1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy. Dzień 1 maja został wybrany jako data Międzynarodowego Dnia Pracy dla upamiętnienia zamieszek na Haymarket w Chicago w 1886 roku. Zamieszki na Haymarket, które były brutalną konfrontacją między policją a protestującymi pracownikami, szybko stały się symbolem praw pracowniczych na całym świecie.
W 1889 r. socjaliści i komuniści z II Międzynarodówki, a także anarchiści, aktywiści pracowniczy i lewicowi z całego świata wybrali 1 maj jako datę Międzynarodowego Dnia Pracy, aby upamiętnić aferę Haymarket w Chicago i walkę o ośmiogodzinny dzień pracy.
Być może zaskoczy Cię fakt, że w Polsce ten dzień jest obchodzony od 1890 r., szczególnie przez partie socjalistyczne w ramach szerszego ruchu międzynarodowego, który wywodzi się z Ameryki. W rzeczywistości w tym dniu odbywały się duże demonstracje zarówno przed, jak i po I wojnie światowej. Od 1950 r. jest to święto narodowe obchodzone hucznie przez władze komunistyczne, ale od 1989 r. już mniej hucznie, ponieważ ludzie wiążą je z czasami PRL. Nadal odbywają się pochody, ale większość ludzi traktuje to święto jako część "Majówki", czyli wielkiego wypadu w dniach 1-3 maja, ponieważ 1 i 3 maja są dniami wolnymi od pracy.
Historia: Międzynarodowy Dzień Pracy, znany także jako Międzynarodowy Dzień Pracowników lub May Day, to święto robotników i klasy pracującej. Jest on promowany przez międzynarodowy ruch robotniczy i obchodzony co roku w dniu 1 maja.
W XIX wieku robotnicy w USA mieli bardzo trudne warunki pracy, musieli pracować po 12 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu. Nie mieli wystarczającego dostępu do świeżego powietrza, urządzeń sanitarnych i przerw w pracy. Ponadto zarobki klasy robotniczej były bardzo niskie. Karano ich także za śpiewanie lub rozmowy podczas pracy. W rezultacie związki zawodowe stały się bardziej widoczne i głośne. Zaczęły one organizować strajki i wiece, aby zaprotestować przeciwko złym warunkom pracy i zmusić pracowników do renegocjacji godzin i płac.
Wiele z tych wydarzeń przerodziło się w gwałtowne zamieszki, w tym niesławne zamieszki na Haymarket 1 maja 1886 roku w Chicago, gdzie tysiące robotników wyszło na ulice, domagając się wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Demonstracja trwała przez kilka dni. 4 maja wybuchła bomba, w wyniku której zginęło kilku policjantów i robotników.
Kilka lat później wydarzenie to zainspirowało międzynarodowe zgromadzenie socjalistów w Paryżu do ogłoszenia majowego dnia świętem honorującym prawa pracownicze. Obecnie święto to znane jest jako Międzynarodowy Dzień Robotnika lub Międzynarodowy Dzień Pracy.
Dziś majówka jest uznawana za święto państwowe, obchodzone podczas pikników i imprez, a także jako okazja do demonstracji i wieców poparcia dla robotników.
Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka