eska eska
3263
BLOG

Sędzia w stanie spoczynku

eska eska Polityka Obserwuj notkę 74

Takie mamy przepisy, umocowane konstytucyjnie >

Art. 180.

  1. Sędziowie są nieusuwalni.
  2. Złożenie sędziego z urzędu, zawieszenie w urzędowaniu, przeniesienie do innej siedziby lub na inne stanowisko wbrew jego woli może nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądu i tylko w przypadkach określonych w ustawie.
  3. Sędzia może być przeniesiony w stan spoczynku na skutek uniemożliwiających mu sprawowanie jego urzędu choroby lub utraty sił. Tryb postępowania oraz sposób odwołania się do sądu określa ustawa.
  4. Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku.
  5. W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia.

Jak widać, sędziowie nie przechodzą na emeryturę, tylko w stan spoczynku. W tym stanie pobierają odpowiednie wynagrodzenie, jest ono określone w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U.2015.0.133 - Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r.)

Art.100

§ 2. Sędziemu przechodzącemu lub przeniesionemu w stan spoczynku z powodu wieku, choroby lub utraty sił przysługuje uposażenie w wysokości 75% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku.
§ 3. Uposażenie, o którym mowa w § 1 i 2, podwyższa się stosownie do zmian wysokości wynagrodzeń zasadniczych sędziów czynnych zawodowo.
§ 4. Sędziemu przechodzącemu w stan spoczynku przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

W innym z kolei miejscu tej ustawy jest napisane, że sędzia nie może się zajmować w czasie pełnienia funkcji sędziego żadną inną działalnością poza dydaktyczno-naukową. Sędzia nie może:
1) być członkiem zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółki prawa handlowego;
2) być członkiem zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółdzielni;
3) być członkiem zarządu fundacji prowadzącej działalność gospodarczą;
4) posiadać w spółce prawa handlowego więcej niż 10% akcji lub udziały przedstawiające więcej niż 10% kapitału zakładowego;
5) prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem bądź pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Zgodnie z § 22 swojego statutu Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej prowadzi działalność gospodarczą, co jest wymienione szczegółowo w załączniku do w/w statutu.

Niejaki profesor magister sędzia TK w stanie spoczynku Stępień nie jest co prawda prezesem zarządu FRDL, ale jest za to prezesem FRDL. Poza tym jest Dyrektorem Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego. 
W ustawie o ustroju sądów powszechnych pisze wyraźnie, że wynagrodzenie sędziego w stanie spoczynku pomniejsza się o kwoty dochodów z innych źródeł, jak np. emerytura wypracowana na innym stanowisku. Bardzo jestem ciekawa, jakie pieniądze i skąd bierze sędzia Stępień....
A poza tym uważam, że tak luksusowe warunki spoczynku są po to, żeby sędzia spoczywał, a nie zarabiał gdzie indziej. Skoro zarabia, to spoczynek powinien zawiesić.
To samo powinno dotyczyć byłych prezydentów – wszak płacimy im za to (podobnie jak sędziom), żeby mogli godnie żyć po zakończeniu pracy, a nie żeby bez płacenia składek ZUS mieli z naszej kieszeni na waciki.

http://www.frdl.org.pl/index.php/wladze.html

eska
O mnie eska

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (74)

Inne tematy w dziale Polityka