Na intensywny rozwój ukraińskiego rynku fotowoltaicznego mają duży wpływ atrakcyjne, obecnie najwyższe w Europie stawki taryf gwarantowanych. Kanadyjczycy przeznaczyli już miliony euro na budowę elektrowni słonecznych.
Pierwsza farma fotowoltaiczna, warta 10,5 mln euro, w pobliżu Nikopola w obwodzie dniepropietrowskimzostała już oddana do użytku. Ma moc 10,7 MW. Wykonawcą tej instalacji była firma Helios Strategia, która działa także na polskim rynku i ma swój oddział we Wrocławiu.
Ukraińskie elektrownie słoneczne na koszt Kanady
Szef regionalnej administracji państwowej Dniepropietrowska Valentyn Reznichenko powiedział, że nowopowstała farma to obecnie najpotężniejsza elektrownia słoneczna w regionie, zbudowana wyłącznie przez inwestora. − Budowa jej kosztowała prawie 11 milionów euro. Ponad 32 000 paneli zostało rozmieszczonych na 15 hektarach ziemi. Moc generowana przez elektrownię może wystarczyć na zaopatrzenie prawie 12 000 mieszkań w ciągu miesiąca – poinformował.
Produkcja energii zostanie objęta ukraińskim systemem taryf gwarantowanych, które dla tej inwestycji miał zatwierdzić ukraiński regulator NCER. Gwarantowana taryfa za energię ma przysługiwać do roku 2030.
W regionie istnieją obecnie dwie elektrownie słoneczne − w Pidhorodne i Nikopolu. Obie powstały tylko i wyłącznie dzięki funduszom inwestora. Roman Waschuk, ambasador Kanady na Ukrainie, powiedział, że jest to przykład tego, w jaki sposób umowa o wolnym handlu między Kanadą a Ukrainą pogłębia stosunki handlowe i inwestycyjne.
Kanadyjczycy realizują inwestycje na Ukrainie w ramach umowy handlowej Canada-Ukraine Free Trade Agreement (CUFTA), która weszła w życie w kwietniu 2017 r.
Na intensywny rozwój ukraińskiego rynku fotowoltaicznego mają duży wpływ atrakcyjne, obecnie najwyższe w Europie stawki taryf gwarantowanych. Dla instalacji fotowoltaicznych uruchamianych w latach 2017-19 taryfa za sprzedaż energii na Ukrainie ma wynosić ok. 0,15 EUR/kWh. Wysokie taryfy to rekompensata dla inwestorów, którzy ponoszą wyższe ryzyko polityczne i gospodarcze, które przekłada się na znacznie wyższy koszt kapitału niż w krajach Unii Europejskiej.
Ukraina stawia na energię odnawialną
To nie koniec inwestycji w OZE na Ukrainie. Budowa kolejnych farm fotowoltaicznych ma ruszyć wiosną tego roku. Trzy powstaną w obwodzie mikołajowskim, a jedna w obwodzie chersońskim. W sumie TIU Canada – fundusz, który jest zaledwie częścią ogromnego funduszu inwestycyjnego Refraction Asset Management (RAM) z siedzibą w Kanadzie, chce zbudować na Ukrainie elektrownie PV o mocy 80 MW, a wartość inwestycji ma wynieść 80 mln euro.
Ale nie tylko Kanada interesuje się inwestycjami w energię odnawialną na Ukrainie. Ukraińcy planują, że największy park fotowoltaiczny powstanie w okolicach Czarnobyla. Budową tej elektrowni zainteresowani są m.in. inwestorzy z Chin czy francuski koncern EDF, a pierwszą instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MW oddał tam do użytku deweloper Rodina współpracujący z niemiecką firma Enerparc.
Zobacz też: W Czarnobylu powstanie elektrownia słoneczna
Kijów chce, aby do 2035 r. udział OZE w ukraińskim miksie energetycznym wzrósł do 25 proc., przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc. IB Centre, organizator kijowskich targów Sustainable Energy Forum & Exhibition of Eastern Europe SEF, podaje, że w I połowie 2017 r. na Ukrainie powstało 79 elektrowni OZE o łącznej mocy 182,7 MW.
Dzięki inwestycjom zrealizowanym w I połowie 2017 r., których wartość ocenia się na 210 mln dolarów, potencjał odnawialnych źródeł energii na koniec I połowy 2017 r. na Ukrainie wzrósł do 1461,7 MW.
źródło: tiucanadanikopol.com, open4business.com.ua, pv-tech.org
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka