„Gdańsk 1939” - film dokumentalny
Rewelacja, znakomity film dokumentalny. Polecam wszystkim poszukującym prawdy w historii.
Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939”. Produkcja w reżyserii Grzegorza Karbowskiego opowiada o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie nawiązującej między innymi do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30. „Gdańsk 1939” jest klasycznym filmem dokumentalnym pod względem produkcji i treści - nie zawarto w nim rozbudowanych animacji czy scen paradokumentalnych. Film w zdecydowanej większości składa się z relacji świadków połączonych z wypowiedziami historyków - badaczy dziejów Wolnego Miasta Gdańska i II wojny światowej. Produkcja została wzbogacona o unikatowe archiwalia w postaci fotografii i nagrań pokazujących Wolne Miasto Gdańsk, życie i losy Polaków w Gdańsku, a także narastającą grozę w związku z przejmowaniem w mieście władzy przez NSDAP, a w końcu - pierwsze dni Września 1939 roku.
Film w uporządkowany i przystępny sposób przedstawia całościowo wydarzenia roku 1939 w Gdańsku. Znajdziemy tu między innymi szereg zagadnień związanych z tragicznymi losami polskiej i żydowskiej ludności, ale i bohaterską obronę Westerplatte czy Poczty Polskiej w Gdańsku. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne, w tym nieznane szerszej publiczności. Dopełniają je fragmenty notacji filmowych ze świadkami historii, zrealizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Gdańsk 1939”, 55 min, 2019, Polska, dokumentalny reżyseria: Grzegorz Karbowski producent: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk Film zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Patronat medialny: Telewizja Polska i Polskie Radio Film został zrealizowany w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Od dokumentu do fabuly. "Wolne miasto" (1958) - reż. Stanisław Różewicz
Prawdziwa, poparta archiwalnymi zdjęciami relacja z przebiegu bohaterskiej obrony Poczty Gdańskiej w 1939 roku, poprzedzona obrazem narastania nazistowskiego terroru wobec polskiej ludności miasta przed wojną.
Film znakomity, Polska Szkola Filmowa. Wypowiedzi:
Polska Szkoła Filmowa...
---faza II ewolucji - nurt plebejski, rozwinięcie szkoły, dialogowy aspekt dalszego rozwoju szkoły polskiej - dyskusja z mitologizacją fazy I, unikanie mitologizacji, przypada realizacyjnie na rok 1957, premierowo zaś na pierwsze półrocze i wczesną jesień roku 1958;---- -znamienną cechę fazy II ewolucji.
---znamienną cechę fazy rozwinięcia stanowi całkowite zerwanie z socrealizmem, wyrażające się dążeniem do wykorzystania nowych środków wyrazu filmowego zarówno w reżyserii i sztuce operatorskiej, jak i w grze aktorów, scenografii, muzyce itp;
---w centrum konstrukcji wszystkich tych utworów stają indywidualni bohaterowie, a opowiadane w nich historie i dramatyczne ludzkie losy widziane są konsekwentnie przez pryzmat osobistego doświadczenia jednostki ---zmienia się także - nowatorscy twórcy.
---zmienia się także - nowatorsko w skali światowej - stosunek czołowych twórców do tradycji filmowej i pozafilmowej, zwłaszcza do literatury i malarstwa... więcej
Szaleństwo pomyśleć, jak świeża była II wojna światowa i inwazja na Polskę w umyśle aktorów i reżyserów, doświadczenia, z których czerpali, były tak osobiste…
Wyjątkowo wiarygodne i realistyczne dzieło jak na tamte czasy, Różewicz składa piękny hołd nie wdając się w dyskusje nad sensem całej akcji
Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku przez jej pracowników w hołdzie Różewicza dla ludzi, którzy niekoniecznie byli patriotami w wąskim znaczeniu tego słowa, ale wykonywali swoją pracę w obliczu niemieckiej inwazji.
Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura