Nowoczesna instalacja przetwarzania śmieci w paliwo, fot. Twitter/Katowice PressOffice
Nowoczesna instalacja przetwarzania śmieci w paliwo, fot. Twitter/Katowice PressOffice

W Katowicach nowa instalacja zmienia śmieci w paliwo

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach uruchomiło instalację służącą do przygotowania odpadów do biologicznego przetwarzania oraz do produkcji paliwa alternatywnego, przeznaczonego dla cementowni i elektrociepłowni.

Przy pracy na dwie zmiany instalacja może przetworzyć ok. 100 tys. ton śmieci rocznie. W efekcie znacząco zmniejszy się ilość odpadów trafiających na składowisko.



Na całość składają się urządzenia do mechanicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów wielkogabarytowych i przemysłowych oraz maszyny do produkcji paliwa alternatywnego. W skład linii wchodzą m.in. suwnica z chwytakiem, wibracyjny podajnik dozujący, rozdrabniacze, separatory metali żelaznych i nieżelaznych oraz separator powietrzny, sito kaskadowe i system przenośników.

Zobacz także: Gaz z odpadów zamiast elektrowni jądrowej?

Zmieszane odpady komunalne przywożone są do hali przyjęć i zrzucane do olbrzymich bunkrów o pojemności ok. tysiąca metrów sześciennych. Następnie trafiają na przenośniki, którymi transportowane są do hali mechanicznego przetwarzania. Tam są rozdrabniane i oddzielane od metali. Reszta materiału trafia do instalacji biologicznego przetwarzania, gdzie przez 4 tygodnie trwa tzw. stabilizacja w bioreaktorach, a kolejne 6–8 tygodni - na pryzmach. Tak przetworzone, najbardziej rozdrobnione odpady nadają się do rekultywacji składowiskach. Te mniej rozdrobnione trafiają do separatora powietrznego, gdzie oddziela się elementy wysokokaloryczne, służące później do produkcji paliwa (tzw. RDF), mogącego zastąpić węgiel w cementowniach i elektrociepłowniach.

Porównaj: W Tarnowie chcą produkować prąd i ciepło ze śmieci

Inwestycja kosztowała blisko 25 mln zł. Trzy czwarte kosztów pokryła preferencyjna pożyczka z WFOŚiGW. W ciągu minionych ośmiu lat w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów, gdzie trafiają śmieci wytwarzane przez ok. 300 tys. mieszkańców Katowic, zainwestowano w sumie ponad 120 mln zł, głównie dzięki środkom unijnym oraz preferencyjnym pożyczkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zbudowano m.in. nową sortownię śmieci, kwaterę składowiska, instalację do stabilizacji odpadów biodegradowalnych i kompostowania odpadów zielonych oraz punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych wraz z magazynem.

Zobacz: Antyekonomia i antyekologia – czyli energia z importowanej biomasy

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Gospodarka