Dofinansowanie wymiany pieca na spełniający normy emisji spalin i pomoc przy zakupie węgla - Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla apeluje do samorządów o wsparcie osób zagrożonych tzw. ubóstwem energetycznym.
Zapisy antysmogowe wprowadzane przez samorządy w całej Polsce doprowadzą do wzrostu kosztów ogrzewania - przewiduje Izba. Spowodują go: wprowadzanie całkowitych zakazów spalania węgla na pewnych obszarach i eliminacja najbardziej emisyjnych, a jednocześnie najtańszych paliw węglowych. Wyzwaniem finansowym dla osób ubogich będą wysokie standardy przewidziane dla kotłów, które trzeba będzie wymienić na najbardziej ekologiczne (Kotły grzewcze będą musiały spełniać normy emisji spalin).
Obecnie aż 37 proc. Polaków ogrzewa swe domy indywidualnie węglem. Ok. 1,5 mln tych gospodarstw znajduje się w sferze tzw. ubóstwa energetycznego. W tych domach zakup węgla pochłania co najmniej 10 proc. dochodów. Z kolei dla 7 proc. najuboższych jest to ponad 25 proc. budżetu. Wzrost cen węgla może powiększyć tę grupę do 34 proc.
Uchwały antysmogowe podejmowane przez samorządy mogą spowodować, że w ciągu najbliższych dwóch lat koszt paliwa węglowego wzrośnie średnio o 30-50 proc., zaś dla 80 proc. użytkowników koszt wymiany kotła wzrośnie 5-8-krotnie. Według sprzedawców węgla doprowadzi to do sytuacji, w której 2,5 miliona gospodarstw domowych, czyli ponad połowa domostw ogrzewających się węglem, będzie żyła w ubóstwie energetycznym.
Sprzedawcy węgla apelują więc do samorządów, aby nie zapomniały o programach wsparcia dla ubogich energetycznie. Miałoby ono polegać na dofinansowaniu zakupu nowoczesnych kotłów węglowych i pomoc w zakupie węgla.
"Indywidualne ogrzewanie węglowe nadal pozostaje najtańszą formą ogrzewania, jest ono stosowane przez najbardziej wrażliwą ekonomicznie część społeczeństwa. Wobec tego dalsze wzrosty kosztów będą niemożliwe do samodzielnego udźwignięcia przez te gospodarstwa; niezbędne stanie się wsparcie finansowe ze strony władz lokalnych" - napisali sprzedawcy węgla w liście do samorządowców.
Uchwały antysmogowe obowiązują już w województwach małopolskim (Koniec z paleniem węglem w Krakowie), śląskim i opolskim. Na Mazowszu przyjęto ją 24.10.2017 r. (Mazowsze przyjęło uchwałę antysmogową). Konsultacje trwają w woj. dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.
IGSPW (Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla) skupia sto podmiotów dysponujących ponad 350 składami węgla w całej Polsce. Do firm zrzeszonych w Izbie należy ponad połowa szacowanego na ponad 10 mln ton krajowego rynku węgla opałowego.
źródło: PAP
KW, BG
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka