Powstanie europejska sieć stacji elektrycznych w standardzie CCS.
Powstanie europejska sieć stacji elektrycznych w standardzie CCS.

Powstanie europejska sieć stacji elektrycznych

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

BMW, Daimler, Ford i Volkswagen wspólnie zbudują w Europie sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Na poczatek powstanie 400 stacji. Firmy, które zawarły ten egzotyczny jak na branżę motoryzacyjną sojusz – same określają go mianem „bezprecedensowej współpracy” – przewidują, że w 2020 roku sieć stacji może liczyć już tysiące obiektów. Ich budowa ma ruszyć w 2017 roku.

Stacje będą miały moc 350 kW, to jest znacznie większą niż istniejące obecnie. Dla porównania moc stacji Supercharger Tesli wynosi 120 kW. Moc stacji ma bezpośredni wpływ na szybkość ładowania samochodu elektrycznego Sieć stacji zostanie wybudowana w standardzie CCS (Combined Charging System).

Według porozumienia, BMW, Daimler, Ford i VW będą równymi partnerami w spółce joint venture odpowiedzialnej za realizację przedsięwzięcia. Koncerny chcą też zachęcić do udziału w nim inne podmioty. Wartość nakładów na budowę sieci stacji nie została ujawniona. Nie wiadomo też jeszcze, gdzie powstaną przyszłe stacje, ani też od jakich firm będzie kupowana energia je zasilająca. Trwają rozmowy z potencjalnymi dostawcami.

Combined Charging System (CCS)

Porozumienie producentów samochodów jest próbą ustanowienia powszechnego standardu ładowania samochodów elektrycznych. Combined Charging System został opracowany przez Stowarzyszenie Niemieckich Inżynierów, a po raz pierwszy został on zaprezentowany w 2011 roku. Pierwsza prototypowa stacja tego typu została uruchomiona w następnym roku w Los Angeles w USA, zaś w czerwcu 2013 roku Volkswagen uruchomił pierwszą publicznie dostępną stację ładowania CCS w Wolfsburgu.

Konkurentami tego rozwiązania są standardy Tesli (stacje supercharger) oraz japoński CHAdeMO, w którym ładowane są między innymi Nissany Leaf. Swój standard usiłują przeforsować także firmy chińskie. Koncerny popierające rozwój konkurencyjnych rozwiązań prowadzą jednocześnie rozmowy w sprawie tworzenia stacji umożliwiających ładowanie w różnych standardach.

Twórcy porozumienia mają nadzieję, że tą inwestycją przyczynią się do pokrycia kontynentu siatką stacji, które umożliwią swobodne podróżowanie samochodami elektrycznymi w całej Europie. Do tego niezbędna jest sieć co najmniej kilkudziesięciu tysięcy stacji. W całej Europie funkcjonuje około 120 tys. stacji benzynowych. 

Stacje elektryczne w Polsce

Na terenie Polski obecnie działa około 60 stacji ładowania samochodów elektrycznych różnych standardów i jak dotąd jest to mniej niż jedna setna wszystkich istniejących w kraju stacji benzynowych. Zdecydowana większość polskich stacji ładowania znajduje się w największych aglomeracjach – na Górnym Śląsku, w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu. Jedna czwarta wszystkich polskich stacji ładowania znajduje się w Warszawie.

Poza tymi obszarami istnieją jeszcze pojedyncze obiekty rozrzucone w różnych miejscach. W kwietniu tego roku przy stacji PKN Orlen na drodze krajowej nr 5 w pobliżu węzła Kostomłoty na autostradzie A4 została uruchomiona pierwsza stacja Supercharger Tesli.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Technologie