Filip Memches Filip Memches
127
BLOG

Jakiego mesjanizmu potrzebują Polacy?

Filip Memches Filip Memches Kultura Obserwuj notkę 5


No właśnie. Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, trzeba wyjaśnić, czy potrzeba Polakom jakiegokolwiek mesjanizmu. Bo przecież mesjanizm kojarzy się powszechnie z umieraniem za miliony, z ucieczką w rzekomo oderwaną od rzeczywistości ulotną sferę ducha, z szalonymi mistycyzmami i gnozą, a więc z czymś, co wykracza poza ortodoksyjne nurty chrześcijaństwa.

Czy słuszne są to skojarzenia? A może to jest kwestia czarnego PR-u, jaki rozmaici „pragmatycy” i „realiści” zafundowali mesjanizmowi? Może mesjanizm padł ofiarą triumfu oświeceniowej wersji nowoczesności nad wersją romantyczną, która zdegenerowała się w polityczne gnozy?

Z takimi pytaniami zmagać się będą jutro w klubie Warszawa-Powiśle (szczegóły TUTAJ): redaktorzy „Czwórek” Nikodem Bończa-Tomaszewski i Rafał Tichy oraz Maciej Gdula(„Krytyka Polityczna”), Bartłomiej Kachniarz („Fronda”), Krzysztof Kłopotowski oraz Tadeusz Szawiel. Prowadzenie – Michał Łuczewski („Czwórki”, „Teologia Polityczna).

A w drugim numerze „44/Czterdzieści i Cztery” m.in.:

- Postmesjanizm, neomesjanizm, demonologia – Nikodem Bończa-Tomaszewski, Michał Łuczewski, Rafał Tichy i Jerzy Sosnowski

- Ankieta apokaliptyczna – Tomasz Gabiś, Lech Jęczmyk, Jacek Kopciński, Mariusz Libel (grupa Twożywo), Zbigniew Mikołejko, ks. Michał Muszyński, Rafał Smoczyński, Olaf Swolkień, Adam Wielomski

- Technoidalne profecje Kazimierza Malinowskiego i Marka Chlebusia

- Aleksander Kopiński: JMR w zaklętym kręgu Polski zdziecinniałej

- Proza Szczepana Twardocha i Wojciecha Chmielewskiego 

- Wiersze Wojciecha Wencla, Wawrzyńca Rymkiewicza, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

Publicysta magazynu tygodnik.tvp.pl. Poza tym mąż i ojciec, mol internetowy, autsajder, introwertyk.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Kultura