W Ministerstwie Energii trwają prace nad ustawą regulującą realizację i funkcjonowanie inwestycji w odnawialne źródła energii na Morzu Bałtyckim.
Zgodnie z przyjętą strategią państwa w zakresie rozwoju energetyki do 2040 r. inwestycje w morskie farmy wiatrowe Bałtyku o mocy 9-10 GW pochłoną ok. 140 mld zł.
Inwestorzy (firmy prywatne, jak i związane ze Skarbem Państwa, m.in. PKN ORLEN) czekają na ustawę umożliwiającą rozwój tego typu energetyki. Założenia ustawy o rozwoju energetyki wiatrowej na morzu (tzw. offshore) mają być gotowe w drugiej połowie roku. Chodzi o wypracowanie systemowych rozwiązań dla realizacji i funkcjonowania inwestycji w odnawialne źródła energii na Bałtyku.
Ustawa ma dać gwarancje rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej, określanego jako tzw. drugi filar OZE. Chodzi także o zapewnienie innowacji oraz udziału lokalnego przemysłu w rozwoju tego segmentu energetyki. Do rozstrzygnięcia są m.in. kwestie środowiskowe, definicyjne oraz reguły przyłączenia „wyspy” wiatrakowej do systemu energetycznego.
Regulacje dotyczące energetyki wiatrowej na morzu (offshore) będą wymagały też zmian w innych ustawach. Konieczne będzie także zbudowanie – poprzez odpowiednie przepisy – systemu serwisowego oraz systemu kontroli i nadzoru technicznego morskiej energetyki wiatrowej.
Według szacunków ME, pierwsze polskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku zaczną przesyłać prąd do sieci w 2026 lub 2027 roku.
Do 2020 r. Polska musi produkować 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Zobowiązaliśmy się do tego na szczycie klimatycznym COP24 w grudniu 2018 roku w Katowicach. Z kolei do 2030 r. udział OZE ma wynieść już 21 proc. w miksie energetycznym. – Szczególną rolę upatrujemy w energetyce morskiej i fotowoltaice – mówił w maju minister energii Krzysztof Tchórzewski na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Według Międzynarodowej Agencji Energii, do 2030 r. farmy wiatrowe będą najważniejszym źródłem energii w Europie. W pierwszym półroczu tego roku w Europie zainstalowano w elektrowniach wiatrowych 4,9 GW, z czego prawie 3 GW to wiatraki na lądzie (onshore), a resztę stanowią instalacje na morzu.
Zobacz też:
BG
Inne tematy w dziale Gospodarka