Wysoka jakość systemów emerytalnych nie jest powiązana z poziomem zadowolenia beneficjentów tych systemów, tak wynika z badań opublikowanych przez State Street Global Advisors.
Porównawcze rankingi systemów emerytalnych w "Global Retirement Reality Report: The Happiness Formula" objęły 9 500 respondentów w USA, Holandii, Włoszech, Australii, Irlandii, Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii i przeprowadzone zostały w okresie między 8 lutego a 3 kwietnia br.
Badanie wykazało, że Holandia ma jeden z najsilniejszych systemów emerytalnych na świecie, który zapewnia 180% środków potrzebnych do bezpiecznego życia na emeryturze. Następne pozycje zajmują Stany Zjednoczone i Australia, z poziomem zabezpieczenia środków na emeryturze wynoszącym odpowiednio 150% i 131%.
Jednak według ankiety Holandia osiągnęła drugi najniższy poziom pod względem poziomu zadowolenia uczestników z systemu emerytalnego, pomimo najwyższego indeksu Melbourne Mercer Global Pension Index.
Dostęp do planów emerytalnych DC w zakładach pracy i tym samym uczestnictwo w nich okazały się najniższe w USA na poziomie 41% i Wielkiej Brytanii na poziomie 43%; natomiast najwyższy okazał się w Australii na poziomie 76% oraz w Niemczech na poziomie 70%.
Jednak uczestnicy planów DC w USA byli bardzo pewni siebie i optymistycznie nastawieni do swoich perspektyw na emeryturze, pomimo stosunkowo niskiego poziomu oszczędności i niskiego wskaźnika rankingu, podał State Street GA.
Dwadzieścia siedem procent ankietowanych z USA twierdzi, że optymistycznie podchodzi do sytuacji finansowej na emeryturze, w porównaniu do 5% we Włoszech i 8% w Holandii, które uzyskały najniższą ocenę. Ponadto 53% uczestników planów DC w Stanach Zjednoczonych było zadowolonych z przejścia na emeryturę, mimo że Stany Zjednoczone osiągnęły najsłabsze wyniki w indeksie Melbourne na poziomie C, za Niemcami, które uzyskały ocenę C-plus.
State Street przeanalizował spodziewany zakres przyszłych zmian w wysiłkach zmierzających do poprawy poziomu zaufania do systemu, biorąc pod uwagę spodziewane przyszłe wydatki publiczne na system emerytalny, jako procent produktu krajowego brutto do 2050 roku. Szwecja znalazła się na szczycie listy ośmiu krajów z wynikiem 5 punktów. Stany Zjednoczone i Australia otrzymały odpowiednio 3,3 i 3,2 punkty. Holandia, Wielka Brytania i Niemcy otrzymały najniższe wyniki na poziomie 2,2.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo