Zbiornikowiec LNG
Zbiornikowiec LNG

Rośnie dynamika sprzedaży skroplonego gazu na świecie

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

W ubiegłym roku według danych Międzynarodowej Unii Gazu na całym świecie przedmiotem wymiany handlowej była rekordowo duża ilość 258 mln ton skroplonego gazu LNG. To o 5 proc. więcej niż rok temu.

Dane o wielkości handlu gazem skroplonym znalazły się w corocznym raporcie na temat LNG opublikowanym przez Międzynarodową Unię Gazu (IGU – International Gas Union). Autorzy raportu podkreślają znaczny wzrost dynamiki sprzedaży surowca. W ciągu czterech poprzednich lat średni wzrost wynosił 0,5 proc.

Łączna wydajność wszystkich instalacji do skraplania gazu na świecie wyniosła w 2016 roku 339,7 ton rocznie i była o 12,7 proc. większa niż w poprzednim roku. Nowe instalacje były uruchamiane głównie w Australii i Stanach Zjednoczonych. Z raportu wynika, że globalna wydajność skraplania gazu w najbliższych latach będzie szybko rosnąć w wyniku realizacji kolejnych inwestycji. Całkowita przepustowość instalacji będących w trakcie budowy w styczniu 2017 roku jest szacowana na 114,6 ton rocznie, co stanowi ponad jedną trzecią ubiegłorocznych zdolności przerobowych globalnego rynku.

Śmiałe są też kolejne plany inwestorów. Instalacje będące w trakcie projektowania lub planowania koncepcyjnego, które mogą być oddane w latach 2018-2025 mają łączną przepustowość wynoszącą ponad 284 mln ton. Gdyby te zamierzenia zostały zrealizowane na koniec 2025 wszystkie instalacje na świecie mogłyby skroplić 738 mln to gazu rocznie, to ponad dwukrotnie więcej niż wynosiła przepustowość wszystkich instalacji na świecie na koniec ubiegłego roku.

W ubiegłym roku powiększyła się też flota zbiornikowców do transportu skroplonego gazu. W tym czasie do rozpoczęto eksploatację 31 nowych jednostek co oznacza wzrost o 7 proc.

Obecny rok ma być według IGU kolejnym okresem wzrostu podaży skroplonego gazu głównie w basenie Pacyfiku. A głównymi odbiorcami dodatkowych ilości surowca dostępnych na rynku mają być Chiny, Indie, a ponadto także Pakistan, Jordania i Egipt. Wzrost sprzedaży ma być widoczny na rykach europejskich – w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.W ubiegłym roku największymi globalnymi dostawcami gazu skroplonego były firmy z Kataru (77,2 mln ton), Australii (44,3 mln ton) i Malezji (25 mln ton). Ich łączny udział w globalnym rynku wyniósł w ubiegłym roku 56,8 proc. W gronie 18 eksporterów skroplonego gazu w ubiegłym roku po raz pierwszy znalazły się Stany Zjednoczone. Pierwszy ładunek do odbiorcy zagranicznego wyruszył z portu Sabine Pass w lutym 2016 roku. Na koniec ubiegłego roku amerykański udział w globalnym eksporcie (jedynym dostawcą w tym czasie była firma Cheniere Energy) wyniósł 1,1 proc. (2,9 mln ton). Krajem który w ubiegłym roku zanotowała największy pod względem ilościowym wzrost sprzedaży surowca była Australia. Tamtejsze firmy wyeksportowały o 15 mln ton skroplonego gazu więcej niż rok temu. Na drugim miejscu pod tym względem są Stany Zjednoczone, z których eksport wzrósł o 2,5 mln ton. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w 2015 obowiązywał zakaz eksportu gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Poza tymi państwami więcej gazu skroplonego niż w poprzednim roku sprzedały jeszcze Angola, Egipt Indonezja, Papua Nowa Gwinea, Oman, Peru i Norwegia.

Największymi importerami LNG pozostają kraje Wschodniej Azji. Najwięcej gazu skroplonego sprowadziła w ubiegłym roku Japonia – 83,3 mln ton. Na drugim miejscu wśród importerów była w ubiegłym roku Korea, która sprowadziła 33,7 mln ton surowca, a na trzecim są Chiny, które kupiły od zagranicznych dostawców 26,8 mln ton. Ich łączny udział w globalnym rynku gazu wyniósł 55,8 proc. Chiny zwiększyły import w porównaniu z 2015 rokiem o 6,9 mln ton do poziomu 26,8 mln ton. Duże wzrosty zakupów w ubiegłym roku zanotowały też Indie, i Egipt. Ich łączny wzrost zakupów wyniósł 15,7 mln ton i był większy od globalnego wzrostu sprzedaży (wynika to ze spadku sprzedaży na innych rynkach).

Źródło: Raport International Gas Union

AB


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Gospodarka