1 września 1939 roku, o godzinie 4:40 rano, niemieckie bombowce rozpoczęły naloty na miasto Wieluń, zrzucając około 380 bomb. Atak ten zniszczył około 75% zabudowy miejskiej, w tym szpital, kościoły i inne budynki cywilne. Szacuje się, że w wyniku bombardowania zginęło kilkaset osób.
Bombardowanie Wielunia jest uznawane za pierwszą zbrodnię wojenną II wojny światowej. Miasto zostało niemal całkowicie zniszczone, a jego mieszkańcy doświadczyli ogromnych strat i cierpień.
Dzisiaj w 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej trzeba o tym głośno przypominać jako ostrzeżenie przed wszelkiego rodzaju symptomami militaryzacji polityki.
Popularność takiej polityki przeraża, co obrazuje fotografia tytułowa.
Właśnie dzisiaj jest szczególna okazja uzasadniająca udzielanie pomocy walczącej Ukrainie i jej bohaterskiemu przeciwstawianiu się Rosji w zbrodniczej napaści na ich suwerenne państwo ukraińskie.
Należy także przypominać „krzywiącej się Europie” na ciągle niezbędny wysiłek udzielania pomocy walczącej Ukrainie pomimo czasowego nim znużenia.
Niech tragedia II wojny światowej przypomina światu , że brak natychmiastowej, zbrojnej pomocy dla napadniętej przez Niemcy Polski skutkował rozlaniem się wojny na cały świat.
Oby to podobieństwo „ociężałości” pomocowej wolnego świata dla Ukrainy dzisiaj nie spowodowało nieszczęść tamtej wojny zapoczątkowanej 85 lat temu w Wieluniu.
Ten apel dotyczy także całego Kościoła Katolickiego ze szczególnym naciskiem w Polsce.
Chwała bohaterskim obrońcom Polski w 1939 r. i ginącym dzisiaj bohaterom w Ukrainie.
Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka