FranioMinor FranioMinor
73
BLOG

Mario Draghi: Katastrofalne skutki rządów Europejskiej Partii Ludowej.

FranioMinor FranioMinor Polityka Obserwuj notkę 3
2 tygodnie temu Mario Draghi (były prezes Europejskiego Banku Centralnego) opublikował obszerny i wstrząsający Raport o katastrofalnym stanie Unii Europejskiej. W tworzeniu tego Raportu wzięło udział kilkanaście uniwersytetów (w tym MIT), liczne brukselskie agencje oraz kilkanaście think-tanków.

Raport jest bardzo obszerny, liczy sobie około 400 stron, dopiero się z nim powoli zapoznaję.

Media już komentowały ten Raport, ale bardzo pobieżnie, a ostatnio zdają się o nim zapominać. Na początek chciałbym zacytować kilka najbardziej uderzających sformułowań, jako że nie jest to dzieło jakiegoś nawiedzonego oszołoma, ale oficjalny dokument Unii!!!

1. W Europie nie istnieje ani jedna duża firma, która powstała w ostatnich 50 latach i doszła do poziomu kapitalizacji 100 mld euro. W USA wszystkie czołowe 6 firm o kapitalizacji powyżej 1 biliona USD powstało właśnie w ciągu ostatnich 50 lat!

Ogólnie Europa na tle USA i świata jest bardzo skostniałą, niemrawą strukturą gospodarczą, swoiste błędne koło niemożności.

2. Amerykańskie firmy na badania i rozwój wydają o 270 mld euro (rocznie) więcej, niż europejskie! Dla przypomnienia, potencjał ludnościowy Zjednoczonej Europy jest większy, niż USA. Ponadto w Europie dominują 3 firmy motoryzacyjne, a za oceanem firmy zajmujące się wysokimi technologiami.
Przy czym w Europie nie brakuje talentów i ciekawych pomysłów - szwankuje tzw. "etap wdrażania" innowacji. Dokładnie z takimi samymi problemami zmagał się kiedyś Związek Radziecki oraz inne kraje RWPG!!!

3. W Europie brakuje efektywnego systemu wspomagania finansowego rozwoju nowych firm (tzw. venture capital, doskonale funkcjonującego w Stanach). Skutek: blisko 30% nowych, dynamicznych firm po osiągnięciu wartości rynkowej rzędu 1 miliarda euro wynosi się z Unii! To grozi Europie trwałym zatrzymaniem się na etapie tradycyjnej gospodarki. Głównie z powodu biurokratycznych ograniczeń i przeregulowania gospodarki. Tyle Draghi. Moim skromnym zdaniem jest gorzej: Europa sukcesywnie, ale w sposób ciągły, traci kolejne elementy nawet tej tradycyjnej gospodarki. Przykład: Volvo wykupione przez Chińczyków stopniowo ogranicza produkcję w Europie.

4. Mimo, że światowe ceny energii ostatnio znacznie spadają, to europejskie firmy ciągle płacą za energię 2 -3 razy więcej, niż amerykańskie!!! Chińskie też mają taniej. W przypadku gazu ziemnego Europejczycy płacą nawet 4 - 5 razy więcej. Według Draghiego przyczyną jest brak w Europie surowców energetycznych (???). I pewnie dlatego Bruksela tak naciska na zamykanie polskich kopalń węgla kamiennego czy brunatnego...

5. W czołowej światowej pięćdziesiątce największych firm tylko 4 (słownie: cztery) pochodzą z Europy.

6. Handel międzynarodowy dla krajów unijnych to około 50% wartości PKB. Niestety, ale 80% technologii cyfrowych pochodzi z importu! Ponadto ostatnio handel międzynarodowy podlega licznym zaburzeniom, a geopolityka jest coraz bardziej dynamiczna, co zagraża przyszłości Europy.

7. Dochód rozporządzalny europejskich rodzin rośnie zdecydowanie wolniej, niż w innych krajach.

8. Od roku 2015 PKB krajów europejskich praktycznie nie rośnie (wzrosty zero przecinek coś tam).

9. Jeśli chcemy dogonić USA w dziedzinie rozwoju, musimy prześcignąć je w edukacji szkolnej oraz osób dorosłych (dokładnie tak samo zawsze mówiono w ZSRR).

10. Wobec niedostatecznego poziomu inwestowania w rozwój ze strony prywatnych podmiotów Unia Europejska musi rocznie dodatkowo wydawać 750 - 800 miliardów euro ze środków publicznych!

Mario Draghi proponuje, aby te pieniądze pozyskiwać na rynkach finansowych ... Jakby kto nie pamiętał, to strefa euro JUŻ JEST ZADŁUŻONA NA POZIOMIE 100% PKB. A mówią, że to PiS zadłużał Polskę na potęgę, chociaż przez 8 lat raptem zwiększył polski dług publiczny o skromne 125 milionów euro.

Tyle na razie, Raport jest długi.




FranioMinor
O mnie FranioMinor

Zdziwiony próbuję zrozumieć Świat z perspektywy kilku krajów

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka