elig elig
852
BLOG

Grzegorz Braun i prof. J. Czubaty o Powstaniu Listopadowym

elig elig Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

  

 Debatę pomiędzy nimi zorganizował NZS UW.  Oto jej zapowiedź w portalu Blogpress.pl:

 "Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na debatę historyczną odnośnie wielkiego boju wolnościowego.

Tym razem tematem naszego spotkania będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a mianowicie - Powstanie Listopadowe. To owiane legendarną walecznością Polaków działanie, do dziś jest przedmiotem wielu spekulacji i rozważań. Wielu historyków jak również osób publicznych ma różne poglądy na temat wybuchu i przebiegu samego zrywu niepodległościowego.
Podczas debaty będziemy konwersować i zadawać sobie pytanie, co tak naprawdę było przyczyną wybuchu powstania. Łamanie konstytucji przez cara Imperium Rosyjskiego? A może znacznie mniej znany powód, jakim była równolegle rozgrywająca się walka o niepodległość Belgii? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas Naszego wydarzenia.

Prelegentami debaty będą:
Prof. Jarosław Czubaty – polski historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany od 1996 r., pracujący w Instytucie Historycznym UW, autor wielu podręczników do nauki historii,
Grzegorz Braun – absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, polski reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, nauczyciel akademicki i publicysta;
Debata odbędzie się 21 grudnia o godzinie 19:00 w Ciechanie na Foksalu (ul. Foksal 18)." {TUTAJ}.

 Impreza miała miejsce w małej sali w podziemiach knajpy Ciechan, obliczonej na  ok 50 miejsc.  Przyszło na nią prawie dwa razy tyle ludzi, w zwiazku z czym było ciasno i duszno.  Zaczęła się punktualnie o godz. 19:00 od "kącika reklamowego Grzegorza Brauna".  Polecał on wydawnictwo Wektory z jego trzytomową książką "Jalowy pieniądz" E. Michaela Jonesa, przedstawiająca dzieje kapitalizmu jako historę walki pomiedzy pracą a lichwą [{TUTAJ} i {TUTAJ}], czasopisma "Glaukopis" oraz "Szkoła Nawigatorów", a także wspomnieniowe książki swych rodzicow, Zofii Reklewskiej-Braun "Urodziłam się pomiędzy..." {TUTAJ} i Kazimierza Brauna "Pamięć. Wspomnienia" {TUTAJ}.  Nastąpiła potem właściwa dyskusja, którą prowadzil p. Kalinowski.

 Grzegorz Braun przedstawił swoje poglady na kwestię wybuchu Powstania Listopadowego.  Jego zdaniem był to "bunt pijaków i zlodziei" przeciw monopolowi wódczanemu Leona Newachowicza.  A cała sprawa była wynikiem prowokacji ze strony agentów Londynu działających za pośrednictwem Prus.  Zdaniem Brauna chodziło o grę mocarstw.  Anglicy obawiali się, że Imperium Rosyjskie, atakujące Chiwę, uderzy na Indie.  Powstanie Listopadowe miało być typową "dywersją na tyłach".  Przeciwko temu poglądowi zaprotestował prof. Czubaty, stwierdzając, że najważniejszą sprawa dla Imperium Brytyjskiego było w tym czasie niedopuszczenie do zajęcia Belgii przez Francję.  Rosja ugrzęzła w Azji Środkowej na kilkadziesiąt lat, a z Chiwy do Indii jest jeszcze dość daleko.

 Grzegorz Braun opowiadał następnie o Towarzystwie Londyńskim działajacym w Warszawie aż do 1855 roku, przedstawiając je jako brytyjską agenturę.  Prof Czubaty twierdził, iż bylo to nieszkodliwe stowarzyszenie anglikańskich misjonarzy.  Braun podkreślał ważną rolę lóż masońskich, a prof Czubaty przypominal, że zostały one zakazane w Królestwie Polskim w roku 1825.  Najostrzejszy spór toczył się wokól oceny źródeł historycznych.  Grzegorz Braun ciskał gromy na oficjalną historiozofię, hołdujacą romantycznej wizji Powstania i pomijającą, zdaniem Brauna, niewygodne fakty, a Czubaty kwestionował prawdziwość pamiętników Zaliwskiego, na których opierał się Braun.

 No cóż, powiedzenie "łże jak naoczny świadek" powstało w kręgu poznańskich prawników, ale historycy też powinni o nim pamiętać.  To nie pierwszy raz, gdy Grzegorz Braun przedstawiał swoje teorie na temat wybuchu Powstania Listopadowego.  Polecam dyskusję w portalu Historycy.org {TUTAJ}, jaka toczyła się dwa lata temu po jego wykładzie na ten temat.  Ostatecznie obaj panowie pozostali przy swoich poglądach.  Prof. Czubaty uważa, że przyczyny wybuchu Powstania były wewnętrzne, a najważniejszą z nich było bezprawie i cenzura panujące w Królestwie Polskim, a Grzegorz Braun sądzi, iż Polacy byli tylko pionkami w rękach wielkich mocarstw.

 Po trwającej ponad godzinę dyskusji padło kilka pytań z sali, m.in. na temat Powstania Styczniowego.  Impreza zakończyła się o 20:30.  Filmowaly ją dwie kamery, nie wiem czyje.

        ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE                                                        

  Z okazji nadchodzących Świąt Bozego Narodzenia życzę Czytelnikom, Blogerom, Komentatorom i Adminom - zdrowia szczęścia i wszelkiej pomyślności.
Wszystkiego najlepszego!!!

PS. Odezwę się prawdopodobnie po Świętach.

elig
O mnie elig

stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Kultura