W języku polskim Słowo sanacja oznacza uzdrowienie, naprawę czegoś, zwłaszcza stosunków w jakiejś dziedzinie życia społecznego.
Ponieważ nieprzerwanie przez 35 lat przeżywamy „huragan ewolucji ustrojowej” zasadnym jest nawiązywanie do historii.
Rewolucyjnego wręcz uzdrowienia wymagała Polska po 44 latach systematycznego komunizowania kraju przez polską lewicę z nadania ZSRR,.
W 1989 roku nasz kraj PRL był w ostrym kryzysie gospodarczym. W samym tylko sierpniu 1989 hiperinflacja wyniosła 39.5%, a w październiku 54.8% . Problemem był wysoki deficyt budżetowy, który w 1989 roku wyniósł aż 8% PKB. Niezwykle wysokie było zadłużenie zagraniczne wynoszące 23 mld ówczesnych dolarów. Czyli bankructwo.
Owo bankructwo socjalistycznego państwa wymusiło przy okrągłym Stole ustępstwo polskich komunistów - władców PRL do utworzenie niekomunistycznego rządu z premierem ze środowiska Solidarności .
Od 1989 roku pod rządem premiera Mazowieckiego Polska przechodziła znaczące zmiany gospodarcze, które były częścią szerszej transformacji ustrojowej. Oto kilka kluczowych aspektów:
Plan Balcerowicza wprowadził plan, który obejmował radykalne reformy mające na celu stabilizację gospodarki i osiągnięcie wzrostu gospodarczego przez:
• Przejście do gospodarki rynkowej: Polska zaczęła przechodzić z gospodarki centralnie planowanej do gospodarki wolnorynkowej
• Prywatyzacja: Rozpoczęto proces prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych między innymi dla pozyskiwania kapitału rozwojowego,
• Inwestycje zagraniczne: Polska zaczęła przyciągać zagraniczne inwestycje, w tym samym celu jak nabór kapitału, co miało duży wpływ na rozwój gospodarki. W latach 1990-2002 zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce ponad 65 miliardów dolarów USA1.
• Rozwój rynku kapitałowego: Powstała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, co umożliwiło obrót papierami wartościowymi i przyciągnęło kapitał zagraniczny.
Te zmiany były kluczowe dla przekształcenia polskiej gospodarki i jej integracji z gospodarką światową, czyli stanu jaki mamy dzisiaj.
W ten dzisiejszy historyczny dzień historii Polski zamiast politycznej symbiozy ruchów politycznych żyjemy w atmosferze nadzwyczajnej, wzajemnej wrogości tych obozów niezwykle destrukcyjnego czynnika funkcjonowaniu państwa.
Niegdyś w PRL działacze opozycji demokratycznej zjednoczeni w zwycięskim ruchu Solidarność, sprawcę udanej transformacji ustrojowej odwrócili się dzisiaj od siebie poróżnieni schizofrenią ambicji. Taka schizofrenia to pierwiastek ambicjonalnej niezgody sztucznie wywołanym konfliktem społecznym,
Konflikt społeczny to jest proces interakcji między stronami, mający na celu zmianę działań drugiej strony. Konflikty mogą być zarówno wąsko, jak i szeroko rozumiane. Konflikty społeczne mogą wynikać z różnic kulturowych, klasowych, wartościowych, rodzinnych lub ekonomicznych. Przyczynami konfliktów są różnice społeczne, nierówności rozwojowe, brak równowagi na rynku, braki w przepływie informacji oraz różnice wartości i światopoglądu.
Konflikty zawsze prowadzą do negatywnych emocji i podziałów społecznych, co na etapie utrwalania rozwojowych dokonań w państwie zawsze jest szkodliwe.
Polska jest na etapie wysoko zaawansowanego rozwoju wolnorynkowej demokracji Europejskiej. Lepiszczem tego scalenia Polski z Europą jest Unia Europejska z laicką kulturą polityczną, której przeciwnikiem w Polsce jest kler katolicki.
Wykorzystując ten fakt antyeuropejskie stronnictwa zbliżone do kleru tworzą wśród katolików parafii pozamiejskich nastrój niechęci do Zachodu sprawcę – ich zdaniem – procesu sekularyzacji katolicyzmu (oddzieleniu religii od sfery publicznej) w Polsce.
I to jest bardzo groźne dla Polski, bo spowalnia ów dynamizm cywilizacyjno – rozwojowy państwa.
Resume notki: zaprzepaszczanie 35 -cio letniego dorobku Polski — efektu zapoczątkowanego przez rząd Tadeusza Mazowieckiego jest po prostu anty patriotyczne!
Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka