Żyjąc w obecnych czasach stale spotykamy sie ze zdaniem "wszyscy ludzie są równi". To przecież chrześcijaństwo jako pierwsza religia na świecie podkreślało z taką mocą równość wszystkich wobec Boga. Kodeks cywilny Napoleona wprowadził pojęcie "równości ludzi wobec prawa", będące teraz zasadą konstytucyjną wielu państw, a w wieku XX zaczeto lansować "prawa człowieka", które powinny przysługiwać każdemu bez wyjątku.
Trzeba sobie jednak uświadomić, że przez 99% historii ludzkości takie szczytne idee nikomu do głowy nie przychodziły, a nawet w ciągu ostatnich 2000 lat znacznie częściej były one głoszone, niż realizowane. W społecznościach plemiennych za prawdziwych ludzi uważano wyłącznie członków danego plemienia lub klanu. Sąsiednie ludy uważano w najlepszym razie za podludzi, a w najgorszym, za zwierzęta, na które należy polować. To właśnie ta mentalność jest źródłem ciągłych rzezi w Czarnej Afryce, przy czym łatwa dostępność nowoczesnej broni powoduje gigantyczną liczbę ofiar. Zanim jednak pomyślimy coś złego o prymitywnych dzikusach, zastanówmy się nad sobą: Kto z nas nigdy nie miał poczucia wyższości, gdy patrzył na żebrzącą rumuńska Cygankę? Nie należy też zapominać o zbrodniach nazizmu, komunizmu, czy wściekłym wybuchu nienawiści na terenie byłej Jugosławii, który kosztował życie ponad 200000 ludzi.
Istniały przecież liczne systemy społeczne, skądinąd o wysokiej kulturze, oparte na nierównośći. Są to przede wszystkim antyczne społeczeństwa niewolnicze, państwa feudalne w Europie i kasty w Indiach. Stosunkowo niedawno, bo w XIX wieku zniesiono oficjalnie niewolnictwo i pańszczyznę. Podziwiając podczas wycieczek piękne zabytki minionych epok, dobrze jest czasem pomyśleć, że mogły one powstać właśnie dlatego, iż jedni ludzie gnębili drugich, uważajac ich przy tym za coś nieskończenie gorszego od siebie.
Skoro jedni z definicji sa gorsi, to inni, również z definicji, muszą być lepsi. Stąd wzięła się sformułowana przez Nietzchego idea nadczłowieka o boskiej mocy i niezłomnej woli, przeznaczonego do rządzenia motłochem /podobne idee głosił wcześniej Dostojewski/ Pomysły Nietzchego zostały podchwycone przez hitlerowców, którzy włożyli wiele wysiłku i środków w wyhodowanie "aryjskiej rasy panów".
Dlaczego jest tak trudno zrealizować ideał równości ludzi /w jakimkolwiek sensie/? Moim zdaniem przyczyny tego leżą głęboko, bo aż w biologii. Badania nad społeczeństwami zwierząt, w szczególności małp, szczurów, czy surykatek, pokazują, iż opisane powyżej plemienne podejście do kwestii równości ludzi ma czysto biologiczne korzenie. Jest wiec ono zgodne ze zwierzęcą częścią natury ludzkiej i mamy do czynienia z konfliktem między nią , a religią i kulturą. W takiej sytuacji nie ma dobrego wyjścia. Tłumione instynkty będą co jakiś czas dawać znać o sobie /tak jak ostatnio na Bałkanach/ i będzie dochodziło do rzezi i zbrodni.
stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura