dziś zostało "brutalnie" skrytykowane moje stwierdzenie, że "woda ma kolor niebieski"... mojej wizji przeciwstawiono pogląd iż "jest koloru przezroczystego"...
stąd moja nota...
na początek mała analiza:
woda - tlenek wodoru, związek chemiczny występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. Właściwości fizyczne: lekko jasnoniebieska ciecz (w małych objętościach wydaje się być bezbarwna).
kolor a barwa - barwa to odbite swiatlo, widzimy je i czujemy poprzez oczy, zmysly i mozg. Natomiast za pomocą koloru wyrażamy cechy przedmiotu. Przykład: skarpetka w kolorze niebieskim, to przedmiot do którego dotarło światło o białej barwie, natomiast odbiciu uległa jedynie fala-barwa niebieska. Barwa jest więc cechą światła, kolor natomiast cechą przedmiotu.
barwa niebieska - jedna z addytywnych barw podstawowych, na kole barw dopełnia barwę żółtą. Zakres światła niebieskiego ma długość fali od ok. 420 do ok. 490 nm. To, że bezchmurne niebo przybiera kolor niebieski związane jest z efektem Rayleigha. Przeźroczysta woda H2O także często wygląda jakby była niebieska, związane jest to z tym, że światło czerwone o długości fali 750 nm pochłaniane jest przez wodę co nadaje jej niebieski odcień. Ciężka woda D2O nie ma tej właściwości, gdyż pochłania ona promieniowanie o długości ~950 nm, które już nie jest widzialne dla ludzkiego oka.
przezroczystość - jest to cecha, zdolność jaką posiadają przedmioty, materiały, polegająca na przewodzeniu światła. Nie oznacza więc ona braku koloru. Przykład: szkło może być przezroczyste, a jednocześnie ma jakieś tam zabarwienie (umownie nazwijmy je butelkowe). Doskonale widać to na przykładzie witraży. Są one zbudowane z kolorowych kawałków przezroczystego szkła. Bez problemu jednak światło jest w stanie się przez nie przedostać do wnętrza. No i słoneczne okulary. Szkła są barwione (przyciemniane), a jednocześnie przezroczyste, dzięki czemu pozwalają na to by zachować pełnię widzialności.
WNIOSKI:
- kolor przezroczysty nie istnieje
- woda może mieć rozmaite odcienie, jednymi z popularniejszych jest błękit, lazur, zieleń
- na kolor wody mają wpływ zanieczyszczenia i domieszki, gdyż powodują one inne załamywanie się światła i odbijanie fal świetlnych o innej długości
- można uznać, że woda jest niebieska, oraz, że w większości przypadków charakteryzuje ją przezroczystość.
idąc za matką wikipedią:
kolor wody - Lekko niebieski kolor wody wynika z pochłaniania przez nią promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego odpowiadającego barwie czerwonej (światło czerwone jest absorbowane przez wodę ok. 100× silniej niż niebieskie). Maksimum silnej absorpcji przypada na 760 nm i ramię tego pasma wchodzi częściowo w zakres widzialny (<700 nm). Obecne są też dwa słabe maksima przy 605 i 660 nm. Pochłaniane promieniowanie powoduje przejścia pomiędzy poziomami oscylacyjnymi, a w efekcie silnie wzbudzone drgania atomów cząsteczek wody. Zachodzenie pasm absorpcji oscylacyjnej na zakres widzialny jest unikalną cechą wody i stanowić może jedyny przypadek takiego źródła barwy substancji. Pozostałe barwne cząsteczki i atomy zawdzięczają swój kolor absorpcji światła widzialnego przez elektrony (barwa może być też wynikiem zjawisk optycznych).
W stanie gazowym pasma absorpcji wody przesunięte są w kierunku światła widzialnego (wyższej częstotliwości), a w stanie stałym w kierunku podczerwieni (niższej częstotliwości), co wynika odpowiednio, z osłabienia i wzmocnienia oddziaływań wodorowych. Lód wykazuje także barwę niebieską w świetle przechodzącym, a jego widmo IR jest zbliżone do widma wody ciekłej. Światło przechodzące przez śnieg ma szczególnie intensywnie niebieską barwę w wyniku wielokrotnego rozproszenia.
W ciężkiej wodzie (D2O) drgania oscylacyjne przesunięte są znacząco w kierunku podczerwieni (pasmo 760 nm wody znajduje się przy ok. 1000 nm), w wyniku czego ciężka woda jest bezbarwna. Zjawisko to jest jednym z dowodów na poprawność przypisania barwy wody absorpcji oscylacyjnej
jak na każdego faraona przystało... z egiptu... uzależniony blogger: https://streeturbanart.blogspot.com/ https://tourtheworldpl.blogspot.com/ https://mistrzowiebudownictwa.blogspot.com/
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie