Czytaj:
Historyczna wizyta Papieża Franciszka w Kanadzie w dniach 24-29 lipca 2022 cz.I
https://www.salon24.pl/u/eternity/1258401,historyczna-wizyta-papiez-franciszka-w-kanadzie-w-dniach-24-29-lipca-2022-cz-i
Notka ta będzie podzielona – ze względu na obszerny materiał – na 3 części. Korzystałem, przede wszystkim z kanadyjskich mediów i US TV.
Przez ten czas obserwowałem wizytę papieska poznając nowa, jakość KK w Rzymie.
Papież Franciszek odwiedził Kanadę od 24 do 29 lipca 2022 roku, z przystankami w prowincjach Alberta i Quebec oraz na terytorium Nunavut. Podróż koncentrowała się głównie na przeproszeniu za rolę Kościoła katolickiego w systemie szkół rezydencjalnych dla kanadyjskich Indian i pojednaniu z rdzenną ludnością kraju.
Franciszek błaga o wybaczenie za "zło" wyrządzone rdzennym mieszkańcom przez chrześcijan
Rzymskokatolicki przywódca przeprosił za rolę kościoła w prowadzeniu szkół z internatem, w których rdzenne dzieci były wykorzystywane seksualnie i fizycznie, a wiele z nich zmarło.
'Pokornie błagam o przebaczenie', Franciszek mówi do rdzennych mieszkańców Kanady.
Po wygłoszeniu przeprosin do rdzennych mieszkańców, Franciszek dąży do pojednania.
Rdzenna społeczność przygotowuje się na przyjęcie pielgrzymów, którzy przybędą na spotkanie z papieżem.
Rdzenne społeczności szukają uzdrowienia i rozważają wpływ przeprosin papieża.
Kanadyjskie szkoły były systemem "kulturowego ludobójstwa", jak stwierdziła komisja.
Miejsce, w którym papież wygłosił swoje przeprosiny, cieszy się złą sławą wśród ocalałych.
Kluczowe momenty na drodze do przeprosin papieża.
'Pokornie błagam o przebaczenie', Franciszek mówi do rdzennych mieszkańców Kanady.
MASKWACIS, Alberta - Papież Franciszek zaoferował w poniedziałek obszerne przeprosiny dla rdzennych mieszkańców na ich ojczystej ziemi w Kanadzie, spełniając krytyczne żądanie wielu z ocalałych z prowadzonych przez kościół szkół rezydencjalnych, które stały się makabrycznymi ośrodkami nadużyć, przymusowej asymilacji, dewastacji kulturowej i śmierci przez ponad wiek.
"Pokornie błagam o przebaczenie za zło popełnione przez tak wielu chrześcijan wobec rdzennej ludności" - powiedział Franciszek do dużego tłumu rdzennych mieszkańców, niektórych ubranych w tradycyjne stroje i nakrycia głowy, w Maskwacis, Alberta, miejscu dawnej szkoły rezydencjalnej.
Papież wygłosił swoje przeprosiny w kręgu pow wow, zakrytym pierścieniu otaczającym otwartą przestrzeń używaną do tradycyjnych tańców i kółek bębniarskich. Wokół niego stały tipi, ogniska i stoiska z napisem "Zdrowie psychiczne i wsparcie kulturowe".
Franciszek, który przybył na to wydarzenie pchany na wózku inwalidzkim, dodał, że jego uwagi były przeznaczone dla "każdej rdzennej społeczności i osoby" i powiedział, że uczucie "wstydu" utrzymywało się od czasu, gdy przeprosił przedstawicieli rdzennej ludności w kwietniu w Watykanie.
Powiedział, że jest mu "głęboko przykro" - uwaga ta wywołała aplauz i aprobujące okrzyki - za sposoby, w jakie "wielu chrześcijan wspierało kolonizacyjną mentalność mocarstw, które uciskały rdzenne ludy".
"Jest mi przykro" - kontynuował. "Proszę o przebaczenie, w szczególności za sposoby, w jakie wielu członków kościoła i wspólnot religijnych współpracowało, nie tylko poprzez swoją obojętność, w projektach zniszczenia kultury i przymusowej asymilacji promowanych przez rządy tamtych czasów, których kulminacją był system szkół rezydencjalnych".
Rdzenne społeczności reagują na przeprosiny papieża Franciszka.
Rdzenni przywódcy pochwalili papieża Franciszka po tym, jak przeprosił za rolę Kościoła katolickiego w nadużyciach i przymusowej asymilacji rdzennych mieszkańców na ich rodzimej ziemi w Kanadzie.
Szkoły te oddzielały dzieci od rodziców, zadawały fizyczne, seksualne i psychiczne nadużycia, wymazywały języki i używały chrześcijaństwa jako broni do łamania kultur i społeczności rdzennych mieszkańców. Kościoły chrześcijańskie prowadziły większość szkół dla rządu z katolickimi zakonami odpowiedzialnymi za prowadzenie 60 do 70 procent z około 130 szkół, gdzie tysiące dzieci zmarło.
Franciszek powiedział, że "słuszne jest pamiętanie" na miejscu takich traum, nawet przy ryzyku otwarcia starych ran.
"Trzeba pamiętać, jak polityka asymilacji i uwłaszczenia, która obejmowała także system szkół rezydencjalnych, była niszcząca dla mieszkańców tych ziem" - powiedział, dodając: "Dziękuję, że sprawiłeś, że to doceniłem".
Nadużycia dokonywane często z misyjnym zapałem nazwał "katastrofalnym błędem", który powodował erozję ludu, jego kultury i wartości.
Franciszek powiedział też, że "błaganie o wybaczenie nie jest końcem sprawy", dodając, że "w pełni" zgadza się ze sceptykami, którzy chcieli działań. I powiedział, że ma nadzieję na dalsze dochodzenia i że można znaleźć "konkretne sposoby", aby pomóc ocalałym rozpocząć drogę ku uzdrowieniu i pojednaniu.
Po wygłoszeniu przemówienia, które wygłosił po hiszpańsku i które zostało przetłumaczone na język angielski, wódz Wilton Littlechild z narodu Ermineskin Cree, który przedstawił papieża, założył mu nakrycie głowy, którego białe pióra wystawały ponad jego białą szatę. Tłum wybuchł oklaskami.
Kiedy Franciszek zakończył swoje uwagi, wielu słuchaczy powiedziało, że są zadowoleni z jego przeprosin.
"To było szczere i dobre", powiedział Cam Bird, 42, ocalały ze szkoły rezydencjonalnej z rezerwatu Little Red River w Saskatchewan. "On nam wierzy".
Ale inni wciąż robili bilans tego, co właśnie się stało po tylu pokoleniach zniszczeń i traumy.
"Tak naprawdę jeszcze tego nie przetrawiłam", powiedziała Barb Morin, 64, z Île-à-la-Crosse, Saskatchewan, której rodzice cierpieli w szkołach rezydencyjnych i która nosiła koszulkę z napisem "Residential School Survivors Never Forgotten". "Naprawdę trudno mi to teraz zinterioryzować".
Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo