1. „Rafał Ziemkiewicz, dziennikarz i publicysta, został zatrzymany w sobotę przez służby na lotnisku Heathrow w Wielkiej Brytanii. Wieczorem został zwolniony, musiał jednak wrócić do Polski. Jak poinformowano, powodem zatrzymania były poglądy głoszone przez publicystę, które są "sprzeczne z brytyjskimi wartościami i mogą być obraźliwe dla innych".
2. Serwis do rzeczy.pl opublikował dokument wydany przez brytyjski Urząd do Spraw Cudzoziemców, z którego wynika, że Ziemkiewicz został zatrzymany z powodu "głoszonych poglądów politycznych".
Brytyjskie wyjaśnienie odmowy:
"Wnioskował pan o pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii jako gość na dwa dni. Jednakże uważam, że wykluczenie pana ze Zjednoczonego Królestwa sprzyja interesowi publicznemu. Wynika to z pańskiego zachowania oraz głoszonych poglądów, które są sprzeczne z brytyjskimi wartościami i mogą być obraźliwe dla innych, a tym samym sprawiają, że uzyskanie możliwości wjazdu (na teren Wielkiej Brytanii - red.) jest niepożądane" - czytamy w oficjalnym dokumencie brytyjskich służb.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-10-02/wielka-brytania-rafal-ziemkiewicz-zaaresztowany-na-lotnisku/
Dorobek publicystyczny i poglądy p. Ziemkiewicza są znane z nacjonalistycznego konserwatyzmu, tak skrótowo odnotowane na „Wiki”:
• Rafał Ziemkiewicz deklaruje się jako „nowoczesny endek” oraz publicysta konserwatywno-liberalny. Jest także zwolennikiem przywrócenia w Polsce kary śmierci.
• Uznaje też za Piotrem Zychowiczem, że Polska przed wybuchem II wojny światowej powinna była zawrzeć taktyczny sojusz z III Rzeszą przeciwko Związkowi Radzieckiemu.
• Wielokrotnie była cytowana wypowiedź publicysty na Twitterze,: „Kto nigdy nie wykorzystał nietrzeźwej niech rzuci pierwszy kamień”, której użył w odpowiedzi na doniesienie o oskarżeniu dominikanina z gdańskiego zakonu o zgwałcenie spędzającej z nim noc w hotelu".
• W styczniu 2018 roku Ziemkiewicz zamieścił na Twitterze wpis odnoszący się do ochłodzenia stosunków polsko-izraelskich po nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej: „Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać (...) Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant”. 30 stycznia Ziemkiewicz oraz jego konwersator Marcin Wolski w programie satyrycznym „W tyle wizji” wypowiedział słowa, które przypisywały Zagładę samym Żydom: „można powiedzieć, na gruncie języka, że to nie były niemieckie ani polskie, tylko żydowskie obozy. Bo w końcu kto obsługiwał krematoria. Po wypowiedzi Ziemkiewicza i Wolskiego brytyjscy parlamentarzyści i aktywiści wezwali Home Office do wydania publicyście zakazu wjazdu. Ziemkiewicz ostatecznie odwołał swój przyjazd na zapowiedziane wcześniej wydarzenia w Bristolu, Cambridge i Londynie.
• W związku z obraźliwymi wypowiedziami Ziemkiewicza (wyemitowanymi 24 stycznia 2019 na antenie programu „W tyle wizji”) pod adresem Pankowskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Słowa redaktora Ziemkiewicza w sposób budzący wątpliwości z punktu widzenia misji mediów publicznych bagatelizują również bardzo niebezpieczne dla życia społecznego zjawiska, jakimi są mowa nienawiści i antysemityzm”.
• W maju 2020, w momencie opublikowania kolejnej książki Ziemkiewicza pod tytułem „Cham niezbuntowany”, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita złożyło do prokuratury zawiadomienie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych oraz publicznego znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej (art. 256 pt. 2 i art. 257 kk). Według Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita w książce Ziemkiewicza „głoszone są poglądy o charakterze antysemickim, mające wywołać nienawiść do Żydów, a także podać w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady Żydów podczas II wojny światowej”. W zawiadomieniu do prokuratury stowarzyszenie wskazało, że fragment: „syjonizm pod wpływem Holokaustu, a raczej mitu Holokaustu, który sam zbudował, nabrał szczególnego okrucieństwa. Shoah dowiódł, twierdzą dziś jego prominentni przedstawiciele, że Żydzi muszą być bezwzględni” zawiera „wątpliwości natury prawnej – mówienie o «micie Holokaustu» nosi znamiona penalizowanego kłamstwa oświęcimskiego”.
• Postępowanie w sprawie książki Ziemkiewicza wszczął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, aby zbadać, czy treści zawarte w tej publikacji naruszają przepisy prawa dotyczące znieważenia grupy ludności z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej lub wyznaniowej.
• 2 lipca 2020 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w związku wypowiedziami Ziemkiewicza wypowiedzianymi 23 czerwca 2020 roku podczas programu „W tyle wizji” w TVP Info, które to wypowiedzi RPO określił jako antysemickie. Według Rzecznika, w audycji Ziemkiewicz miał obarczyć samych Żydów odpowiedzialnością za Zagładę własnego narodu w trakcie II wojny światowej.
• 18 sierpnia 2020 amerykańska organizacja ekspercka Global Project Against Hate and Extremism (GPAHE) opublikowała raport na temat mowy nienawiści rozpowszechnianej na Twitterze i YouTube, w którym określiła Ziemkiewicza jako „negacjonistę Holokaustu” i „homofoba”. W raporcie tym podano ponad 20 przykładów publicznych komentarzy Ziemkiewicza uznanych za mowę nienawiści.
„Nie można dopuścić do rozkwitu homofobii, antysemityzmu, nietolerancji religijnej i rasizmu w żadnym zakątku świata, a postaci takie jak Rafał A. Ziemkiewicz nie mogą dostawać narzędzi, pozwalających im dotrzeć ze swoim nienawistnym przekazem do setek tysięcy, jeśli nie milionów odbiorców”.
www.Rafał Ziemkiewicz – Wikipedia, wolna encyklopedia
Tę właśnie faktologię poglądów Ziemkiewicza uznały władze Wielkiej Brytanii za społecznie szkodliwe. Bardzo refleksyjne dla p. Rafała powinno być takie uzasadnienie, szczególnie w „brexitowych” okolicznościach, które tak „czule” pochwalał p. Ziemkiewicz.
Osobiście spodziewam się, że p. Ziemkiewicz takich refleksji nie dozna, bo nacjonalistyczne poglądy tak głęboko intelektualnie „infekują” mózg, że brak tam już miejsca na refleksje.
Zresztą trudno się dziwić komuś, kto jest twórcą klubu Ronina.
www.Klub Ronina – Wikipedia, wolna encyklopedia
To jest jednak lekcja europejskiej demokracji, co powinni mocno sobie wziąć do serca rządzący i ich apologeci z okolic „Do Rzeczy”.
Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura