Kiedy Menachem Begin w listopadzie 1948 odwiedził USA, wielu znakomitych amerykańskich Żydów, między innymi Albert Einstein i Hanna Arendt, opublikowało list otwarty w New York Times.
Nawoływali w nim do bojkotu komitetu programowego powołanego z okazji jego wizyty.
Przypominali odpowiedzialność Begina za masakrę w Deir Jasin, oraz jego kompromitującą przeszłość w żydowskim, rewizjonistycznym ruchu społecznym. Ruchu którego twórcą był ojciec duchowy Begina -Zew Żabotyński, organizator żydowskiego faszyzmu, człowiek który uważał, że przy jego pomocy ograniczy wpływy socjalistów w ruchu syjonistycznym.
W okresie przez II wojną przedstawiciele organizacji Żabotyńskiego otwarcie udzielali poparcia Mussoliniemu i generałowi Franco. Mussolini - po spotkaniu z Żabotyńskim, zwracając się do żydowskich przywódców we Włoszech powiedział o nim z dumą - "żydowski faszysta".
Faszyzm Żabotyńskiego nie polegał tylko na fascynacji uniformem, marszami i bronią. W swym programie pisał : "Rewizjonizm jest brutalny i prymitywny. Tak jak my, którzy chcemy żydowskiego imperium."
Cel ten chciał Żabotyński realizować z pomocą dyscypliny. - "Dyscyplina to poddanie się mas liderowi. Zdecydowaliśmy , że będziemy stosować wszelkie dostępne metody, stare czy nowe, dobre czy też występne w celu budowy państwa, w którym Żydzi będą mieli większość"
Begin, wieloletni przywódca Izraela, uważał Żabotyńskiego za swojego mentora. W tej sytuacji nie dziwi, że kiedy w marcu 1979 przyjmował Cartera z wizytą, nad grobem Żabotyńskiego zadeklarował: "Żądamy uznania izraelskiej suwerenności nad Judeą, Samarią i Gazą. Żadna siła na świecie nie zmieni naszego stanowiska."
(Działo się to parę miesięcy po Camp David i przyznaniu mu pokojowej nagrody Nobla).
Herut jest partią, którą Begin zbudował po izraelskiej deklaracji niepodległości w 48 roku. Z Herut wywodzi się najpopularniejsza od dwudziestu lat izraelska partia - Likud. Emblematem Likudu jest mapa Izraela, wraz z inkorporowanymi terytoriami palestyńskimi oraz całą Jordanią jako tłem głównego symbolu partii - czarnego karabinu opatrzonego podpisem "Rak Kach" - (Tylko w ten sposób).
Inne tematy w dziale Polityka