziesz wracał" - taki napis widnieje na tablicy przed wjazdem do miasta. 

Miasto położone na wyspie o tej samej nazwie w archipelagu Florida Keys obejmującym 1700 wysp jest najdalej wysuniętym na południe miastem kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynku wśród Amerykanów i turystów przybywających na Florydę.

Według legendy nad Key West ciąży indiańska klątwa. Ten, kto choć raz tam przybędzie, do końca życia będzie chciał wrócićTo musi być prawdą - za każdym razem, gdy jestem na Florydzie, coś ciągnie mnie na ten archipelag. Za każdym razem odkrywam nowe, coraz bardziej intersujące miejsca. Odkrywszy Key West, Ponce de Leon, który przybył tu w 1513 roku, nazwał to miejsce Cayo Huseo, co oznacza Wyspę Kości. Nazwa nawiązuje najprawdopodobniej do odnalezionych na indiańskim polu walki kości. Dziś funkcjonuje również nazwa Bone Island.

 
Kubańskie cygara i niepodległa republika
 
Miasto weszło w skład USA w 1821 roku, gdy zostało odkupione z rąk Hiszpanów za 2 tys. dolarów przez Johna Simontona. Z biegiem czasu stało się bardzo ważnym ośrodkiem produkcji tytoniu i kubańskich cygar. Przez pewien okres było najbogatszym i największym miastem Florydy.
Obecnie jest stolicą hrabstwa Monroe, centrum turystycznym archipelagu, a także ważnym punktem amerykańskiej straży wybrzeża, najdalej wysunietą na południe bazą wojskową lotnictwa morskiego USA oraz ... stolicą niepodległej Conch Republic (Republiki Muszli). 
W 1982 roku miasta należące do archpelagu Florida Keys ogłosiły deklarację niepodległości w proteście po wprowadzeniu przez straż graniczną USA blokady drogi stanowej US-1. Rozpoczęto wydawanie własnych paszportów, ustanowiono flagę i godło. Konsulaty Republiki Muszli znajdują się w Nowym Orleanie, Honolulu, Ohio i Atlancie, a ich siedzibami są najczęściej zaprzyjaźnione bary. Formalnie Key West jest niezależnym państwem pod protektoratem USA. Ten żart w przeszłości doprowadził do zakończenia blokady. Obecnie wszystkie elementy związane z ogłoszeniem niepodległości są pożądana pamiątką z wyspy.

Festiwal fantazji

Każdego roku, w ostatnim tygodniu października, w mieście odbywa się karnawał "Fantasy Fest". Alkohol i erotyka to jego cechy charakterystyczne. W jego trakcie odbywają się różne festiwale, parady przebierańców i pokazy. Ten tydzień jest okazją do spróbowania potraw kuchni karaibskiej oraz meksykańskiej, uczestniczenia w imprezach kulturalnych czy też w jednej z wielu przebieranych imprez w dyskotece lub pubie.

Tu bił dzwon Hemingwaya

Key West to także miasto Ernesta Hemingwaya, który mieszkał tu i tworzył aż do czasu wyjazdu do Hawany. To tutaj powstały powieści: "Pożegnanie z bronią", "Komu bije dzwon", "Śniegi Kilimandżaro", a także odnaleziony już po śmierci pisarza w pubie Sloppe Joe's rękopis powieści "Mieć i nie mieć".Pub "Sloppe Joe's" istnieje po dzień dzisiejszy, ciesząc się ogromną popularnością - był w końcu jednym z ulubionych miejsc Ernesta Hemingwaya. I chociaż dziś nosi nazwę "Capt. Tony's", sama magia tego miejsca działa na turystów jak magnes. W 2006 roku pub został dodany do rejestru historycznych miejsc w USA.
 
Co warto zobaczyć będąc w Key West?
 
Obowiązkowo obelisk, który symbolizuje najdalej wysunięty na południe punkt USA, ponadto dom Ernesta Hemingwaya przy 907 Whitehead Street, Muzeum Wraków, Akwarium Key West, latarnię morską. Do tego jeszcze Flagler Station, czyli końcową stację kolei Flaglera, łączącą Key West z kontynentem. Dziś pełni ona rolę muzeum, ustawione są przed nią nienaturalnych rozmiarów figury postaci ludzkich. Obowiązkowy jest też spacer ulicą Duval Street, która łączy wybrzeże oceanu z zatoką. Znajdziemy tam mnóstwo pubów, restauracji, dyskotek, sklepów, niejednokrotnie oznaczonych tęczową flagą.

Z Key West na północ

Z fantastycznego Key West drogą US-1, jedyną łącząca archipelag z kontynentem, jedziemy w kierunku północnym do Miami, mijając po drodze niezliczone ilości wysp i przemierzając ponad 130 mostów, z tym najsłynniejszym włącznie – Seven Miles Bridge. 
Most ten łączy ze sobą wyspy Key Vaca i Little Duck Key, stanowiąc granicę między Lower Keys a Middle Keys. Łączna jego długość wynosi 10,9 km, a w centralnym miejscu wysokość sięga 20 metrów. Jadąc przez most możemy podziwiać Ocean Atlantycki oraz Zatokę Meksykańską. Wzdłuż mostu od strony zatoki ciągnie się drugi most, tzw. Seven Miles Old Bridge, który został wybudowany w latach 1912-1935. Był on wykorzystany w filmie "Prawdziwe kłamstwa" z udziałem Arnolda Schwarzeneggera i Jamie Lee Curtis.
Po drodze możemy zajrzeć do przydrożnego baru czy restauracji BBQ. Nam przypadł do gustu Boondocks serwujący przepyszne żeberka. 
Key Largo, Koralowa Wyspa, jest ostatnią na północ wyspą archipelagu Florida Keys, do której można dotrzeć poruszając się drogą lądową. Jest jednocześnie jego najdłuższą wyspą, znajdującą się w ciągu wysp nazwanym Upper Keys.
Po półgodzinnym przejeździe przez groblę, z której możemy podziwiać Park Narodowy Biscayne, jesteśmy na kontynencie.
 
Przejeżdżając przez ten odcinek warto zwrócić uwagę na wędrujące aligatory, o których ostrzegają nas znaki drogowe. Nam, niestety, nie udało się spotkać żadnego z nich. Opuszczając Florida Keys, archipelag w większości niezamieszkanych wysp, jedno z piękniejszych miejsc na ziemi, przypomina się stara indiańska legenda. Klątwa już działa, już chcemy wracać. Ale przed nami Miami - do przewodnika po tym mieście oraz po Miami Beach zapraszam w kolejnym odciunku " Na przełaj przez Florydę"
 

normalny. Large Visitor Globe

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Rozmaitości