Punkt ładowania samochodu elektrycznego. Fot. Greenway Poland
Punkt ładowania samochodu elektrycznego. Fot. Greenway Poland

Pierwsza sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Gdyńska firma Greenway Infrastructure Poland chce wybudować 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych.

Do końca 2018 roku ma zostać uruchomionych 75 ładowarek o mocy 75 kW. W planach jest również budowa 10 ultraszybkich ładowarek samochodowych o mocy do 350 kW każda.

- Spółka ma zakontraktowaną z UE budowę największej sieci ładowarek wzdłuż tras w Polsce – mówi prezes firmy Rafał Czyżewski. Budowa jest dotowana z funduszy unijnych, a głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie systemu ładowania pojazdów elektrycznych wzdłuż unijnych korytarzy transportowych TEN-T. Greenway Infrastructure zamierza także wybudować w Polsce 10 magazynów energii, które zostaną zlokalizowane przy wybranych stacjach ładowania samochodów.

Greenway Infrastructure Poland należy do firmy Voltia,założonej przez grupę przedsiębiorców ze Słowacji.

Zobacz też: Jakie będą zachęty do zakupu auta elektrycznego?

Punkty ładowania

W Polsce działa obecnie około 50 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Pierwsza z nich została uruchomiona przez firmę RWE w Warszawie w 2010 roku. Zgodnie z prezentowanymi wtedy planami w Warszawie miała powstać sieć 30 takich stacji. Z danych zamieszczonych na stronie firmy wynika, że jak dotąd powstało ich 8.

Zdecydowana większość punktów funkcjonuje w największych miastach lub na ich obrzeżach. Na terenie Warszawy i Wrocławia funkcjonuje po kilkanaście takich punktów. W innych dużych ośrodkach – Krakowie, Katowicach, Łodzi i Poznaniu po kilka, a w pozostałych miejscach są to pojedyncze punkty. Do wyjątków należą stacje zlokalizowane w takich miastach jak Świnoujście czy Gorzów. Wśród tych wyjątków jeszcze większą rzadkością jest punkt uruchomiony tydzień temu w Starym Sączu przez Centrum Pielgrzymowania Opoka. Stacja jest zasilana przez instalację fotowoltaiczną, a samochodowe baterie można w nim naładować za dobrowolny datek.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Technologie