Rząd Czech szykuje kolejny wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE. Tym razem chce prosić o wymierzenie Polsce kary dziennej w wysokości 5 milionów euro w związku z niewykonaniem decyzji o wstrzymaniu wydobycia
Wyrok TSUE ws. kopalni Turów
Zgodnie z postanowieniem TSUE z 25 maja Polska miała natychmiast zaprzestać wydobywania węgla w kopalni Turów. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że kopalnia nie przystanie funkcjonować i tym samym Polska nie wykona decyzji Trybunału. Również PGE oświadczyło, że nie może zgodzić się na wstrzymanie prac kopalni, ponieważ spowodowałoby to konieczność importu węgla.
Według szacunków PGE, z Turowa płynie ok. 5 proc. krajowej energii. Jak podawał w kwietniu 2021 r. wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, nagłe zamknięcie kopalni Turów kosztowałoby ok. 13,5 mld zł.
Polecamy:
Kara 5 mln euro dziennie dla Polski
Portal Ceske Noviny, powołując się na ministra środowiska Czech Richarda Brabca, podał, że czeski rząd nakazał Martinowi Smolkovi - pełnomocnikowi, który reprezentuje Republikę Czeską przed Trybunałem Sprawiedliwości UE - zawnioskowanie o karę w wysokości 5 mln euro dziennie dla Polski za wstrzymywanie się z decyzją o wstrzymaniu wydobywania węgla brunatnego w kopalni Turów.
- Pozew powinien zostać złożony w najbliższych dniach – tak powiedział cytowany przez Ceske Noviny minister środowiska Czech Richard Brabec.
40-50 mln euro na budowę zbiorników
Umowa międzyrządową Polski i Czech miałaby również obejmować rekompensatę oraz zwrot wydatków zarówno przeszłych, obecnych, jak i przyszłych, związanych z budową nowych i wzmocnieniem istniejących zasobów wody pitnej po czeskiej stronie granicy. Łącznie nasi sąsiedzi mieliby zażądać 40-50 mln euro na budowę takich obiektów. Treść dokumentu ma zostać przedstawiona w najbliższych tygodniach.
Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r., a 28 kwietnia br. przedłużył termin obowiązywania obecnej koncesji na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża "Turów" do 2044 r.
ja
Czytaj
Inne tematy w dziale Gospodarka