Ukraina powinna pozostać państwem tranzytowym dla rosyjskiego gazu - oświadczyła kanclerz Niemiec po spotkaniu z prezydentem tego kraju Peterem Poroszenko.
Jednym z najważniejszych tematów rozmów Merel i Proszenki była budowa rurociągu Nord Stream 2, przez który Rosja chce transportować gaz przez Morze Bałtyckie do Niemiec z ominięciem Ukrainy. Prezydent Ukrainy przebywa właśnie z wizytą w Niemczech.
– Omówiliśmy ten temat bardzo szczegółowo i bardzo uważnie wysłuchaliśmy wątpliwości ukraińskiej strony. Wczoraj, podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem mówiłam, że nie może być tak, że przez Nord Stream 2 Ukraina praktycznie nie będzie więcej miała żadnego znaczenia jako kraj tranzytowy gazu – powiedziała kanclerz.
Dla Ukrainy ma to znaczenie strategiczne. – Dlatego podkreśliłam, że projekt Nord Stream 2 wymaga jednoznacznego wyjaśnienia, jak będzie wyglądała sytuacja z ukraińskim tranzytem. Jest to nie tylko projekt gospodarczy, lecz i polityczny i nadal będziemy pozostawać w kontakcie i wymieniać się poglądami na ten temat – oświadczyła Merkel.
Jeszcze w lutym 2018 r. kanclerz Merkel w większym stopniu zwracała uwagę na gospodarczy aspekt rosyjsko-niemieckiego projektu. – Mamy różne poglądy, jeżeli chodzi o Nord Stream 2. Trzeba to tak rzeczywiście nazwać. Uważamy, że to jest projekt gospodarczy – stwierdziła wówczas kanclerz Merkel, tuż po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim.
Nord Stream 2, którego długość ma wynieść 1200 km, a moc przesyłowa 55 mld metrów sześc. rocznie, ma biec od Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Projekt będzie gotowy do końca 2019 roku. Po tym czasie Rosja zaprzestanie przesyłania gazu rurociągami, biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Projekt jest finansowany między innymi przez niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.
Na ten temat czytaj także:
Spotkanie Morawiecki-Merkel: Zgoda, ale nie w przypadku Nord Stream 2
Niemcy mają już wszystkie potrzebne zgody na budowę Nord Stream 2
Polska i USA razem przeciwne Nord Stream 2
Źródło: PAP
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka