Jeśli się o czyms dyskutuje, to warto mieć "punkt odniesienia", njalepiej w postaci jakiegoś tekstu.
Teoria kinetyczna gazów, która u pewnych Salonowiczów wywołuje sporo emocji, nie jest zbyt obszernie przedstawiana w obecnie wydawanych książkach -- ponieważ sie juz ona postarzała i dziś stanowi raczej eksponat w historii fizyki, a nie cos, co sie używa na codzień. Teoria ta, jak również "twierdzenie o ekwipartycji energii", które z niej się narodziło, poprawnie opisują rzeczywistosc tylko w pewnym zakresie ciśnień i temperatur. Dzis ludzi interesują obszary leżace daleko od obszaru stosowalnosci teorii kinetycznej i zakresu ekwipartycji energii, więc, siła rzeczy, podejscie na ich gruncie staje sie mało przydatne. Dzisiejszy stan wiedzy o zjawiskach cieplnych pozwala opisać gazy przy pomocy jednej teorii, obejmującej zarówno te obszary, w których kinetyczna teoria i ekwipartycja energii sie sprawdza, jak i te, w których sie one kompletnie nie sprawdzają .
W wielu ostatnio wydanych ksiązkach o zjawiskach cieplnych w ogóle nie ma rozdziału pt. "Kinetyczna teoria gazów". Czasami troche jej elementów bywa porozrzucanych po całym tekscie. eby jednakl znaleźc te teorie omówiana w sposób systematyczny, to trzeba poszukac w książkach dawniej wydanych.
Na użytek tych Państwa, którzy by chcieli mieć taki "punkt odniesienia" do dyskusji w postaci systematycznie wyłozonej teorii kinetycznej, to ja zrobiłem kopię dwudziestu kilku stronic z wydanego w roku 1962 podręcznika niejakiego Normana Davidsona. W tym czasie żyło jeszcze wielu fizyków, którzy pamietali czasy najwiekszej świetności teorii kinetycznej, czy też jeszcze "brali ja" na studiach, wiec uważali, ze teorie te należy w sposób systematyczny przedstawić, mimo tego nawet, ze juz ustąpiła miejsca nowszemu podejściu. Na skopoiowanych przeze mnie stronicach najważniejsze elementy teorii kinetycznej sa przedstawione w sposób systematyczny i przystępny, ponadto w ujeciu, które mozna nazwać "wspólczesnym" , bo z licznymi komentarzami na temat relacji pomiędzy załozeniami i wynikami teorii kinjetycznej, a odpowiadającymi imm elementami nowszego podejścia. Omówione są dwa bardzo wazne wyniki teorii kinetycznej, mianowicie rozkład predkosci Maxwella i wspomniana ekwipartycja energii.
Z kopii sporzadziłem PDF-y, w dwóch porcjach, po 12 stronic kazda, i umiesciłem je w moim portaliku w geocities.com Tu sa linki:
Rozdział z Davidsona, częśc 1
Rozdział z Davidsona, częśc 2
Przypuszczam,ze ten materiał moze sie okazac przydatny dla tych Państwa, którzy chcą sie wdać w dyskusje o teorii kinetycznej.
Ja nie zamierzam w niej uczestniczyć -- wszystko, co istotne, w tym materiale jest, a teoria kinetyczna jest "teorią zamkniętą", czyli taka, której nikt już obecnie nie będzie próbował dalej rozwijać -- dyskutować więc nie ma specjalnego sensu. "Dumał, nie dumał, carom nie budjesz!" -- jak mawiaja Francuzi. W obecnie omawaineym przypadku mozna powiedzieć: "Dumał, nie dumał - z teorii kinetycznej juz nic wiecej nie wyciśniesz ponad to, co zostało juz powiedziane" .
Inne tematy w dziale Kultura