EUROPEJCZYCY
Te uśmiechnięte twarze Ursuli von der Leyen I Donalda Tuska /desygnowanego na premiera przez partie, które stanowią większość w Sejmie/, to symbol powrotu Polski do europejskiej wspólnoty przyjaciół i partnerów
Donald Tusk przyleciał do Brukseli na serię spotkań w instytucjach unijnych.
Kandydata na premiera ciepło przywitała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Będziemy dziś rozmawiać z Donaldem Tuskiem o ważnych kwestiach, w których głos Polski jest kluczowy. Wojna u granic naszej Unii i nieustająca pomoc dla Ukrainy będzie jedną z nich.
Polacy są dumnymi Europejczykami. Zademonstrowali ogromną solidarność i wzięli na siebie odpowiedzialność w wielu wymiarach - mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej przed spotkaniem.
Będziemy mówić o naszej przyszłości ws. bezpieczeństwa i modernizacji gospodarek. Chcemy, żeby nasze firmy utrzymały wiodącą rolę. Potrzebujemy wzrostu i nowych miejsc pracy w Europie. Będziemy mówić o demokracji i o Polsce – powiedziała pani von der Leyen.
Jestem tutaj dziś w siedzibie Komisji Europejskiej, aby przyspieszyć proces powrotu do takiej pełnej obecności Polski w Unii Europejskiej. Wracamy na tę drogę z pełnym przekonaniem, że taka jest wola polskich wyborców. Jestem tutaj oczywiście wciąż jako lider opozycji, nie jako premier, ale czas płynie i to nieubłaganie. Musiałem podjąć tę inicjatywę, zanim dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć powyborczych, ponieważ trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą i które wynikają zarówno z tradycyjnych funduszy europejskich, jak i z Funduszu Odbudowy, tak zwanego KPO - powiedział z kolei Tusk.
wwwTusk w Brukseli. "Możesz liczyć na Parlament Europejski" - RMF 24
Mój cel dzisiaj to odbudować pozycję mojego kraju w Europie. Wyniki wyborów w Polsce i niesamowita frekwencja, jestem ogromnie dumny z moich rodaków. Udowodnili, że antydemokratyczne nastroje nie muszą być trendem. Jestem bardzo dumny z bycia Polakiem i Europejczykiem. Polacy czekali na tę chwilę długie osiem lat – mówił.
Jak zauważa korespondentka RMF FM w Brukseli, najważniejszą kwestią w rozmowie z Ursulą von der Leyen było odblokowanie KPO, który opiewa na blisko 60 mld euro.
Tusk wyszedł ze spotkania wyraźnie zadowolony - donosi nasza dziennikarka. Szefowa KE zapewniła go, że znajdzie się wspólna płaszczyzna porozumienia ws. KPO.
Spotkanie tych dwoje ważnych Europejczyków, to symbol powrotu Polski do wielkiej, solidarnej Rodziny Europejskiej.
Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka