Cytaty:
1.Trybunał Konstytucyjny wstrzymał wykonywanie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego. W Monitorze Polskim ukazało się w środę postanowienie w tej sprawie. Jest ono związane z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między sądem, Sejmem i prezydentem. "Postanowienie TK nie może być skuteczne" - mówi rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-batalia-o-sady/fakty/news-wykonywanie-uchwaly-trzech-izb-sn-wstrzymane-przez-tk-dziala,nId,4296361
2. Można się było spodziewać takiej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Jak wiele osób uważam, że obecny TK jest całkowicie kontrolowany przez PiS. Ostatnie doniesienia mediów o naradzie prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i pani prezes TK Julii Przyłębskiej o strategii podejścia do sadownictwa pokazują, że nie mamy do czynienia z niezależnym sądem konstytucyjnym, że jest to przedłużenie władzy polityków. To, że TK wydaje takie postanowienie w sprawie uchwały Sądu Najwyższego po naradzie z politykami partii rządzącej, jest skandalem na skalę światową. I czyni z nas republikę bananową - mówi prof. UW Marcin Matczak, konstytucjonalista.
https://www.salon24.pl/newsroom/1016049,klaudia-jachira-wysmiewa-sie-z-dekalogu-prezentuje-swoje-11-przykazan
3. Sądy nie podporządkują się trybunałowi PiS. Sędziowie będą ignorować wyroki TK?
https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1004733,trybunal-konstytucyjny-pis-rzeplinski-przylebska.html
4. W sensie prawnym nic się dziś nie zmieniło. Uchwała SN wiążę składy SN , a mocą swego autorytetu promieniuje na wszystkie inne sądy.
Prof. Wojciech Sadurski /GW 30/01/2020/
5. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta /…./ podkreślił, że TK jest w Polsce sądem, który powinien ostatecznie rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości dotyczące prerogatywy prezydenta, stosunku z prawem unijnym i statusu Krajowej Rady Sądownictwa. - Widzimy, że Trybunał Konstytucyjny takie plany ma i wszystkie odpowiedzi na te wątpliwości się w orzeczeniu TK znajdą i to rozwiąże wszystkie te spory - dodał.
Kaleta zwrócił uwagę, że w orzecznictwie TK - odnoszącym się bezpośrednio do relacji między polskim porządkiem ustrojowym a porządkiem prawa unijnego - pojawia się fraza, że "Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa". - Od początku wskazywaliśmy, że to nie Sąd Najwyższy jest powołany do tego, by ostatecznie, ustrojowo odnieść się jako nasze państwo do tego orzeczenia TSUE, takim sądem jest wyłącznie w Polsce Trybunał - dodał wiceminister.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2445081,Kaleta-w-Polsce-to-Trybunal-Konstytucyjny-jest-sadem-ostatniego-slowa
Tak wygląda wojna polsko-polska, która destabilizuje ład ustrojowy państwa dezawuowaniem wyroków sądowych i uchwał SN upartym „marszem” PiS do władzy absolutnej w kontrze do obowiązującej Konstytucji.
Mój znajomy sędzia na moje pytanie o jego zdanie powiedział krótko: przeczytaj art.188 Konstytucji tam jest odpowiedź. Przeczytałem to czarno na białym, że PiS nie ma racji. Oto ten konstytucyjny zapis:
Trybunał Konstytucyjny
Art. 188. Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach:
1) zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją,
2) zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie,
3) zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami,
4) zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych,
5) skargi konstytucyjnej, o której mowa w art. 79 ust. 1.
Jak z powyższego widać zagadnienia praworządności w Polsce będą stałą pozycją na wokandzie rozpraw przed TSUE w Strasburgu.
Mamy szczęście, że ciągle jesteśmy w UE. Ciekawe jak długo, wszak Nigel Farage, specjalista od brexitu żegnając się z Brukselą przepowiada, które kraje pójdą jego drogą: Polska, Dania i Włochy. On to dokładnie rozpoznaje, wszak to szlak dobrze mu znany, który on już przszedł.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,25645406,farage-zegna-sie-z-bruksela-i-wskazuje-ktore-kraje-pojda-droga.html
Panie Farage obyś się mylił!
Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka