Haidzka artystka Tamara Bell instaluje 215 butów na schodach Galerii Sztuki w Vancouver, jako pomnik upamiętniający rdzenne dzieci, które zginęły w szkole średniej.
Praca ta stała się sanktuarium społeczności lokalnej i miejscem spotkań żałobników po tym, jak w zeszłym tygodniu za pomocą radaru penetrującego grunt odnaleziono szczątki dzieci w wieku zaledwie trzech lat.
Pomnik na schodach Galerii Sztuki w Vancouver, upamiętniający 215 rdzennych dzieci, których nieoznakowane groby odkryto w zeszłym tygodniu na terenie byłej szkoły w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej, stał się prowizorycznym sanktuarium społeczności lokalnej.
Pomnik, składający się z 215 par butów, został stworzony przez pochodzącą z Vancouver artystkę Haida Tamarę Bell w zeszły piątek, po tym jak wódz Tk'emlups te Secwepemc Rosanne Casimir ogłosiła, że szczątki dzieci w wieku zaledwie trzech lat zostały odkryte przy użyciu radaru penetrującego grunt.
Szkoła - otwarta w 1890 r. przez Kościół katolicki, przejęta przez rząd federalny w 1969 r. i zamknięta w 1978 r. - była jedną z ponad 130 placówek w całym kraju, z których ostatnią zamknięto w 1996 r. Zainicjowane w 1874 r. przez Sir Johna A. Macdonalda, pierwszego premiera Kanady (który zatwierdził również egzekucję przywódcy Metysów Louisa Riela za zdradę stanu w 1885 r.), szkoły były częścią agresywnej kampanii asymilacyjnej, mającej na celu "odebranie dziecku cech indiańskich" poprzez rutynowe karanie dzieci za mówienie w ich własnym języku i angażowanie się w ich praktyki kulturowe. System ten został uznany za część kanadyjskiego "kulturowego ludobójstwa" ludności Pierwszych Narodów przez ówczesną szefową kanadyjskiego wymiaru sprawiedliwości Beverley McLachlin w 2015 roku.
Podobne hołdy dla zaginionych dzieci powstały w całej Kanadzie, m.in. w Reach Gallery Museum w Abbotsford, na schodach ratusza w Saskatoon oraz przy wejściu do kościoła Francis Xavier Mission Catholic Church w Kahnawake. Kolejna jest organizowana w Canada House w Londynie, na Trafalgar Square, przez fotografkę i filmowca Amandę May Daly, która pochodzi z plemienia Anishinaabe i Europy Zachodniej.
Zdjecia: Eternity
Every Child Matters
https://www.facebook.com/groups/125050373031500/posts/254402683429601/
Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo