folt37 folt37
498
BLOG

Sądownictwo to statua demokracji

folt37 folt37 Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 32

image

                                                                           TRÓJPODZIAŁ WŁADZY


Cywilizacja Zachodu mieni się być latarnią demokracji dla świata. Mimo wielu ułomności rzeczywiście mamy najwięcej symbolicznych cech „władzy ludu” pomimo braku jednolitej definicji demokracji.

Za najwłaściwszą więc przyjęto monteskiuszowski trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Perturbacje w przestrzeganiu takich demokratycznych reguł zawsze wywołuje władza wykonawcza /egzekutywa/.

Nadmiernie ideologiczne rządy partyjne z natury skrajnie dogmatyczne nie lubią sądów /głównie skrupulatnych/ więc natychmiast po zdobyciu włazy przekuwają je „na swoje kopyto” tak, aby były bardziej przyjazne dla wytycznych partii rządzącej niż prawu.

Tak właśnie stało się w Polsce po wygranych przez Prawicę wyborów parlamentarnych w 2015 r. Ów obóz zwycięski natychmiast zreformował całe polskie sądownictwo od góry do dołu z mocno negatywnym skutkiem personalnym dla wymienionej kadry sędziowskiej od TK, SN, KRS i sądy powszechne pozbawionych prawomocnych powołań konstytucyjnych.

Zrozumienie przywracania tego porządku przez obecnego ministra sprawiedliwości dokładnie obrazują takie komunikaty:

"Minister Sprawiedliwości 16.07.2024 r. po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał prezesów i wiceprezesów następujących sądów rejonowych:

• Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim: Prezes Iwonę Strączyńską i Wiceprezesa Radosława Kopcia

• Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie: Prezesa Maksymiliana Wesołowskiego

• Sądu Rejonowego w Pruszkowie: Prezesa Łukasza Kluskę

• Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie: Prezes Joannę Pąsik i Wiceprezesów: Stanisława Gradus – Wojciechowskiego i Żanetę Seliga – Kaczmarek

• Sądu Rejonowego dla Warszawy – Żoliborza w Warszawie: Prezes Annę Jagodzińską- Bajkowską i Wiceprezesa Piotra Sysika

W odniesieniu do Prezesów i Wiceprezesów Sądów Rejonowych z okręgu warszawskiego decyzja  Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu została uzasadniona pominięciem udziału samorządu tworzonego przez ogół sędziów sądów rejonowych w ich wyborze na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów .odwołaniu sędziów: Anny Jagodzińskiej-Bajkowskiej, Stanisława Gradus-Wojciechowskiego, Beaty Kaszuba, Łukasza Kluski, Joanny Pąsik, Żenaty Seliga-Kaczmarek i Maksymiliana Wesołowskiego została uzasadniona podpisaniem przez ww. sędziów list poparcia sędziów kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa (nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z 8.12.2017 r.).

Dodatkową przesłanką odwołania sędziów: Anny Jagodzińskiej-Bajkowskiej, Stanisława Gradus-Wojciechowskiego, Łukasza Kluski, Joanny Pąsik, Żanety Seliga-Kaczmarek, Iwony Straczyńskiej, Maksymiliana Wesołowskiego jest ich udział w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 8.12.2017 r. przy czym nastąpiło to w sytuacji, w której – co najmniej od 19.11.2019 r. (wyrok TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) wśród sędziów było powszechnie wiadome, że Krajowa rada Sądownictwa ukształtowana ustawą z dnia 8.12.2017 r., nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji kierownictwa wskazanych wyżej sądów rejonowych po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądów oraz z opiniami podjętymi przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie podczas posiedzenia 15.07.2024 r."

/www.Odwołanie prezesów i wiceprezesów Sądów Rejonowych z okręgu właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie - Ministerstwo Sprawiedliwości - Portal Gov.pl (www.gov.pl)/

Dlaczego ten proces przywracania praworządności w państwie ma tak niezwykle ważną rangę ustrojową? Dlatego, bo przywraca fundament demokracji konstytucyjnej w Polsce oparty na trójpodziale władzy:

Art. 10. Konstytucji [Zasada podziału władz] stanowi:

1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.

2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały.

Ma to też ścisły związek z zaufanie publicznym do sądów. Bo przecież nie są godni zaufania sędziowie, którzy bez skrupułów przyjmowali nominacje sędziowskie w trybie sprzecznym z Ustawą Zasadniczą.

I to jest pointa tej notki.

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (32)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo