Ceny emisji dwutlenku węgla rosną, w związku z tym trzeba się spodziewać, że energia będzie musiała więcej kosztować - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Ceny prądu w 2022 roku
Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku podskoczyły o blisko 40 proc. To przełoży się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych w 2022 roku. „Stawki za energię mogą wzrosnąć z 30 do 37 gr/kWh, ale ostateczne wzrosty całych rachunków za energię będą mniej drastyczne niż wydaje się na pierwszy rzut oka” - pisze Bankier.pl.
Polecamy:
To już koniec. Budowa Nord Stream 2 została sfinalizowana
Elektromobilność w Krajowym Planie Odbudowy. Polska czeka na decyzję Komisji Europejskiej
Nie znamy dziś jeszcze wszystkich kosztów na podstawie których Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i spółki energetyczne wyliczą przyszłoroczne taryfy. Czekają nas jeszcze trzy miesiące handlu energią z dostawami na cały przyszły rok i to w tym okresie można oczekiwać największego obrotu.
Naimski: Ceny emisji dwutlenku węgla rosną
Naimski na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma9, był pytany o ceny energii i o to, czy „dużo wzrosną” rachunki za prąd.
– Trudno jest powiedzieć w tej chwili, jak bardzo one będą musiały wzrosnąć – powiedział Naimski. Dodał, że jest to „przedmiotem troski”.
Przyznał, że „ceny emisji dwutlenku węgla rosną, w związku z tym trzeba się spodziewać, że jednak ta energia będzie musiała więcej kosztować”.
– Zdarzają się różne kwestie dziwne w tym całym obrazku, dlatego, że od kilku tygodni mamy najniższą cenę hurtową energii w Europie. To jest związane z bardzo wysoką ceną gazu w zachodniej Europie i węgla. Polski węgiel jest w tej chwili tańszy niż węgiel, który jest sprowadzany do Amsterdamu w Europie – tłumaczył Naimski.
Jak dodał, rezultat tego jest taki, że o 30-40 proc. wyższe ceny hurtowe, są w tej chwili u naszych sąsiadów i nie tylko - w całej Europie.
Naimski: Mamy tańszy węgiel
– Rzeczywiście jest tak, że Polska jest tutaj w bardzo ciekawej sytuacji - mamy tańszy węgiel, mamy energetykę opartą na relatywnie tanim w tej chwili węglu. W związku z tym, przynajmniej chwilowo, taka właśnie jest sytuacja. To zresztą jest wynik manipulacji rosyjskiej w Europie – wskazał Naimski.
Dopytywany o rekompensaty za podwyżki cen prądu, które zapowiadał wicepremier Jacek Sasin, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej powiedział, że nie chce się w tej sprawie wypowiadać w żaden sposób wiążąco, „ale różne możliwości są w tej chwili rozpatrywane”.
KW
Czytaj dalej:
Andrzej Duda podpisał specustawę. Zyskają inwestycje energetyczne
Fuzja PKN ORLEN i Lotosu coraz bliżej. Obajtek o dotrzymaniu terminu i negocjacjach
Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim
Prezes PKN ORLEN: Będziemy starać się o następne koncesje offshore
USA. Biały Dom ogłasza nowe sankcje w związku z Nord Stream 2
Inne tematy w dziale Gospodarka