Dzisiaj nie będzie o odszkodowaniach dla polskich Żydów, tylko wszystkich Polaków, których PRL okradł.
Świadczenia dla robotników przymusowych i niewolniczych państwo niemieckie, głównie na podstawie federalnej ustawy odszkodowawczej (BEG - Bundesentschädigungsgesetz z 18.09.1953 r. z późniejszymi zmianami), wypłaciło sumę ponad 120 miliardów DM na rzecz osób prześladowanych przez reżim nazistowski.
https://www.fpnp.pl/Wyp%C5%82aty-%C5%9Bwiadcze%C5%84.html#:~:text=%C5%9Awiadczenia%20dla%20robotnik%C3%B3w%20przymusowych%20i%20niewolniczych&text=Pa%C5%84stwo%20niemieckie%2C%20g%C5%82%C3%B3wnie%20na%20podstawie,os%C3%B3b%20prze%C5%9Bladowanych%20przez%20re%C5%BCim%20nazistowski.
Odszkodowania - informacje kontekstowe
Robotnicy przymusowi przez długi czas byli „zapomnianymi ofiarami nazizmu“. W Niemczech nie obejmowało ich prawo do odszkodowań.
W 1953 roku w Republice Federalnej Niemiec weszło w życie prawo do odszkodowania dla ofiar reżimu nazistowskiego, które generalnie wykluczało osoby mieszkające za granicą oraz prześladowanych z innych względów niż rasowe czy polityczne. W podpisanej w tym samym roku umowie o uregulowaniu niemieckich długów zagranicznych, tzw. umowie londyńskiej, stronie zachodnioniemieckiej udało się odszkodowania dla zagranicznych robotników przymusowych zdefiniować jako „skargi reparacyjne”, zaś spłata wszelkich tego typu roszczeń została odłożona do momentu podpisania traktatu pokojowego.
https://www.zwangsarbeit-archiv.de/pl/zwangsarbeit/entschaedigung/entschaedigung-2/index.html
Moje doświadczenia z rodzinnych opowiadań było jednoznaczne. Podobne doswiadczena doznali nasi znajomi. Niemcy przyznali poszkodowania tysiąca Polaków zmuszanych do pracy niewolniczej /i nie tylko/ przekazując pieniądze na wskazane przez władze polskie, odpowiednie, specjalne konto. I tu tkwi cala prawda, jak państwo polskie uszukalo swoich obywateli wypłacając im ‘grosze’ po przeliczniku wziętym z przysłowiowego ‘kapelusza’.
W sumie nic nowego. W analogiczny sposób okradano obywateli poprzez PKO wpłaty zagraniczne, które nigdy nie były poniżej $1 = 100zl.
Wypłaty już dokonane.
Od momentu powstania w 1992 r. Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie w Warszawie, finansowana przez rząd niemiecki, wypłaciła początkowo 500 mln DM polskim ofiarom narodowego socjalizmu, a następnie dokonała wypłat na łączną kwotę prawie 2 mld DM (ok. 2 mld USD).
Spłata zakończona Niemcy nie mają już żadnych długów wojennych. Ostatnia rata za II wojnę światową została zapłacona w 1988 roku, a w niedzielę rząd federalny zapłacił również ostatnią ratę za I wojnę światową. Powodem opóźnienia w spłacie jest przede wszystkim zjednoczenie Niemiec. 3 października 2010 r.
Ale, nadal do dzisiaj oba rządy, niemiecki i polski nie potrafią dojść do porozumienia. Tymi bolesnymi sprawami rządzi aktualna polityka, a nie sprawiedliwość dziejowa.
Polecam:
Polskie losy 1939-1945. Wirtualny pomnik
Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie we współpracy z Niemieckim Instytutem Spraw Polskich w Darmstadt, w latach 2023-2024 realizuje projekt pt. „Polskie losy 1939-1945. Pamięć lokalna & cyfrowa”. Jest on finansowany ze środków niemieckiej Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość.
Fundacja stworzy platformę internetową dla kompleksowej wielojęzycznej bazy danych zawierającej jak najwięcej dostępnych informacji na temat osób represjonowanych przez nazistowskie Niemcy, pochodzących z Polski. A w oparciu o nie Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt przygotuje ofertę edukacyjną skierowaną do odbiorców niemieckich, tak aby pamięć o tym rozdziale polsko-niemieckiej historii pozostała żywa i była przestrogą dla młodego pokolenia.
Platforma cyfrowa to swego rodzaju „Wirtualny pomnik” osób, które doznały represji ze strony Trzeciej Rzeszy a zarazem kompleksowe źródło informacji o nich. Baza danych pomoże zachować, usystematyzować i zaprezentować wiedzę o losach milionów polskich obywateli z czasów II wojny światowej, a także spopularyzować ją na przykładzie wybranych relacji i świadectw.
Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt przeprowadzi konkurs na Lokalne inicjatywy kultury pamięci związane z losami obywateli polskich z okresu II wojny światowej.
W procesie partycypacyjnym lokalne inicjatywy pamięci wykorzystają bazę danych do opracowania własnych formatów i materiałów edukacyjnych, które zostaną również wykorzystane w powstającym „”.
https://www.fpnp.pl/home.html
Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka