Trybunał Unii Europejskiej skrytykował Polskę za łamanie przepisów, dotyczących zanieczyszczenia środowiska. Wskazał na wieloletnie przekroczenie stężeń groźnego pyłu PM10. Od smogu dusi się cały kraj.
- Sam fakt przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia PM10 w otaczającym powietrzu wystarczy do stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego - orzekł Trybunał UE. Na tym etapie nie grozi nam jeszcze kara finansowa. Spekulowano, że możemy słono zapłacić za smog - nawet 4 mld złotych. Wniosek o ukaranie Polski zależy od ewentualnej decyzji Komisji Europejskiej.
Polska dusi się w smogu. Władze miast apelują o niewychodzenie z domów
Według sędziów Trybunału UE, nasz kraj nie stosuje się do dyrektywy z 2008 roku, która wyznacza odpowiednie limity stężenia pyłów groźnych dla środowiska. Komisja Europejska zaskarżyła Polskę, uznając, że polski rząd nie przestrzega dyrektywy unijnej, a stężenie pyłów PM10 zagraża zdrowiu obywateli. Podkreślono, że działania administracyjne były niewystarczające. Teraz władze muszą zrobić wszystko, by okres przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń był jak najkrótszy.
Ludzie umierają z powodu smogu. Ekolodzy złożyli do KE skargę na powietrze
Trybunał Unii Europejskiej stwierdził, że w latach 2007-2015 dobowe dopuszczalne wartości pyłu w powietrzu były ciągle przekraczane w 35 spośród 46 stref w naszym kraju. Podobnie oceniono sytuację w Bułgarii w kwietniu 2017 roku i ten kraj przyjął rozwiązania antysmogowe. Jeśli polski rząd nie wdroży natychmiast przepisów, które pozwolą na poprawę jakości powietrza i walkę ze smogiem, wówczas grozić będą słone kary finansowe. Komisja Europejska podejmie taką decyzję w ciągu najbliższych 2-4 lat.
Jesteśmy czerwonym punktem na mapie świata. Smog nie odpuszcza, dusimy się wszyscy
W czwartek od południa zacznie funkcjonować pakiet antysmogowy, przyjęty przez rząd Mateusza Morawieckiego. Przepisy mówią o: przyjęciu norm jakości dla węgla jeszcze w I kwartale 2017 roku, wprowadzeniu niższych cen prądu na ogrzewanie w okresie największego użytkowania, obniżeniu akcyzy na samochody hybrydowe i zwolnienie z niej pojazdów elektrycznych, dopłatach do wymiany starych pieców, obowiązku podłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej, pomocy dla osób, których nie stać na wymianę systemów grzewczych i utrzymanie nowych.
Nowość! Europejski Indeks Jakości Powietrza. Jak jest w Polsce?
Źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości