"Eo" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego oraz "Cisi bliźniacy" Agnieszki Smoczyńskiej znalazły się w programie najbardziej prestiżowej imprezy filmowej na świecie.
Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego znalazł się wśród obrazów, które będą walczyć o Złotą Palmę w Cannes. Eo to historia osiołka, który zostaje zabrany w "podróż" z polskiego cyrku do włoskiej rzeźni. Film jest hołdem Skolimowskiego dla jednego z największych arcydzieł w historii kina - Au Hasard Balthazar Roberta Bressona.
Historia nieszczęsnego zwierzęcia w filmie Skolimowskiego jest punktem wyjścia do większej opowieści o ludziach i współczesnej Europie, a sam film bawi się konwencją kina drogi. Skolimowski jest nie tylko reżyserem obrazu, ale także - wraz z Ewą Piaskowską - jego współscenarzystą. W obsadzie znaleźli się Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek, a za kamerą stanął Michał Dymek, jeden z najzdolniejszych operatorów młodego pokolenia w Polsce. Film Jerzego Skolimowskiego jest koprodukcją polsko-włoską.
Eo będzie walczył o Złotą Palmę z takimi filmami jak "Tori i Lokita" braci Dardenne, "Zbrodnie przyszłości" Davida Cronenberga, "Broker" Hirokazu Kore-edy oraz "Decyzja o odejściu" Chan-wook Parka.
Ryszard Bugajski, Krystyna Janda i Agnieszka Holland, Festiwal Filmowy w Cannes, 1990, fot: Jerzy Kośnik Jerzy Skolimowski, Festiwal Filmowy w Cannes, 1987, fot: Jerzy KośnikMaciej Dejczer, Festiwal Filmowy w Cannes, 1990, fot: Jerzy KośnikFederico Fellini, Anna Prucnal i Marcello Mastroianni, Festiwal Filmowy w Cannes, 1980, fot: Jerzy Kośnik+ 32
Cisi bliźniacy
Drugim polskim akcentem na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes jest polsko-brytyjska koprodukcja "The Silent Twins" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Pierwszy anglojęzyczny film reżyserki, która międzynarodową sławę zdobyła dzięki filmowi "Przynęta", będzie walczył o nagrodę Un Certain Regard.
The Silent Twins oparty jest na prawdziwej historii: opowieści o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons, które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Siostry porozumiewały się tylko między sobą we własnym, wymyślonym przez siebie języku. Z czasem ich relacja stała się toksyczna - niebezpieczna zarówno dla nich, jak i dla otoczenia. Ich historię opowiedziała dziennikarka śledcza Marjorie Wallace, a jej książka stała się podstawą scenariusza filmu autorstwa Andrei Seigel.
W rolach głównych występują Letitia Wright (Czarna Pantera) i Tamara Lawrance (Na plaży Chesil). Polskimi producentkami filmu są Klaudia Śmieja-Rostworowska, Bogna Szewczyk i Ewa Puszczyńska. Muzykę do filmu skomponowali Marcin Macuk (z zespołu Pogodno) i Zuzanna Wrońska. Autorem zdjęć jest Jakub Kijowski, który regularnie współpracuje ze Smoczyńską.
Konkurs Główny
Les Amandiers, reż. Valeria Bruni Tedeschi
Święty pająk, reż. Ali Abbasi
Zbrodnie przyszłości, reż. David Cronenberg
Gwiazdy w południe, reż. Claire Denis
Frère Et Soeur, reżyseria Arnaud Desplechin
Tori i Lokita, reżyseria Jean-Pierre i Luc Dardenne
Czas Armagedonu, reżyseria James Gray
Blisko, reż. Lukas Dhont
Broker, reżyseria Hirokazu Kore-eda
RMN, reżyseria Cristian Mungiu
Triangle of Sadness, reżyseria Ruben Ostlund
Showing Up, reżyseria Kelly Reichardt
Decyzja o odejściu, reż. Park Chan-wook
Nostalgia, reż. Mario Martone
Żona Czajkowskiego, reż. Kirill Serebrennikov
Chłopiec z nieba, reżyseria Tarik Saleh
Leila's Brothers, reżyseria Saeed Roustaee
Eo, reż. Jerzy Skolimowski
Un Certain Regard
Les Pires, reżyseria Lisa Akoka, Romane Gueret
Płonące dni, reżyseria Emin Alper
Metronom, reżyseria Alexandru Belc
All The People I'll Never Be, reżyseria Davy Chou
Sick Of Myself, reżyseria Kristoffer Borgli
Domingo And The Mist, reżyseria Ariel Escalante Meza
Plan 75, reżyseria Hayakawa Chie
Beast, reż. Riley Keough, Gina Gammell
Gorsecik, reż. Marie Kreutzer
Wizja motyla, reż. Maksim Nakonechnyi
The Silent Twins, reżyseria Agnieszka Smoczyńska
The Stranger, reżyseria Thomas M Wright
Joyland, reżyseria Saim Sadiq
Rodeo, reż. Lola Quivoron
Godland, reżyseria Hlynur Palmason
75. Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17-25 maja 2022 roku.
Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura