W raporcie budżetowym nowy rząd potwierdził plan wycofania reformy, która podnosiła wiek emerytalny do 67 lat. Koalicja – składająca się z Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd - chce umożliwić Włochom przejście na emeryturę po osiągnięciu wieku 64 lat, jeśli staż pracy nie był krótszy niż 38 lat. Zmiana dotyczyłaby 400 000 pracowników. Rządzący poinformowali, że zgoda na znaczny wzrost wydatków na rok 2019 wiąże się z koniecznością dotrzymania obietnic wyborczych dotyczących obniżenia wieku emerytalnego. Populistyczny rząd zgodził się na deficyt budżetowy w wysokości 2,4% PKB na następne 3 lata. Była to stawka analogiczna do ubiegłorocznej, która jednak gwałtownie wzrosła z poziomu 1,6%, początkowo planowanego przez ministra finansów Giovanniego Trię.
Według włoskich serwisów informacyjnych rząd planuje zwiększyć wydatki o około 30 mld euro rocznie. Plan koalicji znalazł się w Documento di Economia e Finanza. Parlament zapozna się z nim w przyszłym miesiącu – plan będzie stanowić podstawę uchwalenia ustawy budżetowej na 2019 rok.
Oprócz kosztów związanych z obniżeniem wieku emerytalnego, 10 mld euro ma być przeznaczone na zwiększenie minimalnego zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 780 euro miesięcznie. Rząd potrzebuje także 12,5 mld euro, aby wycofać się z planowanego wzrostu podatku VAT. Natomiast obniżenie podatków płaconych przez osoby prowadzące własną działalność od 2020 roku ma kosztować około 1,5 mld euro.
Planowany wzrost wydatków będzie miał wpływ na wysokość długu publiczny. Stosunek zadłużenia do PKB wynosi we Włoszech ponad 130%, należy zatem do najwyższych na świecie.
Wzrost rentowności włoskich obligacji i spadek cen akcji wskazują na pesymistyczne prognozy dotyczące zdolności kraju do utrzymania trajektorii wzrostu i równowagi fiskalnej.
OECD przewiduje, że tempo wzrostu PKB Włoch spadnie z 1,6% w 2017 roku do 1,4% w roku bieżącym i 1,1% w 2019. Chociaż planowany deficyt na poziomie 2,4% nie naruszyłby zasad ustanowionych przez Komisję Europejską, wywołał on burzliwą dyskusję między przywódcami europejskimi i włoskimi na temat ustawy budżetowej.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo