Motto:
Jako prezydent nie będzie mógł mieć żadnych wpadek (...),
więc musi się wyszumieć teraz.
To trochę jak kawaler przed zamążpójściem.
(Sławomir N. o licznych gafach Bronisława K. w Radiu Zet)
Bronisław K.- odkąd pojawił się na scenie politycznej - zadziwiał. Na początku skromny i jakby lekko zagubiony. W miarę zdobywania przez niego coraz wyższych stanowisk, mogliśmy obserwować zmiany w zachowaniu, które wymykały się normalnej ocenie. Kiedy osiągnął najwyższe stanowisko w państwie, przeżywamy festiwal jego gaf, wpadek i niezręczności. Najprościej jest to wszystko wyśmiewać oraz drwić z kolejnych faux pas Bronisława K.
Lecz za to postawą kryje się coś głębszego, nad czym musimy się zastanowić. Nie można tego wszystkiego uzasadniać tym,że obecnemu prezydentowi zależy, aby ci, którzy mówią, iż Bronek zawsze jest nudny, mówili, że z Bronkiem nigdy nie można się nudzić.
Przejdźmy zatem do meritum.
(„Myśli” Bronisława K. zaznaczone kursywą)
Neurotyk i człowiek normalny zewnętrznie przejawiają te same dążenia, świat ich pragnień ideałów może w ogóle nie różnić się. W ujęciu Freuda każdy neurotyk jest z natury zły dla innych ludzi i dla siebie. Dla Karen Horney* neurotyk nie jest zły nawet wtedy, gdy działa agresywnie, gdy owocem jego działań jest destrukcja - neurotyk po prostu się boi. Lęk zmusza go do poczynań , które powodują coraz większy strach. Powstaje zamknięte koło lęków i działań obronnych deformujące osobowość i uniemożliwiające jej rozwój.
Lech Wałęsa zuch! Starczy na tych dwóch. Tutaj stoi Lech! Starczy i na trzech.
Wielkie dzięki, drogie panie, wielkie dzięki koleżanki, za poparcie, za zachętę bym w wyborcze stawał szranki. Wielkie dzięki, ale przyznam, że gdy tyle pań dookoła, nie wybory mi się marzą, ale inne kwestie zgoła.
To nie żadna wpadka oddać głos na Radka. Tym bardziej nie wiocha, gdy się Bronka kocha.
Neurotyczne dążenie do władzy zrodzone jest z lęku, nienawiści i poczucia niższości. Normalne dążenie do władzy wynika z siły, neurotyczne zaś ze słabości.
Neurotyczne dążenie do władzy chroni przed niebezpieczeństwem płynącym z własnego poczucia, że nic się nie znaczy lub z faktu, że inni są o tym przekonani. U neurotyka wytwarza się sztywny i nieracjonalny ideał siły, która każe mu wierzyć, że powinien umieć poradzić sobie w każdej sytuacji, choćby najtrudniejszej, i że powinien to zrobić natychmiast.
W porozumieniu z premierem jest już przygotowywana strategia naszego wyjścia z NATO.
Jest takie powiedzenie, że polski lotnik to jest taki, że jak trzeba będzie, to nawet poleci na drzwiach od stodoły.
Nie chęć zrobienia komukolwiek krzywdy jest podstawą decyzji o uniemożliwieniu używania Sejmu jak taniej knajpy, gdzie każdy może przyjść, zapłacić i żądać, żeby orkiestra mu grała taką czy inną melodię.
Neurotyk chce kontrolować zarówno innych jak i siebie. Chce sam wszystko inicjować lub akceptować.
Inna postawa charakterystyczna dla niektórych neurotyków dążących do władzy, to chęć postawienia na swoim.Postawa ta polega na tym, żeby nigdy nie ustępować. Uznanie jakiegoś poglądu czy przyjęcie rady, nawet słusznej, odczuwane jest jako słabość, a sama myśl o tym wywołuje bunt.
Mógłbym – i pewnie łatwo by mi to przyszło – zrewanżować się podobną wypowiedzią, ale to nie ma sensu. Uważam, że prawda leży tam, gdzie leży, a nie pośrodku.
Niestety ze smutkiem muszę stwierdzić, że ani prośba, ani błaganie nic nie pomogą...
Pogoń za władzą chroni przed bezradnością i poczuciem własnej nieważności. To ostatnie pojawia się również w dążeniu do prestiżu.
W celach opisowych można takiego człowieka nazwać narcystycznym. Termin może stać się mylący, albowiem człowiek taki, mimo ciągłego zajmowania się rozbudową własnego „ja”, nie czyni tego głównie z samolubstwa, lecz aby chronić siebie przed poczuciem nieważności i upokorzenia lub, mówiąc prościej, by naprawić zdruzgotane poczucie własnej wartości.
Chciałem bardzo zademonstrować niezgodę na próbę zawłaszczania tradycji niepodległościowej, solidarnościowej w celach politycznych. Wszyscy mamy prawo do tej tradycji. Każdy z każdym nazwiskiem, a Komorowscy w szczególności.
Nie wolno oczekiwać od innych heroizmu, można go jedynie oczekiwać od siebie
Opisane dążenia, nie tylko zabezpieczają przed lękiem, ale także umożliwiają wyzwolenie wrogości.Wrogość może przybierać postać tendencji do poniżania innych. Skłonność ta jest najsilniejsza u osób, które zostały boleśnie zranione w swej godności, a które w efekcie szukają odwetu.
Prezydent odniósł sukces w Brukseli, bo zdobył krzesło. Jeśli to ma być miarą jego sukcesu, to ja bym się na jego miejscu spalił ze wstydu.
Jaka wizyta, taki zamach, bo z 30 metrów nie trafić w samochód to trzeba ślepego snajpera.
Jest pytanie o znaczenie pecha w polityce, gdyż rzeczywiście pan prezydent Kaczyński ma pecha, to widać, że ma pecha. Kolejne wizyty, i coś tam szwankuje.
Dla mnie jest ważniejsze pytanie, dlaczego w ogóle jechał taki bizantyjski orszak do tego Smoleńska
Neurotyk nie tylko chce osiągnąć więcej niż inni czy też odnosić większe sukcesy, ale chce też być unikalny i wyjątkowy.
Tu nie trzeba cytatów - nie tylko chce - Bronisław K. jest unikalny i wyjątkowy.
Epilog
Szkoda Polski.
(Bronisław K. zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa PiS w wyborach 2005)
Źródła i inspiracje:
- *Karen Horney - The Neurotic Personality of Our Time,New York 1968, W. Norton Co
wyd. polskie - Neurotyczna osobowość naszych czasów, PWN Warszawa 1982
- Życie i działalność publiczna Bronisława K. zapisana i utrwalona w czeluściach internetu.
Inne tematy w dziale Polityka