Początkowo łódzcy Żydzi grzebali swoich zmarłych w Lutomiersku i Strykowie, potem na "starym" cmentarzu przy ulicy Wesołej. Nowy, przy Brackiej, powstał w 1892 roku na ziemi podarowanej przez Izraela Poznańskiego.
Licząca blisko 40 hektarów nekropolia jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Spoczywa tu 230 tysięcy żydowskich obywateli Łodzi, zwykłych łodzian i wybitnych przedstawicieli społeczności, a także ofiary II wojny światowej - 45 tysięcy Żydów, Romów, Sinti i rozstrzelanych uczestników ruchu oporu. Z pierwotnych zabudowań pozostał dom pogrzebowy, ogrodzenie i brama. W 2015 roku obiekt został uznany za Pomnik Historii.
Fot. własne
Monika Czechowicz is with Jolanta Piechocki at Nowy cmentarz żydowski w Łodzi.
Monika Cz. młodsza koleżana pisała okazjonalnie razem ze mną w okresie rządów Igora Janke. Prowadzi znakomity w swoim rodzaju Portal o Lodzi.
Ciekawych zapraszam.
„Nie mogę się pogodzić z powszechną opinią o szarej, brzydkiej Łodzi” pisała Monika Czechowicz w 2012 roku w pierwszym wpisie na swoim blogu „baedeker łódzki”. Pomysł był prosty: pokazać łodzianom niedostrzegane piękno ich miasta w formie wpisów jak z klasycznego, turystycznego przewodnika – właśnie bedekera.
Zapraszam i polecam:
Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura