Urodził się 5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu w rodzinie o tradycjach muzycznych. Po ukończeniu studiów koncertował, pracował jako pianista w Polskim Radiu, a także komponował. Zasłynął jako autor ponad pięciuset (jego syn Andrzej uważa, że około tysiąca) piosenek, spośród których wiele stało się przebojami, wykonywanymi przez najpopularniejsze piosenkarki i piosenkarzy.
W okresie okupacji niemieckiej przebywał początkowo w getcie warszawskim, gdzie występował w kawiarniach i w teatrzykach, a także z Żydowską Orkiestrą Symfoniczną. Wyprowadzony z Umschlagplatzu przed deportacją do Treblinki, ukrywał się po „aryjskiej stronie”, korzystając z pomocy przyjaciół. Po upadku powstania pozostał w ruinach miasta, gdzie przetrwał dzięki pomocy niemieckiego oficera Wehrmachtu Wilma Hosenfelda
Po wojnie Szpilman wrócił do pracy w Polskim Radiu, kontynuował działalność koncertową jako pianista i kameralista. Był pomysłodawcą i organizatorem pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 roku.
Kompozytor, pianista, animator życia kulturalnego.
Jego losy w okupowanej Warszawie stały się podstawą scenariusza do filmu "Pianista" w reż. Romana Polańskiego.
Napisał ok. 450 piosenek, z których wiele stało się przebojami: "Nie wierzę piosence", "W małym kinie", "Nie ma szczęścia bez miłości", "Przyjdzie na to czas", "Autobus czerwony", "Jutro będzie dobry dzień", "Deszcz", "Cicha noc", "Pójdę na Stare Miasto", "W lipcu na Mariensztacie" "Tych lat nie odda nikt". Jest też autorem sygnału Polskiej Kroniki Filmowej.
W 1940 był więźniem utworzonego przez Niemców Getta Warszawskiego.
W roku 2000 otrzymał "Honorowego Fryderyka". Był pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie (Sopot Festival), który po raz pierwszy zorganizowano w roku 1961, w dniach 25-27 sierpnia.
Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura