Komentarze do notki: Co się stało z katolikami w Irlandii?

« Wróć do notki

deda11 marca 2024, 19:25
Na pierwszym zdjęciu widać prawdziwy ołtarz do odprawiania ad Orientem, nie przesłonięty posoborowym stołem. Brawo !
 Na kamiennym ołtarzu zapewne leży portatyl, lepsze to niż odwrócony kajak- tylko liczba świec mi się nie zgadza...
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
Eternity11 marca 2024, 19:34
@deda 

Powiem Ci szczerze. Poswiecilem sporo czasu na tą notke. Głównym tego powodem były komenentarze pod wczorajszą notką:
 
 
Szok w Irlandii, bo referendum nie poszło zgodnie z planem. "Gazeta Wyborcza" pełna obaw
 
https://www.salon24.pl/newsroom/1365753,szok-w-irlandii-bo-referendum-nie-poszlo-zgodnie-z-planem-gazeta-wyborcza-pelna-obaw#comment-25949651
 
 
Po prostu szlag mnie trafił na ten durnowate wypowiedzi.

Oczywiście wiem, - nie jestem az tak naiwny - , ze to nic nie da…
Stykulis11 marca 2024, 19:46
Katolicyzm wroci do Irlandii predzej niz Tobie sie wydaje. Pierwsze symptomy tu: Wszystkie środowiska progresywne w Irlandii oczekiwały na wielki triumf, który miały świętować 8 marca, a więc w Międzynarodowy Dzień Kobiet. W ten piątek na Zielonej Wyspie odbyło się ogólnonarodowe referendum, w którym miano głosować nad poprawkami do irlandzkiej konstytucji. Celem proponowanych zmian było wyeliminowanie z ustawy zasadniczej wszelkich odniesień do matek w domu i zastąpienie ich „opiekunami rodzinnymi” oraz zredukowanie małżeństw do tego samego poziomu, co bliżej nieokreślone „trwałe związki
Zgodnie z obowiązującym w Irlandii prawem wszelkie poprawki do konstytucji mogą być wprowadzane jedynie na drodze referendum. W ten sposób w 1995 roku przegłosowano legalność rozwodów, w 2015 roku nadano przywileje małżeńskie parom jednopłciowym, zaś w 2018 roku zalegalizowano aborcję (Irlandia była pierwszym krajem na świecie, który usankcjonował ów proceder w powszechnym głosowaniu). Niemal wszyscy komentatorzy spodziewali się, że powyższa passa zostanie podtrzymana i proces „wyzwalania się” kraju spod wpływów katolicyzmu nadal będzie kontynuowany.Dawid kontra Goliat
Za zmianami opowiedziały się wszystkie znaczące partie, zarówno te należące do koalicji rządowej (Fianna Fáil, Fine Gael i Partia Zielonych), jak i te znajdujące się poza nią (ze stojącą na czele opozycji Sinn Féin). Także niemal wszystkie najważniejsze media opiniotwórcze optowały za nowelizacją konstytucji. W rezultacie cała kampania przedreferendalna przypominała mecz do jednej bramki, w którym większość polityków i publicystów grała w jednej drużynie.
Pierwsza z proponowanych zmian odnosiła się do art. 41 ust. 2, zwanego potocznie klauzulą „kobieta w domu”. Zobowiązuje on państwo do ochrony matek przed zmuszaniem ich do opuszczenia domu ze względu na przymus ekonomiczny. Klauzula uznaje, że „kobieta swoim życiem rodzinnym daje państwu wsparcie, bez którego nie można osiągnąć dobra wspólnego”. Wnioskodawcy zaproponowali, by państwo wspierało opiekunów rodzinnych, a nie kobiety lub przynajmniej rodziców. Ich zdaniem dotychczasowy zapis, wspominający jedynie o kobietach, był seksistowski.
Druga poprawka dotyczyła art. 41 ust. 3. 1 ustawy zasadniczej, który uznaje małżeństwo za podstawę rodziny i zapewnia mu szczególną ochronę państwa. Zamiast tego przedłożono zapis, że rodzina opiera się na małżeństwie lub „innym trwałym związku”, przy czym nie zdefiniowano, co może oznaczać to ostatnie pojęcie (mogące obejmować również związki poligamiczne i poliamoryczne). Zdaniem wnioskodawców klauzula w obecnym kształcie jest dyskryminująca wobec innych związków niż małżeńskie.
Wynik referendum zaskoczył jednak wszystkich. Mimo zmasowanej kampanii medialnej aż 67,7 proc. głosujących opowiedziało się przeciw zmianom w konstytucji. Politycy przeliczyli się, sądząc, że społeczeństwo jest już dostatecznie urobione, by poprzeć forsowane przez nich zmiany (tak jak było wcześniej w przypadku związków homoseksualnych i aborcji).( Gorny w Polityce)
Eternity11 marca 2024, 20:57
@Stykulis 

Zgadza sie, tylko nie na temat. Owszem, wszystkie parlamentarne partie poniosly
porazke, ale KK to zupelnie inna sprawa.
Watpie, czy przeczytal pan notke?
memory11 marca 2024, 21:07
@Stykulis, Irlandczycy są niepoprawni. Mogli zagłosować zgodnie z oczekiwaniami i mieliby święty spokój, lecz wolą ćwiczyć głosowanie, aż  do szczęśliwego finału. Może po przeczytaniu notki zmądrzeją.
Czytając notkę czuję pewien niedosyt, że tylko jedno zdanie poświeciłeś LUDOBÓJSTWU dokonanym z okrucieństwem i pełną premedytacją przez angielskich dżentelmenów na irlandzkich dzieciach, kobietach i mężczyznach.  " W wyniku Wielkiego Głodu w latach 1845-1849 do władzy doszedł pierwszy irlandzki kardynał, Paul Cullen." Szkoda, że nasza utalentowana reżyserka nie nakręciła filmu na ten temat. Tytuł " Dziadek pana Jonesa".
memory11 marca 2024, 21:28
@memory errata - jest ".... że tylko jedno zdanie poświeciłeś LUDOBÓJSTWU dokonanym z okrucieństwem i pełną premedytacją przez angielskich dżentelmenów na irlandzkich dzieciach, kobietach i mężczyznach. "

winno być "że tylko jedno zdanie @eternity poświecił LUDOBÓJSTWU dokonanym z okrucieństwem i pełną premedytacją przez angielskich dżentelmenów na irlandzkich dzieciach, kobietach i mężczyznach.
Eternity11 marca 2024, 23:09
@memory 

Dziś sfabularyzowana, ale oparta na faktach akcja, grana przez aktorów w „Zielonej granicy", pozostanie dla potomności odzwierciedleniem tego, co aktualnie dzieje się na granicy z Białorusią. To chyba jeden z niewielu filmów nakręconych i publicznie pokazanych, kiedy zło jeszcze trwa.
Stary11 marca 2024, 20:14
Bardzo obszerny i poważny opis. Budzi szacunek.
Reakcja wiernych była proporcjonalna do poprzedniej pozycji kleru. Kiedy podważono jej zasadność nastąpiła sekularyzacja.
Świat zaś bardzo przyspieszył, komunikacja się uprościła, skutki były oczywiste.
U nas przebiega to wolniej, ale też tkwimy na obrzeżach światowego postępu.
memory11 marca 2024, 21:24
@Stary, bądź pocieszony! Życie nie znosi próżni, dlatego w zwolnione miejsce po katolicyzmie wejdzie islam i da starym ludziom nadzieję a młodym uporządkuje życie. Sam wiesz, że świadomość, iż odejdziesz w niebyt jest frustrująca. W nocy nie możesz zasnąć, przewracasz się z boku na bok i myślisz w jaki sposób przejdziesz do nicości  i staniesz się nią. Dobrej nocy.
Eternity11 marca 2024, 23:10
@memory 

Starego, nie ruszaj, a sobie opowiedz:

. Sam wiesz, że świadomość, iż odejdziesz w niebyt jest frustrująca. W nocy nie możesz zasnąć, przewracasz się z boku na bok i myślisz w jaki sposób przejdziesz do nicości  i staniesz się nią.
memory12 marca 2024, 16:21
@Eternity, dużo na temat odchodzenia w niebyt rozmawiałem z dziadkiem, zanim polubił kreskówki. Teraz siedzi przed telewizorem i jest szczęśliwy, zasypia bez problemów. Jest jeszcze dla nas nadzieja, lecz ja troszeczkę później.
Eternity12 marca 2024, 17:02
@memory 

Z pewnoscia masz dziada morowego. Szczesciarz ty, miec dziadka. Dzieki za poznanie. 
Moi + rodzice juz nie zyja.

Nic o tobie nie wiem. Nie badz taki skromny....
Komentarz został usunięty przez autora komentarza.
Kompendium111 marca 2024, 21:11
Tak się głupio składa , ze hucpiarz rozpisuje się i dzieli a , chodzi nie o to co "działo się za kulisami " tylko o to 10 przykazań biblijnych to są te ciemne strony za kulisami. Spadaj na drzewo prowokatorze , bo 10-rgu przykazaniom to do pięt nie dorastasz
Komentarz został usunięty przez administratora serwisu.
Komentarz został usunięty przez administratora serwisu.
Komentarz został usunięty przez administratora serwisu.
Eternity13 marca 2024, 20:39
@Kompendium1 

Spadaj na drzewo prowokatorze , bo 10-rgu przykazaniom to do pięt nie dorastasz

Osoby o niższej inteligencji emocjonalnej nie są w stanie odróżnić właściwego zachowania od niewłaściwego.
Eternity13 marca 2024, 21:38
@Kompendium1 

Zjezdzaj stad i wiecej sie nie pokazuj.
BePiotr12 marca 2024, 17:49
Jakoś nie widzę związku pomiędzy wynikami referendum a pozycją KK w IR. 
Faktem jest, że moja znajomość społeczeństwa irlandzkiego ogranicza się zdecydowanie do środowisk emigranckich. 
W międzynarodowych korporacjach są zapewne zupełnie inne stosunki niż w domach rodowitych Irlandczyków.
Proporcje płci w pubach wieczorem są nieco inne niż u nas, co by wskazywało na patriarchalną przeciętność. 
Czym innym jest tolerancja wobec różnorodności narodowej czy odmienności seksualnych, a czym innym niby zagrożona pozycja "pana domu".
Moja wnuczka nie uczęszcza (na szczęście) do szkoły katolickiej - nawet jakby  jej rodzice chcieli to miejsca by były zajęte przez lokalnych teoretycznie "parafian". Mam wrażenie, że Irlandczycy przedkładają wygodę nad cokolwiek innego.
Eternity12 marca 2024, 22:20
@BePiotr 

Co opisane, to wlasne Piotrze glosy lokalnych Irlandczykow.

Jasno, przejrzyscie, dlaczego tyle ludzi odeszlo od KK.

Ale, byl szok, bo z tego biednawego kraju bez zadnych mineralow, ropy, etc. Ba, spod anglielskiego panowania.
Wyrosl kraj, gdzie w/g pewnych badan, mieszka sie obecnie najlepiej.

Stad, jak wspominasz, wygodnie. Podobnie jest u mnie. Te problemy, ktore sa w salonie24
poruszane to dla Kanadyjczykow egzotyka.